Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 16 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Daca nu vom avea contestatii, termenul este fezabil.
Daca...
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

QuoteContractul pentru finalizarea lucrarilor la Nodul Gilau și conexiunea dintre Secțiunea 2B cu Subsecțiunea 3A1 (Autostrada Brasov – Târgu Mures – Cluj – Oradea), a fost câștigat de ofertantul  TIRRENA SCAVI SPA ITALIA, cu prețul de 25.975.230,51 Lei fără TVA.

Rezultatul procedurii de atribuire a acestui contract a fost comunicat tuturor ofertanților în data de 23.06.2017.

Semnarea contractului va fi posibilă după îndeplinirea termenelor legale privind formularea notificărilor prealabile și a contestațiilor, în conformitate cu prevederile art. 6, alin (1), lit. a) din Legea nr. 101/2016, respectiv cu prevederile art. 8, alin (1), lit a) din același act normativ și după finalizarea procesului de avizare a contractului.

sursa CNAIR

Asadar, mai avem de asteptat (pana pe 4.07)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

NGC

^^^

Quote from: NGC20 on June 23, 2017, 10:36:12 PM
^^^ Oficial etapa de evaluare financiara s-a incheiat abia azi.

Nu uitati ca sunt 10 zile pentru notificare prealabila, 3 zile pentru raspuns daca se iau masuri corective sau nu, si abia apoi 10 zile pentru contestatia propriu-zisa.

Quote from: NGC20 on June 23, 2017, 10:43:36 PM
Eu am vrut sa spun ca inca se pot depune contestatii. Am scris despre subiectul castigatorului de multe zile deja.
Termenele curg de la data instiintarii tuturor ofertantilor.

ciprebbe

#13143
Filmarea la Strabag sper sa reusesc cu procesatul pe maine
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

NGC

Eu zic ca avem de asteptat mai mult. Calculati si voi dupa cum am scris mai sus.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alecu26

Vestea buna ar fi ca la minutul 2:35  Astaldi sa apucat azi de forat
Drumurile noastre POATE;

NGC

Quote from: dr4qul4 on June 27, 2017, 08:41:21 PM
QuoteContractul pentru finalizarea lucrarilor la Nodul Gilau și conexiunea dintre Secțiunea 2B cu Subsecțiunea 3A1 (Autostrada Brasov – Târgu Mures – Cluj – Oradea), a fost câștigat de ofertantul  TIRRENA SCAVI SPA ITALIA, cu prețul de 25.975.230,51 Lei fără TVA.

Rezultatul procedurii de atribuire a acestui contract a fost comunicat tuturor ofertanților în data de 23.06.2017.

Semnarea contractului va fi posibilă după îndeplinirea termenelor legale privind formularea notificărilor prealabile și a contestațiilor, în conformitate cu prevederile art. 6, alin (1), lit. a) din Legea nr. 101/2016, respectiv cu prevederile art. 8, alin (1), lit a) din același act normativ și după finalizarea procesului de avizare a contractului.

sursa CNAIR

^^^

Quote from: NGC20 on June 23, 2017, 11:04:55 PM
Dar oare cum de nu s-au laudat inca cu stabilirea castigatorului pentru viaductul Gilau? :o
De obicei emit repede un comunicat, chiar daca de obicei urmeaza mai apoi contestatiile de rigoare.

Ce am zis eu? Dar de ce a durat 4 zile? Sunteti prea ocupati cu problema aia cu virgula de la A8? ;)

Europiu

Astea 31 de milioane pentru podul de la Gilău ar trebui plătite de nemernicul care a reziliat contractul cu Bechtel fără să le impună acestora să îl și termine.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

rocklee

#13149
europiu...nu mai vorbi ''prosti''.....ca te da maicasa in judrcata  :D

Europiu

Nu am eu bafta aia, @rocklee!  :lol:
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

csebi24

Apropo de C. Turzii - Ogra. Mie mi se pare o zona foarte usoara de construit, adica nu am vazut poduri mari, treceri de ape. Teoretic la astfel de portiuni n-ar trebui sa mearga totul mai usor, aici ma refer si la birocratie si la construitul efectiv.

pentium10

#13152
sa verifici inca o data trecerile peste ape pe portiunea lui Astaldi, sunt multe, 3 treceri peste Mures, si este un dublu viaduct la Bogata peste sat si doua ori peste Mures.

http://proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=12/46.465/24.108/0
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ionut

Lotul Astaldi e cel mai greu de departe. Nici Straco nu are treaba ușoară. Loturile astea au și noduri.

NGC

"Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare"

Quote from: NGC20 on June 12, 2017, 01:54:56 PM
Sa mai adaugam o contestatie la CAB. Chiar daca inca nu scrie partile in litigiu, o cotofana a raportat ca este vorba de asocierea condusa de COPISA.

Quote from: NGC20 on June 23, 2017, 10:47:07 PM
Alaltaieri in schimb a fost termen la cealalta contestatie la CAB, adica a celor de la COPISA.

21.06.2017

Quote
Tip solutie: Încheiere
Solutia pe scurt: Faţă de lipsa de procedură cu intimata Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere S.A., amână cauza şi acordă termen la data de 27.06.2017, ora 10.30, Complet 11 Recurs, Sala E 01 ,,Vasile Lascăr", pentru când se va reface citarea cu intimata Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere S.A., prin agent procedural, cu menţiunea că dreptul de a formula întâmpinare curge de la data când i-a fost comunicată plângerea de către petenta Asocierea Copisa Constructoria Pirenaica S.A. Barcelona - S.C. Copisa Construcţii S.R.L., conform dovezii ce a fost depusă la dosarul cauzei de către petentă, precum şi cu menţiunea de a depune la dosar Procesul – verbal de verificare a DUAE nr.14/3497 din 17.03.2017. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 21.06.2017.

Avem acum si decizia CAB.

27.06.2017

Quote
Tip solutie: Recurs (alte soluţii)
Solutia pe scurt: Admite plângerea. Modifică în parte decizia nr. 1246/C1/1177, 1227, 1261, 1263, 1264, 1272, 1283 din 25.05.2017 pronunţată de CNSC. Admite contestaţia formulată de contestatoarea Asocierea Copisa Constructora Pirenaica SA Barcelona. Anulează procesul-verbal de verificare a DUAE nr. 14/3497/17.03.2017 emis de intimata CNAIR SA în ceea ce priveşte declararea ca inacceptabilă a petentei şi respingerea ofertei acesteia. Anulează adresa nr. 12B/249/29.03.2016 emisă de intimata CNAIR SA. Obligă autoritatea contractantă la reluarea procedurii de evaluare a ofertei petentei potrivit prevederilor legale, documentaţiei de atribuire şi a celor reţinute în motivarea prezentei decizii. Menţine celelalte dispoziţii ale deciziei contestate. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică azi, 27 iunie 2017.