Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 53 Guests are viewing this topic.

panda_no 5

Quote from: sursasecreta on July 07, 2017, 10:44:40 PM
Asta a fost una din variantele propuse de antreprenor in primavara trecuta pentru conexiunea Str. Cumpenei-Str. Popasului. Nu e clar daca e varianta finala/cea care se va executa.



La plansa asta faceam referire

panda_no 5

Se pare ca au terminat cu retelele din mijlocul sensului giratoriu
Au curatat terenul pentru viitoarele foraje pentru stilpi oare?

19 (21) by florin_apo,

alexbb

 :cheers: multumim de poze panda!

Si eu am ramas uimit de dimineata de mobilizarea din santier. Cat am stat in coloana de masini sa trec de acel giratoruiu pe Popasului, au trecut cel putin 5 basculante pline dintr-o parte in alta a strazii Popasului, plus utilaje si oameni, parca mult mai multi ca pana acum. M-as bucura sa-si respecte promisiunea si sa termine in decembrie.

Dominik

^
Poti sa-ti ie-i adio de la Decembrie 2017, nu au cum termina anul acesta
You're in Steelers Country

Ionut

Va rog încetați cu porcăria finalizării acestui lot în 2017.

Tavi

Hai sa nu dam cu pietre in om. Eu cred ca s-a referit la finalizare lucrari in rondul/nod Popasului, nu la intreaga autostrada pana in Petricani.
Mai precis, gandesc ca daca s-ar termina nodul Popasului (si care sa ramana nedeschis pana la terminarea intregii lucrari) se va putea circula mai fluent prin rond. Cu siguranta ar ajuta pe cei care fac toata ziua drumul prin Popasului - Emil Racovita.
@alexbb: la asta te-ai gandit? Si, ca sa fim mai precisi, la ce promisiune faci referire?

alexbb

 :) mersi Tibi. Poate trebuia postat la promisiuni.

Agerpres

La asta ma refeream. Mai toate articolele din presa au mentionat niste eforturi ale antreprenorului de a finaliza mai devreme. Poate nu chiar decembrie, dar ceva mai devreme de august 2018 s-ar putea?
De pe la pasarele si din teren imi aduc aminte de situatia de pe tronsonul 2 al A3, de dupa Moara Vlasiei, unde UMB si Euroconstruct parea ca au intarzieri foarte mari la structuri din ce am inteles. Totusi au reusit cumva sa se mobilizeze si sa le termine cand a trebuit.

Ionut

Știu ca e greu sa înțelegeți unii dintre voi. Știu ca este anormal sa fie asa. Dar dacă API spune ceva și presa ori CNAIR spun cu totul altceva, aveți încredere în noi, API.

E ușor sa dezinformezi și sa promiți gogoși.

alexbb

Nu e chiar asa greu. Poate mi-a scapat, dar de cand s-a rezolvat probleama PUZ-ului nu am observat vreun comentariu API legat de termenul August 2018 sau de acea mentiune a constructorului ca fac eforturi sa termine in decembrie. Din ce tineam minte termenul anterior (combatut de toata lumea) era noiembrie 2017... In fine, nu mai conteaza, e vorba de cateva luni si au termen pana in August 2018, cu siguranta vor veni si conditii meteo mai nefavorabile, tocmai bune de invinuit pentru alte intarzieri. Timpul o sa ne spuna pana la urma, raman cu satisfactia ca in sfarsit se misca proiectul asta.

panda_no 5

Nici daca aduc mii de oameni si utilaje nu au cum sa termine anul asta.
Au de turnat piloni pentru pasaje!
Plus toate etapele de dupa.
Intr-adevar e imbucurator ca se lucreaza.

cristi5

Daca am inteles bine contractul pt A3 Bucuresti-Ploiesti lot 1 include, pe langa zona in discutie (Voluntari, Popasului) si nodul Moara Vlasiei. La acela tot 2018 estimam deschiderea? Sau las anul nemarcat pe harta?

rocklee

structurile spun totul despre lotul acesta si dupa cum se misca constructorul slabe sanse ....2017... >:(

Tavi

Quote from: alexbb on July 19, 2017, 11:08:46 AM
:) mersi Tibi. Poate trebuia postat la promisiuni.

Agerpres

La asta ma refeream. Mai toate articolele din presa au mentionat niste eforturi ale antreprenorului de a finaliza mai devreme. Poate nu chiar decembrie, dar ceva mai devreme de august 2018 s-ar putea?
De pe la pasarele si din teren imi aduc aminte de situatia de pe tronsonul 2 al A3, de dupa Moara Vlasiei, unde UMB si Euroconstruct parea ca au intarzieri foarte mari la structuri din ce am inteles. Totusi au reusit cumva sa se mobilizeze si sa le termine cand a trebuit.
Aha! Daca asta e promisiunea la care te refereai... uita de ea!
Singura rezonabila si fezabila pana in decembrie ar fi terminarea traversarii strazii Popasului dar fara deschidere trafic autostrada. Ar fi utila pentru usurarea traficului in zona. Dar atat!
Si nu cred ca se baga antreprenorul la asa ceva pentru ca vor creste presiunile pentru dare in folosinta nod Popasului. Ceea ce ... nu ar crea decat haos. Blocaj. Nimic util.
Dupa logica mea ar trebui mult mai multe lucrari de terminat concomitent pentru o descarcare sanatoasa a A3 in Bucuresti:
- largire FdG cu supratraversare Barbu Vacarescu (descarcare pe sectorul 1)
- rezolvare intersectie Petricani x Dna Ghica x Bd Lacul Tei (descarcare pe sectorul 1 si 2)
- supratravesare Colentina (descarcare pe sectorul 3)
- rezolvare DNCB (descarcare pe sectoarele de sud).
"Dar n-ai cu cine, ma! ... Niste ..."

voicul

Nu este neaparat ca daca se deschide traficul A3 se aglomereaza zona.
Sau in comparatie cu ce ar fi mai plin?
1. Zona este deja aglomerata ... mai mult de bara la bara nu stiu sa fie.
2. Nu e ca si cum daca se deschis pe acolo, ma duc eu acolo, si restu de 3 masini merg prin oras fara sofer. Ce zic aici?
Eu o sa o iau pe acolo si nu o sa mai trec prin Colentina - doamna Ghica (deci o masina mai putin in alta parte).

Oricum ai optimiza deja in zona respectiva esti in B, B care este in top 5 MONDIAL la nivel de aglomeratie.
Deci daca s-ar deschide acolo, fiecare ar putea alege in ce aglomeratie sta prin B. Eu astept aceasta optiune din dec 2016 ... si mai am de asteptat din pacate.

Tavi

Concluzia: am si uitat de decembrie 2017!