Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 20 Guests are viewing this topic.

nenea_hartia

Pozele lui panda_no 5. Mulțumesc, e o veste bună!








GDPR

Quote from: ciprebbe on August 17, 2016, 09:01:59 PM

Unde mai curge? ca nu vad pe filmare si nici in teren nu am vazut.
Chiar deasupra s-a acoperit cu vegetal bolovanii ce sunt in spatele gabioanelor apoi se va reface santul de scurgere.

Uite colea:


cristi5

#10502
Nadaselu-Mihaiesti:

Quote from: north on May 26, 2016, 08:31:45 PM
LE: coordonate pentru @cristi5 (E,N nu N,E):

Am invatat in sfarsit sa import coordonate pe OSM.  Asa arata acum

https://www.openstreetmap.org/way/291943539

(inca se mai vede vechiul traseu)

Tehnic: OSM accepta numai GPX, acest format a mers, poate merg si altele.

<gpx> <trkseg><trkpt lat="46.810595337" lon="23.419081432"><time>2009-10-17T18:37:26Z</time></trkpt> ...

Fireste ca "time" nu se foloseste, dar e obligatoriu...

Ca sa convertesc lista de coordonate am folosit acest convertor
http://www.gpsvisualizer.com/convert_input

care nu produce formatul dorit dar prin ceva inlocuiri de text se rezolva... Convertorul accepta latitudine si longitudine in orice ordine, atat timp cat e o pozitie pe rand.

NGC

Quote from: NGC20 on July 29, 2016, 10:28:39 AM
@CNADNR: Nu aveti nimic sa ne spuneti despre "Revizuire Studiu de Fezabilitate pentru "Autostrada Bucuresti-Brasov km 0+000 – 173+300 sector Comarnic – Predeal, km 115+300 – km 146+800 si sector Predeal – Cristian, km 146+800 – km 162 + 300 + reabilitare DN 73B"?

Sigur, sigur nu aveti? :p

Quote from: NGC20 on July 29, 2016, 04:01:09 PM
^^^

Vad ca mai dureaza pana vin cu vreun comunicat.

Quote from: NGC20 on April 25, 2016, 01:29:27 PM
Quote from: NGC20 on February 26, 2016, 05:06:28 PM
Quote from: NGC20 on February 19, 2016, 04:24:41 PM
Quote from: NGC20 on September 21, 2015, 05:37:57 PM
Ofertele pentru "Revizuire Studiu de Fezabilitate pentru "Autostrada Bucuresti-Brasov km 0+000 – 173+300 sector Comarnic – Predeal, km 115+300 – km 146+800 si sector Predeal – Cristian, km 146+800 – km 162 + 300 + reabilitare DN 73B":
[...]

CNSC a dat ieri castig de cauza catre asocierea ACCIONA & CO. si catre asocierea CONSITRANS & CO. si a anulat anularea licitatiei si a obligat CNADNR sa evalueze ofertele celor 2 asocieri.

Sunt curios daca CNADNR va contesta la CAB.

Pentru cei interesati, aici gasiti motivarea deciziei CNSC.

Quote
Obligă autoritatea contractantă la reevaluarea celor două oferte şi la stabilirea rezultatului procedurii, cu întocmirea unui nou raport al procedurii în termen de 10 zile de la data primirii prezentei.

CNADNR a intocmit un nou raport al procedurii prin care a anulat din nou licitatia, iar ACCIONA & CO. si CONSITRANS & CO. au contestat acest nou raport al procedurii.
CNSC a respins acum noua contestatie a ACCIONA & CO., dar a admis contestatia CONSITRANS & CO. si a anulat decizia de anulare a licitatiei.

Quote
Respinge contestaţia aparţinând ACCIONA INGINERÍA SA, ca nefondată.
Obligă autoritatea contractantă la continuarea procedurii, în maxim 11 zile, prin reevaluarea ofertei înaintate de SC CONSITRANS SRL, conform motivării ce urmează.

Se mai poate contesta la CAB, dar probabil CNADNR nu o va face.

