Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 29 Guests are viewing this topic.

cristi5

WTF, multe din problemele pe care le anunta sunt rezolvate. Au dat copy-paste de luna trecuta...

Aici intrarea in Bucuresti e la 27%, acum a scazut la 21.5%?

yetiman

V-am mai spus ca acel raport CNAIR nu este consistent si, de multe ori, nici macar credibil.
Si de multe ori, cu erori de update.

Dar eu imi fac "datoria" si ii "vanez" in fiecare luna si copiez cifrele lor aici.

Poate ca si comentariile noastre ii mai ajuta sa-si corecteze greselile (au facut asta de mai multe ori, in decursul timpului)

O sa fac update si la grafice (dar tot pe baza acestor cifre, fie ele si gresite - ca alta sursa nu exista)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

panda_no 5

#13367
Multumesc Tavi pentru plansele postate.
Numarul mare de pile de o parte si de alta a CF ne mai lasa sa speram ca poate de o parte si de alta a CF mai poate aparea un drum chiar si cu o banda pe sens.
Cu niste primari mai vizionari binenteles.
In momentul asta singurul drum cu o banda pe sens intre Pipera si Voluntari este sufocata str Popasului -str Emil Racovita.
Iar strada Gherghitei ( 4 benzi ) se termina absolut stupid in calea ferata.

pentium10

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

__dir

#13369
Din presa de stat

QuoteÎn cursul serii de ieri (joi-n.r.) s-a transmis către ANAF pentru a fi evaluat și ridicat pe sistemul SEAP tronsonul de autostradă Suplacu de Barcău-Borș. Proiectul, în valoare de un miliard, va fi împărțit în trei secțiuni, se vor licita separat, pentru a nu mai avea și pentru a întâmpina problemele pe care le-am avut anii trecuți, când am avut un constructor neserios

QuoteNoi spunem că, prin termenele pe care le-am impus (...) pentru un prim sector de cinci kilometri, care să facă legătura între graniță și Biharia, cu descărcare în Biharia, în DN 79, să fie gata chiar înainte ca partea ungară să ajungă la graniță, urmând celelalte sectoare de 25, respectiv 30 de km. Un prim sector Suplacu de Barcău-Chiribiș este într-o stare de 50%, are ca termen șase luni pentru proiectare, 18 luni execuția. Le-am gestionat în așa fel ca să avem succes, termenele sunt stipulate clar în contract. Am avut autorizație de construcție când a fost antreprenor Bechtel, de aceea cred că și autorizația va merge mai repede. Estimăm că până la finele anului vom avea antreprenori, astfel încât, coroborate termenele, în 24 de luni, să avem întreg sectorul gata. Între Oradea și Cluj, așa cum v-a spus și domnul ministru, vom circula până la finele anului 2020

Termene, termene....

@NGC e ceva pe radarul tau?

Bogdan_Cluj

Quote from: __dir on July 21, 2017, 01:46:03 PM
... care să facă legătura între graniță și Biharia, cu descărcare în Biharia, în DN 79, să fie gata chiar înainte ca partea ungară să ajungă la graniță, ...

Din ce vad eu pe harta la Bihaira e DN19, nu DN79. DN79 vad ca e doar la sud de Oradea. Poate e un detaliu mic, dar cred ca asa a fost si exproprierea de la Holdea, un detaliu "mic".

ultrasbz

Ce se mai aude cu Rasnov - Cristian? Se semneaza sau asteptam legea PPP-ului?

marisRO

Noroc ca tronsonul A3 de la Bors la Tg Mures a intrat pe finantare POIM ca altfel iar era slaba absortia de fonduri pe alocarea 2014-2020.

alecu26

Drumurile noastre POATE;

marinul

Chiar asa au zis ca s-a transmis catre ANAF?

Trimis de pe al meu SM-J710F folosind Tapatalk


laszlo.robert

#13375
Aia se poate intelege ANAP-ANAF ,o mica greseala (nu se incurca ei in detalii),dar declaratia din articol:un prim tronson de 5 km intre granita si JUDETUL BIHARIA ,cu descarcare in Biharia si cu DN79, :o-mie personal nu imi rezulta de nici o culoare

GDPR

Tronsonul frontiera-Biharia are sanse mari sa se realizeze in timp util, ca sa nu ne facem complet de ras in fata vecinilor. Pentru celelalte, Domnul cu mila, nu am mari sperante.

voicul

^Mult praf ... poate si de la caldura. Problema: mai bate vantu si intra in ochi.

Ar fi interesant sa avem constructori A3 pana la sfarsti de an. Si mai interesant este sa avem castigator pod Gilau ... si atat!

Ionut

Avem câștigător la pod Gilău. Mai precis Tirrena Scavi.

dumbravaandrei

 :jumpy: :jumpy: :jumpy:
Acum sa speram ca nu se vor speria cand or sa vada grinzile :)