Author Topic: Caile ferate in lume  (Read 5719 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

• Monarch
  • Legend
  • *
Re: Caile ferate in lume
« Reply #30 on: October 19, 2017, 07:38:49 AM »
Linia de mare viteza Ankara-Izmir, finalizata in 2019

„Lucrarile la linia de mare viteza care leaga capitala Ankara de Izmir vor fi finalizate catre sfarsitul lui 2019”, a anuntat ministrul turc al Dezvoltarii, Lütfi Elvan. Izmir este un oras important al Turciei, situat in vestul Anatoliei, pe coasta Marii Egee. „Cred ca orasul Izmir va avea un potetial turistic si economic foarte puternic, in special datorita dezvoltarii infrastructurii de transport”, a adaugat ministrul Elvan.

Linia de mare viteza Ankara-Izmir va avea lungimea de 624 kilometri, iar trenurile vor rula cu viteza de 250 km/h. Proiectul are o valoare totala de 4,5 miliarde lire turcesti (1,2 miliarde dolari). Compania de Cai Ferate din Turcia (TCDD) estimeaza ca va transporta anual, pe aceasta ruta, un numar de 6 milioane pasageri.

In plus, Ministerul turc al Dezvoltarii intentioneaza sa construiasca un port in Çandarlı, oras situat in provincia Izmir. Autoritatile turce estimeaza ca acesta ar deveni al zecelea cel mai mare port din lume, ca intindere.

ClubFeroviar.ro
Stadiu la zi: Autostrăzi (A) | Drumuri Expres (DX) | Deschideri: A10 lot 3 (27 noiembrie?) | A10 lot 4 (speram in decembrie)
Exploatare: 747,95 km A și 0 km DX | Contractați: 187,271 km A și 0 km DX | Licitație lucrări: 159,465 km A și 121,115 km DX

TibiV

• Knight
  • Legend
  • *
« Reply #31 on: October 20, 2017, 09:53:01 PM »
Tot cu cifrele am eu probleme...

Linia de mare viteza Ankara-Izmir va avea lungimea de 624 kilometri, iar trenurile vor rula cu viteza de 250 km/h. Proiectul are o valoare totala de 4,5 miliarde lire turcesti (1,2 miliarde dolari).

Mai putin de 2 milioane USD / kilometru ?!?!.....  :o
Mie imi cam da "cu virgula"....

Poate doar daca 524 de km de linie sunt deja construiti, si doar o mai lungesc acum cu 100 km...

cristi5

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #32 on: November 02, 2017, 12:17:22 PM »
Malmbanan, linia care transporta minereu de fier (30 tone pe osie) de la Kiruna spre Atlantic (Narvik, transporta somon de ferma pe drumul inapoi...) si spre Marea Baltica (Boden) va fi dublata intre Kiruna si granita cu Norvegia (Riksgränsen), cu fonduri EU. Intreaga portiune se afla la nord de cercul polar. Intentia e dublare pana la portul Narvik, va fi foarte interesant pentru ca acolo linia e pe coasta abrupta a unui fiord, se vede din tren 500 de metri drept in jos.

Cateva poze cu statiile Malmbanan
http://www.4rail.net/reference_sweden_malmbanan_stations.php

Orasul Kiruna tocmai a fost mutat pentru ca era deasupra minei si terenul era instabil...

Din pacate in suedeza dar imaginile sunt pitoresti si linia spectaculoasa.

TibiV

• Knight
  • Legend
  • *
« Reply #33 on: November 02, 2017, 11:03:51 PM »
Intreaga portiune se afla la nord de cercul polar.
Mamaaaaaa...
Pai acolo este deja noapte non-stop.
Le mai rasare soarele in martie...
Cum or lucra astia la santiere ? 24/24 intre echinoctii ?....