Author Topic: Autostrada A3 Bucuresti-Bors  (Read 4060590 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marisRO

• Senior
Re: Autostrada A3 Bucuresti-Bors
« Reply #12990 on: June 08, 2017, 12:00:36 PM »
Info fara poze - ploua

Geiger cred ca amenajeaza organizare santier in zona pod CF Sanpaul.
Strabag este pe pozitii dar asteapta sa se opreasca ploaia.
Straco transporta materiale si se organizeaza in zona chetani.

ciprebbe

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #12991 on: June 08, 2017, 12:25:15 PM »
Geiger nu e(nu era) la Simpaul, eu i-am prins cu utilajele in curtea de langa Gara Ogra , si era spatiu suficient acolo, chiar aproape de capatul lotului dinspre Strabag.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

danutzu_1069

• Legend
  • *
« Reply #12992 on: June 08, 2017, 09:17:53 PM »
A3 Popasului.
Treaba avanseaza, atat dpv canalizare cat si dpv terasamente pentru cele doua rampe.

@panda... preiei legatura, minutul si scorul?
« Last Edit: June 08, 2017, 09:21:29 PM by danutzu_1069 »

panda_no 5

• Knight
  • Executive
  • *
« Reply #12993 on: June 08, 2017, 10:37:57 PM »
Maine poate ajung mai devreme acasa sa pot face niste poze.

NGC

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #12994 on: June 08, 2017, 11:26:12 PM »
Pana atunci preiau eu legatura in alta parte de A3.

Este minutul 90 si bine ar fi sa nu avem prelungiri din cauza observatiilor publicului. :D
National Geographic Channel

NGC

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #12995 on: June 08, 2017, 11:27:57 PM »
^^^

Apropo despre AM Ogra-Bors ?.macar pasarelele nu ciripesc nimic ?

Nu prea au ce sa ciripeasca, dar trimitem un uliu sorecar in recunoastere.

Raspunsul de mai jos din Martie e inca valabil.

Se misca lucrurile incet si la AM.

Pentru cei curiosi, aici gasiti completarile recente pentru evaluarea adecvata pentru Ogra - Bors.

S-au depus si completarile solicitate in Decembrie 2016 pentru AM Ogra - Bors.
Le puteti gasi aici.

Mai trebuie depus raportul privind impactul asupra mediului care sa includa concluziile evaluarii adecvate cu completarile aduse, apoi dezbateri publice si apoi trebuie asteptate observatiile publicului, si in sfarsit intram in linie dreapta pentru AM.

Nu s-a schimbat nimic de la inceputul lunii. Mai trebuie rezolvate etapele din ultima fraza de mai sus.

Vreti si o veste buna? :D

Uliul sorecar a raportat ca s-a depus raportul privind impactul asupra mediului. Il gasiti aici.

Urmeaza dezbateri publice si apoi trebuie asteptate observatiile publicului, si in sfarsit intram in linie dreapta pentru AM.

Avem datele stabilite pentru dezbaterile publice.

laszlo.robert

• Hero
  • *
« Reply #12996 on: June 09, 2017, 06:34:23 AM »
Foarte bine .August ar trebui finalizat AM.

marinul

• Knight
  • Senior
  • *
« Reply #12997 on: June 09, 2017, 07:06:44 AM »
Cat timp va fi valabil AM ul, deoarece prin Salaj se va lucra probabil si in 2030

Trimis de pe al meu SM-J710F folosind Tapatalk

horatiu.cosma

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #12998 on: June 09, 2017, 10:16:50 AM »
^
Un AM nu expira, ci doar se actualizează, în eventualitatea în care se schimba datele problemei: modificarea soluțiilor tehnice care au stat la baza obținerii AM ului inițial, apariția pe traseu a unor noi arii protejate etc.

Referitor la acest AM, desi nu a avut parte de atatea probleme ca pe Lugoj - Deva, s-a miscat mai greoi. Dacă e sa sapam putin după cauzele acestor intarzieri, ajungem la linia clasica caiet de sarcini slab - achizitie publica defectuoasa - prestator pe masura. Daca nu ar fi pus mana de la mana CNAIR, constructorii, consultantul de pe Transilvania, prestatorul nu ar fi terminat niciodata.

TibiV

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #12999 on: June 09, 2017, 11:35:08 AM »
Veste mare...

http://gov.ro/ro/guvernul/sedinte-guvern/informatie-de-presa-privind-proiectele-de-acte-normative-care-ar-putea-fi-incluse-pe-agenda-sedintei-guvernului-romaniei-din-9-iunie-2017-ora-12-00

15.    PROIECT DE HOTĂRÂRE privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional ''Secţiunea 1C, subsecţiune Ogra-Târgu Mureş pe teritoriul localităţiloe Cristeşti, Gheorghe Doja, Ogra, Sânpaul, Ungheni şi Târgu Mureş din judeţul Mureş'' din cadrul obiectivului de investiţii ''Autostrada Braşov-Târgu Mureş-Cluj-Oradea''

16.    PROIECT DE HOTĂRÂRE privind declanșarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional ''Secţiunea 2A Ogra-Câmpia Turzii pe teritoriul localităților Bogata, Cheţani, Cucerdea, Cuci, Iernut, Luduş şi Ogra din judeţul Mureş şi pe teritoriul localităţii Luna din judeţul Cluj din cadrul obiectivului de investiţii de interes naţional ''Autostrada Braşov-Târgu Mureş-Cluj-Oradea''

17.    PROIECT DE HOTĂRÂRE privind suplimentarea pe anul 2017 a sumei prevăzute ca justă despăgubire aprobată prin Hotărârea Guvernului nr.729/2015 ''privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional ''Secţiunea 1C, subsecțiunea Ogra-Târgu Mureş pe teritoriul localităţilor Cristeşti, Gheorghe Doja, Ogra, Sânpaul, Ungheni şi Târgu Mureş din judeţul Mureş'' din cadrul obiectivului de investiţii ''Autostrada Braşov-Târgu Mureş-Cluj-Oradea precum şi modificarea anexei nr.2 la Hotărârea Guvernului nr.729/2015

NGC

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #13000 on: June 09, 2017, 01:32:54 PM »
Si acum sa discutam despre magaria marca CNAIR. E vorba de acelasi lot ca mai sus.

"Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare"

[...]

Si ce credeti ca s-a intamplat intre timp? Pai TIRRENA SCAVI a contestat acum la CNSC exact legalitatea incheierii evaluarii tehnice si continuarea procedurii in ciuda deciziei CNSC de suspendare a procedurii.

Ironia soartei a facut ca sa le fie respinsa contestatia privind respingerea ofertei in faza DUAE si acum vor merge la CAB.

Vom merge asadar mai departe cu 2 contestatii de la TIRRENA SCAVI.

Cum am spus, TIRRENA a contestat la CAB.

Ciprianul

• Executive
« Reply #13001 on: June 09, 2017, 02:32:00 PM »
Contestatiile astea ne omoara...
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

NGC

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #13002 on: June 09, 2017, 02:43:52 PM »
Are grija CNAIR sa le dea motive. ;)

pentium10

• Knight
  • Executive
  • *
    • kodokmarton.eu
« Reply #13003 on: June 09, 2017, 02:48:28 PM »
Mai stiti discutam pe 19 aprilie despre certificatul de urbanism emis pt sectiunea 2A Ogra->Campia Turzii.

Astazi din clarificarea redactata si trimisa catre SpecialConsulting/CNAIR de Consiliul Judetean Cluj referitor la certificate de urbanism pt sectiunea 2A Ogra->Campia Turzii. Nu am putut face poze, dar este destul de lunga, 3 pagini.

Ceea ce am aflat e ca nu se poate discuta de nici un fel de daune pricinuite de Consiliul Judetean Cluj (cineva a cerut ceva daune aici, nu era acest aspect cunoscut pana acuma), atata timp cat CNAIR a solicitat CJCj emiterea acestui certificat de urbanism, iar CJCj a procedat la emiterea acestuia conform competentelor legale ce ii revin.

Iar un alt aspect, ca CJCj considera CU emis in 2014 ca nu si-a incetat valabilitatea, ci din contra is mentine pana la finalizarea executarii lucrariilor pentru care au fost eliberate si drept urmare poate sta la baza emiterii autorizatiei de constructii, confirm legii, facand referire la ceva legi, care nu le stiu pe de rost ceva din 50 si una alta 7/2016.
Era un alt aspect ca pentru acelasi amplasament pot fi emise mai multe Certificate de Urbanism si nu exista nici o interdictie in acest sens si drept urmare nu inteleg cei din CJCj de ce CNAIR a cerut una noua, si de ce CNAIR cere anularea lor. (deci CNAIR a cerut o anulare CU nu stiu care).

Este o alta clarificare redactata si pentru zona Sardu, despre aia nu stiu nici un amanunt fata de cele spuse anterior, doar ca lumea zice ca exista clarificare, si ca se cere doar PUZ si nu schimbare de traseu.

azi a venit prin posta ca le am cerut

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

alexa_adrian2001

• Junior
  • **
    • Adrian Alexa Photography
« Reply #13004 on: June 09, 2017, 03:37:33 PM »
Vai de mine!!!  :o
Un document de 605 pagini pentru un studiu de mediu?
Nu am mai vazut pana acum un astfel de studiu de mediu - asa se practica? Nu e de mirare ca le ia asa mult pentru sa a compune/scrie 600 de pagini. Astia care am facut lucrare de licenta/disertatie pentru maxim 40 50 de pagini cat timp ne-a luat? 2 3 luni? :))
Ce se mai poate intampla in iulie dupa dezbateri? Sa fie oameni nemultumiti, ceva?
Inca nu se stie clar daca si in cate loturi se sparge Oradea - Nadasel?

Apropo: drumul de legatura Centura Oradea - A3 se poate afla care e statusul?