CNADNR a anulat acum pentru a treia oara licitatia, iar CONSITRANS a contestat anularea din nou.

De o saptamana se stia rezultatul si vroiam sa va spun care este situatia, dar am asteptat sa vad daca CNADNR spune ceva.
Bineinteles ca nu au spus nimic, desi tot pomenesc despre "transparenta". Bine, probabil ca ei inteleg "transparenta" in alt mod si doar atunci cand le convine.

CNSC a admis din nou contestatia CONSITRANS & CO. si a anulat din nou decizia de anulare a licitatiei, iar CNADNR a fost obligata sa reevalueze din nou oferta CONSITRANS.
Se mai poate contesta la CAB, dar probabil CNADNR nu o va face.

ciprebbe

Quote from: adrian rosca on August 17, 2016, 10:51:04 PM

Uite colea:


Stai sa termine șanțul.  Nu cred ca vor fi probleme acolo. Eu am emoții la pădure,  după debleu, acolo de fiecare data era moale terenul.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Earthchild

#10505
^^^
@NGC20: Ce partida de ping-pong!

rocklee

aceasta nu este partea din voluntari ...cum de se lucreaza ...spuneau ca este AC  doar pe partea de bucuresti ....


Tavi

Parca Alecu26 spunea mai demult ca pentru decopertari se poate fara AC ... scuze daca am inteles gresit!

NGC

MT a emis ieri o alta autorizatie de construire, pentru lucrari in coridorul expropriat in 2011.

17.08.2016: "Rest de executat penru Nod Centura Bucuresti km 6+500, Nod Moara Vlasiei km 19+500, Parcare km 10+600"

paulmare

#10509
Quote from: rocklee on August 18, 2016, 09:42:30 AM
aceasta nu este partea din voluntari ...cum de se lucreaza ...spuneau ca este AC  doar pe partea de bucuresti ....

Rocklee ba da, lucreaza la rampa de acces la pasajul de la popasului, au trasat axa
si au mai trasat si decopertat la capatul strazii gherghitei - dar tot asa foarte anemic, aceleasi utilaje au fost si acolo

Teoretic autorizatie de constructie nu trebuie in stadiul asta - nu au nici o fundatie, doar au decopertat teren vegetal si au batut niste pichete de lemn, poate doar apele romane sa se supere in stadiul asta daca o fi ceva acvifer acolo la ei in scripte.

Grinzile daca mai tineti minte - sunt la nodul de la centura, ei trebuie sa le refoloseasca fiindca au fost platite cand s-a reziliat vechiul contract, si logica ar fi sa faca pasajele in ordinea asta - popasului, bazinul 4 de la balta rosia, CF - asa or sa fie foarte greu de dus cu trailerul pe ulitele din spatele andronache, sau prin bucuresti, popasului are 3.5 tone restrictie


cutter

Exista autorizatii de construire pt tot proiectul, mai putin cele cateva sute de metri dintre str. Popasului si calea ferata Bucuresti-Constanța (care urmează luna viitoare). Inclusiv pasajul autostrăzii peste str. Popasului e autorizat.

De asemenea, de ieri, și nodul Moara Vlăsiei (care sper să fie finalizat anul acesta), breteaua lipsă de la Centură (by-pass giratoriu pe direcția Otopeni->Colentina) și parcarea de la km 10.

Tavi

Multumim @cutter! Doamne ajuta sa mearga snur de acum!

rocklee

multumesc de precizari ...cutter si paulmare ...am urmarit interviul lui homor plus ce se stia pe forum ca trebuie puz pe voluntari ...si de aceia am intrebat  :)

panda_no 5

Poate ca ar trebui sa inceapa sa se agite si Primaria Bucuresti cu demararea lucrarilor la largirea str Fabrica de Glucoza.
La ceas de seara intr-o discutie in familia celor doi primari din Voluntari si Bucuresti? :lol:

stangabriel

Pana la urma cum va fi nodul cu centura? Sensul spre Voluntari va da prioritate traficului din sensul giratoriu.