News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 21 Guests are viewing this topic.

panda_no 5

Pentru ca Danutzu m-a incitat cu o poza facuta din masina astazi pe la ora 19,30 am iesit sa vad ce s-a mai lucrat la intersectia Popasului cu A3.
In primele doua poze apare breteaua fotografiata de Danutzu mai devreme in cursul zilei numai ca la 19,30 deja arata asa.
E una din bretelele spre Bucuresti
DSC01354 by florin_apo, on Flickr

DSC01353 by florin_apo, on Flickr

De partea cealalta, la cele doua bretele spre Centura Bucuresti, au inceput sa toarna un inceput de sprijin pentru terasament ? Oare asta sa fie?

DSC01352 by florin_apo, on Flickr

DSC01351 by florin_apo, on Flickr

Canalizarea si celelalte utilitati par a fi deja mutate pentru ca deja este totul astupat

TibiV

Au luat viteza...
Poza mea este singura in sens opus, spre DNCB, dar este fix aceeasi zona...
Mai exact poza mea din 25 aprilie este facuta fix din locul unde se vad compactoarele in poza lui danutzu...
Quote from: TibiV on April 25, 2017, 03:45:25 AM
... culeea "Bucuresti"...

In poza lui danutzu se vede in stanga un pic din culeea "Bucuresti"....
Quote from: danutzu_1069 on May 16, 2017, 06:54:45 PM
Popasului, azi.
Asta e breteaua spre Bucuresti.



Quote from: panda_no 5 on May 16, 2017, 10:07:27 PM
breteaua fotografiata de Danutzu mai devreme in cursul zilei numai ca la 19,30 deja arata asa.


"Unde's multi, puterea creste !"
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

Quote from: Ionut on May 16, 2017, 12:34:11 PM
@NGC20, nu prea se potriveste stirea asta cu lista de plati. Ai detalii/lamuriri?
Este incasata acum factura din martie, nu? Nu inteleg atunci de unde suma de 500k euro din martie amintita in articol. :o

Sunt doar facturi emise. 500k sunt echivalentul facturii de 2.731.467,24 RON cu TVA din 01.03.2017.

NGC

Quote from: nicolaem on May 16, 2017, 06:12:32 PM
e o declaratie mai mult sau mai putin politica.
sa vedem.... E vb de Braşov Cristian

Ministerul Transporturilor a anunţat că va semna, la sfârşitul lunii iunie, contractul de proiectare şi execuţie.

Si vrabia malai viseaza.

^^^

Quote from: NGC20 on May 13, 2017, 07:32:50 AM
Aici contractul inca nu este atribuit, dar dupa decizia CNSC din 13.03.2017 la noua contestatie STRABAG, CNAIR inca reevalueaza oferta STRABAG.
Initial a fost declarat castigator ALPENSIDE.

Nu v-am spus cam ce se va intampla?
Oferta STRABAG va fi valida, STRABAG va contesta la CNSC atribuirea initiala catre ALPENSIDE si apoi se va contesta si la CAB si in final vom avea castigator pe STRABAG.
Credeti ca toti pasii astia vor fi gata pana la sfarsitul lui Iunie?

voicul

Ar fi o realizare daca ar fi macar final de an, sa faca proiectarea (presupun ca e de facut) pana la inceput de sezon 2018.

GDPR

Mai puneti si finantarea la socoteala. Daca nu ma insel, cam lipseste.

TibiV

#12726
Nu am vrut sa o spun eu primul, ca sa nu se creada ca sunt "talibanul" lipsei de bani...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Varianta de sprijinire la pasajul Popasului este cu zid de blocheti, precum sunt la podul de peste Dambovita, Nicolae Grigorescu.
A documentat @TibiV...

Dan027

#12728
Quote from: TibiV on May 17, 2017, 12:33:25 AM
Nu am vrut sa o spun eu primul, ca sa nu se creada ca sunt "talibanul" lipsei de bani...

Bani sunt, cel putin teoretic...

L.E: Cati bani estimati ca se vor plati pt capatul dinspre Bucuresti anul acesta? Mai mult de 100 mil lei?


Dan027

#12729
Deci... lucrarile pentru autostrada Rasnov-Cristian se pot contracta in baza creditelor de angajament, dar bani pentru un eventual avans (10%) ar fi cam la limita. Mai avem si un SF care se bate pe aceasi bani... vedem prin iunie la prima rectificare bugetara ce se mai intampla...

GDPR

^Alocatia bugetara de 84.31 milioane este pentru sectorul Bucuresti-Ploiesti care include DNCB-Petricani, nodul Moara Vlasiei si spatiile de servicii. Deci de unde ai scos chestia ca avansul ar fi la limita?

Dan027

#12731
Cred ca m-am exprimat putin gresit (optimismul e de vina)  O:-)

Alocarea bugetara este de 100.189.000 lei, asta este limita maxima ce se poate plati in acest an pentru toate lucrarile ce se desfasoara pe autostrada Bucuresti-Brasov (cel putin pana la urmatoarea rectificare). De contractat lucrari putem pana in limita a 459.793.000 + 100.189.000 lei (aici se includ lucrarile deja contractate).

In prezent stam cam asa (din ce stiu eu):
- lucrarile pentru "intrarea in Bucuresti" a A3 ne vor costa in acest an conform tabelului pus de @ bridge: 90.170.000 lei (84+6), din aia 100 mil
- SF-ul pentru Comarnic-Predeal (asta ar costa vreo 10 mil lei, nu stiu daca la SF-uri se plateste avans si cam cat ar fi avansul, sau daca are sanse sa ia vreun ban anul acesta)
- tronsonul Cristian-Rasnov, care va fi atribuit la un pret de 118 (Astaldi) -123 (Strabag) mil lei fara tva. In ideea in care ar fi 10% avansul, inseamna ca ne trebuie 12 mil lei care nu prea raman din 100 - 90 ...

L.E: Daca ma uit putin la dimensiunea creditelor de angajament cred ca ar fi "loc" de inca un tronson scos la licitatie, poate chiar Rasnov-Predeal, sau prelungirea spre Codlea, dar aia parca e prinsa in alt obiectiv de investitii.

dumbravaandrei

#12732
@Dan027 Cumva as cam recomanda sa uiti de alte plati in 2017 privind A3 Bucuresti Brasov.
Conform Licitatii pentru lucrari de infrastructura rutiera: sinteza, tronsonul de intrare in Bucuresti a fost licitat la 129.180.727,51 lei, fara TVA
Conform Plati pentru lucrari de infrastructura rutiera: sinteza pana acum s-au facut plati in valoare de 10.864.133,26 (care suna mai mult a avans).

Aici nu cred ca NGC20 a uitat sa treaca vre-o plata in sinteza (desi asa sper) iar cand o sa inceapa sa ramburseze lui Aktor statul va trebui sa ii plateasca si TVA, depasind cu mult suma bugetata. Cu mult peste 100 mil lei (cam 140 cu tot cu TVA)
E clar ca nu in 2017 se va circula pe acest tronson (indiferent de orice aliniere astrala), platile impingandu-se in 2018, as indrazni sa zic chiar 2019 (uite asa numai dintr-un buget ii poti vedea pe astia cat de hiene pot sa fie  :puke: :puke: :puke: :puke: :puke:)

Dan027

#12733
Ma uitasem si acolo, dar datele le-am luat de pe economica.net (ofertele pt Cristian Rasnov) + proiectul de buget aprobat.

QuoteConform Plati pentru lucrari de infrastructura rutiera: sinteza pana acum s-au facut plati in valoare de 10.864.133,26 (care suna mai mult a avans).
Eu nu am vazut asta, poate nu ma uit unde trebuie...
La plati este doar "17.03.2017    5,854,732.61 RON" suma ce reprezinta plati restante de anul trecut pentru intrarea in Bucuresti a A3, dupa cum reiese si din tabelul pus de @bridge. Bugetul de anul asta nu are treaba cu banii platiti anul trecut.

L.E: nu stiu cum sta treaba cu TVA-ul, adica daca este sau nu inclus in buget, dar presupun ca este...
In final se va ajunge la "primul venit, primul servit" pe alocarea bugetara, dar la cum arata acum bugetul Aktor, nu are cum sa incaseze mai mult de 90 mil de la stat. Vedem ce se mai intampla la prima rectificare bugetara.

GDPR

Extrasul de tabel postat de @bridge este din proiectul de HG de aprobare a BVC CNAIR pe anul 2017 (btw, nici acum nu s-a aprobat de guvern, desi am ajuns aproape de mijlocul anului). Avand in vedere ca diferenta de suma de 10 mil. intre suma aprobata prin legea bugetului de stat si cea din  proiectul de HG nu se mai regaseste nicaieri altundeva in anexele la proiectul de HG, eu cred ca pur si simplu se va economisi.