Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 15 Guests are viewing this topic.

alecu26

Si o piulita daca nu ai cheia potrivita sa o strangi devine complicat rau de tot.

Asa si cu grinzile alea mastodont a lui Bechtel. Daca nu ai lansatorul...devine complicat.
Drumurile noastre POATE;

Dominik

^
Totusi prea multa lalaiala, la urma urmei e un pod nu foarte mare !!!
You're in Steelers Country

TibiV

http://www.capital.ro/razvan-cuc-ministrul-transporturilor-la-conferinta-capital.html

Quote
"Ne-am asumat deschiderea a 90 de km autostradă în acest an, dar acest lucru e condiţionat de două lucruri: angajatii CNAIR să iasă pe teren să verifice constructorii, iar aceştia din urmă să-şi respecte termenele asumate. Si eu mă voi deplasa.

Am fost la cei 3 km de pe Bucuresti-Ploieşti. Am discutat cu primarul Pandele pentru a debloca situaţia pe acest tronson. Anul trecut s-a discutat că se poate inaugura, nu e adevărat. Abia acum am reuşit să deblocăm situaţia.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dominik

Wow, deci pana la urma a cedat Pandele !  :)
You're in Steelers Country

carutasul

Ca sa revin la podul nostru, in cazul de faţă chiar mă bucur că nu primesc pe oricine, că vreau să mergem "la sigur"  :)

NGC

^^^ Nu trageti asa repede concluzii.

Referitor la etapa de evaluare DUAE pentru viaductul Gilau, firmele sustin ca au bifat gresit niste optiuni in DUAE.

Si ce este DUAE? DUAE = Document Unic de Achizitie European

Altfel spus, i-au respins fara sa vada macar ce oferta tehnica au.

NGC

Quote from: Dominik on March 29, 2017, 08:53:01 AM
Cand estimezi ca vom avea un castigator pt podul de la Gilau si cand se va apuca de contructia propriuzisa ?

Nu pot face o estimare si nu are rost sa estimam aiurea.

alexbb

#12352
^^^

Iti sta mintea-n loc... Ce a deblocat? Cei 3km DNCB-Popasului? A rezolvat problema descarcarii traficului A3 pe Popasului?
Sau a deblocat Popasului - CF? Ce s-a discutat anul trecut ca se poate inaugura si nu e adevarat? Ori anul trecut nu era culoarea politica potrivita si acum ar fi?
Cica:
QuoteUn obiectiv pe care mi l-am propus este acela ca termenele să fie realiste.

A dat vreun termen si mi-a scapat mie?

GDPR

Pe site-ul MT s-a publicat proiectul de Hotărâre a Guvernului privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional "Construcţia autostrăzii Bucureşti-Braşov, tronsonul Bucureşti-Ploieşti": http://mt.gov.ro/web14/transparenta-decizionala/consultare-publica/acte-normative-in-avizare/1497-hg29032017dirtac

rocklee

mai precis despre ce este vorba .... ??? ???

perfidus

Quote from: rocklee on March 29, 2017, 08:51:32 PM
mai precis despre ce este vorba .... ??? ???
Terenul bazinelor de retentie ape pluviale, pe tronsonul din Voluntari, cca 7000 mp. Slăbuț.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

alecu26

Quote from: Dominik on March 29, 2017, 11:50:30 AM
^
Totusi prea multa lalaiala, la urma urmei e un pod nu foarte mare !!!

da, dar daca nu poti instala grinzile....tot degeaba. O reproiectare completa...si executie...atunci ar mai fi o solutie.
Drumurile noastre POATE;

ciprebbe

Fiind fidic rosu nu mai ai ce reproiecta.
Modalitatea de instalare a grinzilor este specificata in documentatie. Cine nu poate sau nu are capacitatea necesara  e normal sa fie out din licitatie.
UMB-ul care are in zona tot ce e necesar executiei acestui pod si care a inspectat grinzile si materialele disponibile din licitatie de cel putin 3 ori, plus valoarea mare de licitatie a podului (se estima la 80% din suma licitata) a spus pas.  Au considerat ca riscurile sunt prea mari.
Personal am emotii ca acest pod poate fi finalizat pana la final de 2019.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

cmd

O descarcare temporara la Gilau nu ar merge? Si o deschidere doar pentru autoturisme? Macar o parte din trafic sa fie deviat pe autostrada, daca perspectivele sunt asa de sumbre....

ciprebbe

Categoric nu. Nu exista infrastructura pentru trafic pe stradutele din Gilau.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe