News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 17 Guests are viewing this topic.

Iceman

Bechtel trebuia lasat sa finalizeze acest pod si orice structura pe care a inceput sa o construiasca si dupa acea reziliat contractul.....Dar acuma salivam caci altceva nu putem face si speram la o minune...Sa se desemnezeze un castigator cat mai rapid
Pe acea vreme cand Bechtel lucra la acest pod aveau AC si AM pt constructia podului?

spanak

intereb si eu pe cei care se pricep mai bine. Podul pare destul de avansat in momentul asta, cat dureaza ca sa fie finalizat in coditii de lucuru sustinut? Dupa mintea mea, in mare mai sunt de montat grinzile care sunt la fata locului pe structura deja existanta.

ciprebbe

Nu era, si era blocat de Apele Romane.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dan_c

#12783
A venit si AC pentru Iernut - Chețani (17,9 Km)
Constructor: Astaldi Max Boegl

Din pacate doar pentru aproape 8 km.

Autorizatia 18/23.05.2017

Valoare lucrari ( fara TVA ) 120.789.052,00 lei
Numar înregistrare cerere la registratura MT/ Directie  - 2414/19.05.2017
Continutul pe scurt al autorizatiei - Lotul 2: Iernut -Cheţani, km 7+400 – km 15+250 din investiţia "Autostrada Braşov - Târgu Mureş – Cluj – Oradea, Secţiunea 2A: Ogra – Câmpia Turzii, Lot 2: Iernut-Cheţani km 3+600 – km 21+500"
Număr înregistrare autorizaţie şi data emiterii ei  - 2414/23.05.2017
Durata de valabilitate a autorizaţiei - Până la finalizarea lucrărilor, cu condiţia începerii execuţiei lucrărilor în termen de 12 luni de la data emiterii
Durata de execuţie - 12 luni

Hmm daca la 8 km avem 12 luni de executie, la restul de 10 km , oare o sa fie undeva la 15 luni, adica pentru total 18 km va fi....27 luni....sper sa fie doar atat......din pacate.......asa arata realitatea .....

http://mt.gov.ro/web14/documente/interes-public/autorizatii/2017/18/AC%2018%20-2017.pdf

Redox

Quote from: ciprebbe on May 23, 2017, 05:46:03 PM
CIC Gilau e pe contractul UMB.
Final de august e gata CIC-ul

De accea am întrebat pentru că am văzut utilaje portocalii în filmare. Mulțumesc!

TibiV

Quote from: spanak on May 23, 2017, 07:21:42 PM
Podul pare destul de avansat in momentul asta, cat dureaza ca sa fie finalizat in coditii de lucuru sustinut? Dupa mintea mea, in mare mai sunt de montat grinzile care sunt la fata locului pe structura deja existanta.
Mai sunt de inaltat 3 perechi de pile, doua perechi chiar pe malurile apei...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ovicor

    Profi, Ciprebbe, dar nu mai surprinde pe nimeni, felicitari. Consider ca un mai mare impact mediatic ar avea o filmare incepand cu autostrada functionala dinainte de exit Gilau, continuand cu CIC, grinzi, Somes cu podul lipsa, apoi tot tronsonul UMB, inclusiv giratoriul Nadasel. Apoi o harta de incadrare, de utilitate. O imagine face cat o mie de cuvinte, iar imaginatia privitorului cat un milion.

ciprebbe

^Avem material, te bagi la prelucrat. :)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Io

#12788
Nu pricep: sint acolo 41 de grinzi pe aliniament plus 22 linga. Si-au adus altele saptamina trecuta? Ce-i acolo?
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Europiu

Mie mi-au iesit 24 langa, la fel cum se vede si pe goagal. Dar discutia e veche, avem asigurari din surse cat se poate de credibile (@ciprebbe) ca numarul coresunde. Vezi aici si discutia dinaintea acelui post.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

TibiV

Sunt toate...
Nu va faceti griji...
Nici regele romilor in alianta cu imparatul romilor nu ar fi putut clinti vreo grinda de acolo...
Asteptam un constructor "profi" care sa fie in stare sa le ridice si sa le puna pe pozitie... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alin_simeriaveche

Am pierdut firul cu acest pod. În ce etapă este? S-a demarat licitația?

laszlo.robert

Foarte bine ca avem AC pe toate loturile intre C. Turzii-Tg. Mures,chiar si partiale.Asa nu va fii pierdut 2017 in totalitate.Interesant ca noi lucram precum "Stan sucitu"-avem AC  pe tot lotul Tg. Mures-Ungheni+drum de legatura dar nu avem inca constructor.😤.Pe A1,10 si pe insasi A 3 se asteapta si mai bine de un an fluierind la luna(AC).
Apropo despre AM Ogra-Bors ?.macar pasarelele nu ciripesc nimic ?O fii in travaliu ?.Nu asta asteapta si Maltauro sau acolo problemele sunt de alta natura ?

ciprebbe

La Straco inca nu avem AC, AM nici macar in travaliu nu e, iar Maltauro joaca tare (si frumos) demonstreaza scriptic si faptic, ca SF-ul pe care s-a licitat e de kkt si nu se poate executa asa.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

laszlo.robert

Bine si asta ce insemna ? Ca nu este posibil de executat un proiect acceptabil pe baza SF -ului ,ca vor sa li se accepte claimuri ?Banuiesc ca va fii un ping-pong intre ei si Cnair.
Straco parca avea AC pe 1 km la nod Cimpia si pasajul cu Dn -ul ?