News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 13 Guests are viewing this topic.

GDPR


ciprebbe

Astazi UMB a depus armele. Au oprit lucrarile pt 2016, au parcat utilajele, au sigilat mare parte din santier si se intorc la munca in primavara.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

GDPR

Oameni ca lumea, care nu vor sa-si bata joc de lucrari.  :cheers:

laszlo.robert

Au facut bine,nu au de ce sa se grabeasca ,pina la finalizarea podului Gilau ,o sa aiba tot timpul din lume .Cu toate ca nu cred ca o vor lungii asa de mult.Se pot concentra pe Deva daca iese AM.

bogdix

^
Îți prezint și un alt punct de vedere:
Eu dacă aș fi în locul UMB (cu acces la resursele lor de forță de muncă și echipamente mă refer) aș încerca să finalizez cât mai repede tronsonul și aș cere recepția la terminarea lucrărilor. Nu e vina Antreprenorului (a mea, care sunt UMB în această prezumție) că Beneficiarul nu poate da în circulație tronsonul. Eu (UMB) în contract am ,,proiectare + execuție autostradă", nu și dare în exploatare. Cu alte cuvinte, o termin, o predau și curge garanția. Ce face Beneficiarul cu ea, e problema lui personală. Eu răspund de defectele apărute în perioada de garanție, care ,,constructoricește" vorbind, pot fi minimizate prin lipsa traficului rutier pe autostradă. L-aș lăsa pe Beneficiar să-și rupă gâtul în problema viaductului, că practic eu de acolo n-am nimic de câștigat. Eu am terminat lucrarea, mă duc la următoarea...
Aici, cu tergiversarea am de pierdut, că țin garanții și asigurări valabile mai mult timp (am costuri lunare sau trimestriale cu prelungirea lor). Și altele...

Iar în perioada de iarnă se pot totuși face multe lucrări. Parapetul e probabil cea mai importantă dintre ele. Iar dacă nu mi-am făcut front (n-am uzură pe zona mediană) asta e vina mea (UMB în această prezumție).

Repet, un alt punct de vedere...

Iceman

Ciprebbe.....Apuci sa ne faci o filmare partiala anul asta....De la viaductul 5-nod Nadasel?.......Cred ca multi am fi curiosi ce sa mai lucrat...De la Gilau pana la viaductul 5 lucrarile au ramas aceleasi fiind finalizate 99 %

ovicor

     Oboseala inutila pentru Cipri. Teren greu, lucrari acoperite de zapada.

Ionut

A filmat deja, dar trebuie sa aveti rabdare pana ajunge acasa si proceseaza clipurile. Probabil ca maine va fi publica filmarea.

ciprebbe

Pana la padure e gata tot. Avem parapete, antifonice, antiorbirea.... lipseste doar marcajul.
De la padure pana la Nadaselu lipseste uzura, avem parapete.
La Nadaselu avem asfalt pe toate cele 4 bretele. Aici s-ar mai putea lucra cate ceva dar nu are rost pt ca randamentul e scazut la temperaturile astea.
Avem 2 alunecari nerezolvate inca :((((((((((((((( daca era alt constructor aveam emotii mult mai mari.
Pe viitor nu o sa mai filmez prima parte a tronsonului pt ca nu vor exista modificari.
Vedem cand e gata si filmarea, temperatura a fost doar de 3 grade, la Nadaselu a inceput sa ninga si tot zborul a fost influentat de vant ( intre 25 si 50 km/h).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

GDPR

UMB ar trebui sa ia exemplu de la vajnicii edili bucuresteni care stiu cum se fac asfaltarile la minus cinci grade Celsius  :lol:

Lasand gluma la o parte, cand se intorc la lucru si cand urmeaza sa finalizeze lucrarile?

dorum

...dupa sarbatorile religioase, + vreo 2/3 sapt din cate stiu io UMB-ul...

panda_no 5

De citeva zile nu a aparut nimic nou referitor la santierul A3 de la intrarea in Bucuresti asa ca am fost eu astazi pina acolo.
Sper sa va placa pozele.
Primele poze sunt de pe partea dintre str Popasului si Bucuresti.
Au inaintat si pe aceasta portiune chiar daca zona nu face parte din tronsonul ce urmeaza a fi finalizat anul acesta.

5 (23) by florin_apo,

5 (22) by florin_apo,

Probabil ca nu au de gand sa devieze circulatia prin ambele sensuri ale ovoidului ci doar prin unul.Oricum stalpul este pozitionat strategic

5 (1) by florin_apo,

Acum poze cu bretelele ce urmeaza a fi terminate anul acesta.
Primele sunt de pe breteaua care vine dinspre CB.
Racordul cu str Popasului

5 (2) by florin_apo,

5 (3) by florin_apo,

Cu fata spre CB.Latime mica a bretelei, cam 4 metri.

5 (4) by florin_apo,

Cu fata spre str Popasului in prima poza si fix din acelasi punct inca una spre CB

5 (5) by florin_apo, on Flickr

5 (6) by florin_apo, on Flickr

Carote sunt luate in mai multe locuri din primul strat de asfalt ba chiar si din balastul stabilizat.Un exemplu.

5 (7) by florin_apo,

Inaintam spre CB pe bretea

5 (8) by florin_apo,

Au inceput sa inalte si terasamentul intre cele doua bretele chiar daca nu pe toata latimea.

5 (9) by florin_apo,

Mergem in continuare spre CB si constatam ca trecem la doua benzi de balast stabilizat, apoi la 3 benzi de balast stabilizat adica exact latimea unui sens al A3.Si binenteles ca balastul este asternut pina la tronsonul deja gata

5 (10) by florin_apo,

5 (11) by florin_apo,

5 (12) by florin_apo,

Doua poze cu capatul ce asteapta de mai mult de un an darea in folosinta si cele sase benzi cu balast stabilizat.

5 (13) by florin_apo,

5 (14) by florin_apo,

Doua poze spre Popasului, a doua cu ceva zoom. Balast stabilizat peste tot.

5 (15) by florin_apo,

5 (16) by florin_apo,

Inca una spre CB

5 (17) by florin_apo,

Si ultimele cu sensul Popasului spre CB ( breteaua este mai inaintata decat cealalta) .Are balastul stabilizat asternut pe toate cele 3 benzi pina la borna din ultima poza , borna in dreptul careia se opresc. De acolo se pare ca va incepe terasamentul peste str Popasului.

5 (18) by florin_apo,

5 (19) by florin_apo,

5 (20) by florin_apo,

Ca si concluzie : au toate sansele sa dea in circulatie cele 2 bretele.

Ionut

Se poate da in circulatie si pe binder, deci nu cred ca vor fi probleme sa circulam anul asta. :cheers:
Si Nodul Moara Vlasiei va fi deschis.

panda_no 5

Daca nu ploua sigur o sa avem primul strat gata.

ciprebbe

#11699
Pregatite de hibernare..











Bonus

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe