News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

nu trebuie sa termine in 8 luni.
Statul (prin CNADNR) plateste lucrarile in termenul prevazut in contract (pb 18 luni) dupa care le deconteaza la CE, daca respecta cerintele.
Una dintre ele este cea legata de timp, ceea ce inseamna, ca aceasta centura nu se va mai face din fonduri europene ci din bugetul statului.
Poate totusi vor reusi o fazare sa mai absorbim niste bani si aici
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

expropriatul

"....ceea ce inseamna, ca aceasta centura nu se va mai face din fonduri europene ci din bugetul statului..."

Adica eu ca firma semnez contractul cu tine ca am finantare sigura 100% - europeana, si de fapt e posibil (mai mult ca sigur) sa ma trezesc pe 01.01.2016, ca nu nu mai am finantare, ca nu sunt bani la buget pentru proiect. Sau ca sunt mai putini, etc. Mie cine imi suporta costurile, cu locarea utilajelor, oamenilor, materialelor daca in 2016 statul da din buze? Ce firma si-ar asuma asta?

dr4qul4

firma nu semneaza contract direct la CE.
Firma semneaza contract cu statul, care se angajeaza sa-i plateasca.

Mai departe e treaba statului ce si cat primeste inapoi de la UE (poate primi intre 0 si 85%) iar pentru a fi eligibil, contractul tb sa indeplineasca anumite cerinte.

Terminati cu prostiile astea ca statul nu plateste nimic. Statul plateste tot, iar abia mai apoi deconteaza.
Daca am fi sa ne uitam pe ultimii 5 ani am observa ca decontarile de la UE, pentru toate costurile generate de constructia autostrazilor sunt in jur de 50% (cifra din burta, dar tb sa calculam corectii, exproprieri, suplimentari neeligibile si loturile facute doar de la buget).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Centura Bacău este pe TEN-T Core, aşa că tot bani europeni vor fi...
Doar că din banii pe exercițiul 2014-2020, nu din 2007-2013.
Si asta e de fapt problema: din banii pt POST 2007-2013 or să rămână nefolosiţi cam 1 mld. euro.
Cäţi km se puteau face cu banii ăştia ?... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

M-Power

 :( Din miliardul pe care-l vom pierde se puteau aborda de exemplu portiuni din Tg.Mures-Sovata-Ditrau sau Iasi-Pascani-Tg.neamt... Asta pentru ca tronsoanele astea in 2012 erau singurele cu s.f.-ul valabil (poate cu oarecare revizuiri ale unor solutii si costuri). Tot se plang multi ca e prea scump acest traseu si nu merita luat in calcul chiar daca are finantare pe core fiind esential pentru tot nord-estul tarii... in schimb ne permitem sa renuntam cu o lejeritate condamnabila la banii UE...  >:(

daniel28

S-a semnat, pana la urma, contractul pentru centura Bacaului?

dan_c

Quote from: daniel28 on March 24, 2015, 06:26:02 PM
S-a semnat, pana la urma, contractul pentru centura Bacaului?

inca nu, doar intalniri intre turci si cei de la companie....mai ai rabdare un pic...

suntem cu ochii pe ei.. :D


Earthchild



nicolaem

ce "coincidenta" chiar azi...
a semnat Erdogan Insusi probabil

panda_no 5

#206
Primii km de Autostrada din Moldova?
Chiar daca nu o fac autostrada din prima, e o zi istorica.

expropriatul

De exproprieri vad ca nu zice nimeni nimic. Nu ii pasa nimanui ca arunca oamenii in strada cu 2000 de eur. Rusine!! Blestemati sa fie!!!

http://www.ziare.com/bacau/stiri-business/bataie-de-joc-la-exproprierile-pentru-soseaua-de-centura-4534075


steda

http://monitorizari.hotnews.ro/stiri-infrastructura_articole-19804861-primii-autostrada-moldova-contractul-pentru-centura-ocolitoare-bacaului-parte-din-proiectul-autostrazii-a7-semnat-firma-turceasca-peste-patru-luni-finalizarea-licitatiei.htm
Yeeey:), sunt din Bacău si stăteam si ma uitam plictisit cum se construiesc cu o viteză chiar ok autostrazile in Transilvania si mă întrebam cum ar fi să imi fie si de folos o astfel de centura.. Iată că a venit timpul( să sperăm ) cand Moldova nu va mai fi cea mai săracă regiune din Romania si Iași va fi legat de o autostradă ( cum sunt de măcat un tronson orașele de mărimea lui (Timișoara, Cluj, Constanța etc. ) )...
Dar, pana la urmă o sa fie la primul stadiu șosea sau autostradă, adica vor fi măcar despărțite sensurile de mers și vor fi 2benzi pe sens ( fără banda de urgență momentan)

Ionut

#209
Daca mai vad o astfel de discutie de doua pagini, offtopic, despre exproprieri sau altceva, dau ban definitiv tuturor celor implicati. Punct.
Asta nu este un forum unde se varsa toate laturile din presa. Da?

Este ultima data cand dau avertisment. Niciun fel de discutie offtopic nu va mai fi tolerata, pe niciun thread. Cine incepe si, mai ales, cine insista cu discutiile offtopic, indiferent de subiect, primeste ban.