Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 19 Guests are viewing this topic.

Ionut

#13350
Important.
Reprezentant CNAIR, declaratie astazi in cadrul CM POIM: SF Tunel Meses (aproape) gata, in toamna se doreste licitarea.

Evident, sunt multe intrebari. Nu am avut timp si spatiu sa cer clarificari.
Dar na, intra pe radar obiectivul.




Pentru cei care nu stiu/nu sunt la curent (nu e tocmai stire): tot tronsonul A3 de la Bors la Tg Mures intra pe finantare POIM ("urmasul" programului POS-T din exercitiul 2007-2013; POIM are 3 mari "subprograme" - transport, mediu si energie).

pentium10

asteptam si vesti despre legatura M4 Ungaria cu A3 - drum de legatura Oradea macar (pana cand restul vor fi gata)
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Telvanni

Quote from: voicul on July 19, 2017, 03:13:14 PM
Nu este neaparat ca daca se deschide traficul A3 se aglomereaza zona.
Sau in comparatie cu ce ar fi mai plin?
1. Zona este deja aglomerata ... mai mult de bara la bara nu stiu sa fie.
2. Nu e ca si cum daca se deschis pe acolo, ma duc eu acolo, si restu de 3 masini merg prin oras fara sofer. Ce zic aici?
Eu o sa o iau pe acolo si nu o sa mai trec prin Colentina - doamna Ghica (deci o masina mai putin in alta parte).

Oricum ai optimiza deja in zona respectiva esti in B, B care este in top 5 MONDIAL la nivel de aglomeratie.
Deci daca s-ar deschide acolo, fiecare ar putea alege in ce aglomeratie sta prin B. Eu astept aceasta optiune din dec 2016 ... si mai am de asteptat din pacate.

Evident ca nu se aglomereaza nimic. Va fi haos prima luna maxim, apoi fiecare va decide daca mai merita sau nu sa foloseasca acel nod cand intra sau iese de pe A3.
Intotdeauna traficul se autoregleaza pentru ca pana la urma suntem inteligenti, nu animale.

Iceman

#13353
^^^
Ionut as vrea sa scriu multe despre A3....Dar ma abtin....De 4 ani de zile citesc zilnic noutatile ce apar in materie de infrastructura rutiera pe acest site....Eu personal nu mai gust gogosi marca CNAIR.....Si cred ca multi alti la fel de pe acest forum....

danutzu_1069

Azi, din goana masinii, A3, lotul STRABAG, sensul spre Tg. Mures.






Iceman

Mobilizarea ii slaba pe lotul Strabag....Totul e la fel ca si acum 2 saptamani cand am trecut pe acolo :((

pentium10

#13356
am pus pe JuxtaposeJS pentru o comparatie slider lotul Strabag intre 29 mai si 18 iulie, se vede ca au lucrat mai mult pe la Ogra
click pt slider:

https://cdn.knightlab.com/libs/juxtapose/latest/embed/index.html?uid=a172a95c-6cbd-11e7-821e-0edaf8f81e27



daca vreti o postare pe Facebook se poate folosi linkul https://media.giphy.com/media/d3yxjCxdS5RJHjDG/giphy.gif si cel de sus cu slider.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Silviu 1

Foarte interesante aceste slidere postate de tine pentium10 si care ofera o informatie vizuala destul de buna si aici pe A3, dar si pe celalate tronsoane ale altor autostrazi. Eu unul iti multumesc si te incurajez la mai multe!  :D

NGC

Quote from: NGC on July 17, 2017, 06:33:39 PM
"Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare"

Quote from: NGC on June 10, 2017, 08:08:28 AM
Termenul pentru finalizarea evaluarii ofertelor este acum 17.07.2017.

Etapa de evaluare tehnica este acum "in asteptare". ;)

Credeati ca am scapat asa usor?  :lol:

Au dat un nou termen. Acum avem 31.08.2017.

ciprebbe

Cred ca Astaldi vor sa termine în 2017.....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

panda_no 5

Capatul A3 dinspre Bucuresti.
Se lucreaza sustinut pe zona nou atacata.
Are cineva planuri mai detaliate despre zona supratraversarii CF ( inclusiv a vaii secate din mijlocul campului?)

Ionut

^^ Cip, ai gresit o cifra pentru an. E la moda, nu te stresa. :D

^ panda - planuri mai detaliate, adica? E un pasaj peste CF obisnuit. Cam ce vezi inainte (la sud) de CF vei vedea si dupa (la nord). Ce vrei sa stii mai exact? O sa ajunga drona si pe-acolo, in curand... sa-i lasam un pic sa avanseze. Ultima filmare e din 19 iunie, deci fix o luna.

Tavi

#13362
@panda: este o supratraversare cu vreo 10 perechide pile. Caut planuri si revin.


LE: Hai ca am gasit ceva, ceva.




Cam mic dar iti poti face o idee.
Sevad perechile de pile (10) si cele doua culei. Inspre Bucuresti sunt iesite binisor din pamanat.
Nu am gasit nimic de rampe. Mai sap ...

pentium10

ieri capatul A3 de la Campia Turzii

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

yetiman

Extras din raportul CNAIR - iulie 2017:


Autostrada Bucuresti – Brasov, Tronson Bucuresti – Ploiesti, sector km 0+000 – km 3+325   

Stadiu fizic: 21.50%   ; Stadiu financiar: 7.010%   
Probleme:
Obtinere autorizatie de construire pentru tronsonul 1+600 - 2+450 (necesita aprobare PUZ Voluntari).
imposibilitatea Executiei lucrarilor in Valea Saulei,din cauza nefinalizarii transferului de la ANPA:
-   Efectuarea transferului de proprietate asupra lacului Valea Saulei, intre ANPA si CNAIR, pentru a executa lucrari in zona laculu
-   Finalizarea exproprierii digului aferent lacului


Autostrada Brasov – Bors, Tronson Targu Mures - Ogra Lot 1   

Stadiu fizic: 0%    ; Stadiu financiar: 0%   
Probleme:
Obtinerea Autorizatiei de Construire  Relocare conducta Transgaz


Autostrada Brasov – Bors, Tronson Targu Mures - Ogra Lot 2   

Stadiu fizic: 29.48%   ; Stadiu financiar: 24.01%   
Probleme:
Relocare retele electrice


Autostrada Brasov – Bors, Tronson Ogra - Campia Turzii Lot 1   

Stadiu fizic: 0%   ; Stadiu financiar: 15% plata avans   
Probleme:
1.   Obtinerea cu intarziere a Acordului de mediu, necesar obtinerii Autorizatiei de Construire.
2.   Relocare conducta Transgaz


Autostrada Brasov – Bors, Tronson Ogra - Campia Turzii Lot 2   

Stadiu fizic: 5%; Stadiu financiar: 17.45%   
Probleme:
Obtinerea cu intarziere a Acordului de mediu, necesar obtinerii Autorizatiei de Construire.


Autostrada Brasov – Bors, Tronson Ogra - Campia Turzii Lot 3   

Status fizic: 0%   ; Status financiar:0.00%   
Probleme:
Obtinerea cu intarziere a Acordului de mediu, necesar obtinerii Autorizatiei de Construire.


Autostrada Brasov – Bors,Tronson Campia Turzii – Gilau - pod peste raul Somesul mic si canal Hidroelectrica   

Stadiu fizic: 0%   ; Stadiu financiar: 0%
Probleme:
Procedura de atribuire a contractului de executie a fost reluata in luna august 2016. Termenul de depunere a ofertelor a fost 09.02.2017, estimandu-se finalizarea procedurii si incheierea contractului in cursul lunii iulie 2017.Termenul pentru executia lucrarilor este programat pentru 10 luni de la data emiterii ordinului de incepere a acestora..


Autostrada Brasov – Bors, Tronson Gilau - Nadaselu   

Stadiu fizic: 86.93%   ; Stadiu financiar: 79.69%
Probleme:
NU SUNT  :)



Autostrada Brasov – Bors, Tronson Nadaselu - Mihaiesti   

Stadiu fizic: 0%   ; Stadiu financiar:0%   
probleme:
Contractul se afla in perioada de proiectare ce urmeaza a se finaliza in cursul lunii aprilie 2017. Au fost depuse documentele necesare revizuirii Acordului de mediu necesar obtinerii Autorizatiei de Construire. Executia lucrarilor este prevazuta prin contract a se derula in 12 luni de la data emiterii ordinului de incepere a acestora.

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu