News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Asta spune legea, că proiectul tehnic trebuie verificat de către niște verificatori tehnici atestați, care în teorie iau la purecat calculele la structuri, la îngheț-dezgheț etc. În practică sunt niște moșulică (marea majoritate) cu o ștampilă, mână în mână cu proiectanții, care fie ștampilează fără să verifice deloc, fie își pun studenții să facă calculele, fie nu își pun ștampila în funcție de ce modificări contractuale vor să facă proiectanții.


paullie

Gabioane??! O nuuu ca termina inaintea lu Kakaktor!  :lol:

Io

Paul, mi-ai luat vorba din gura  :lol: Pariuri pe gabioane, care termina mai repede!

R@du  :cheers:
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

RaduG

#4834
Ahahaha, gabion race :))))

Întrebare: La min 4:14 apar niște structuri de beton, ca niște capete de pod. La ce servesc?

dargauda

Kakaktor!  :lol: vorba lui paullie mobilizare super fata de Kakaktor!

paullie

Radule, mare rugaminte mare. Saptamânal sa faci o filmare la gabioane, pe urma vedem noi cine se incumeta de un time lapse. Si dupa aia le facem clipul cadou lu Aktor.   :bash:

carutasul


Allex

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

paullie

@carutasul, ai dreptate. Auu mi-a stricat toata poanta  :gaah:

JUVENTUS_1

The order of my priorities according to my own interest: 1.A7; 2.A13; 3.DX Bacau - Piatra Neamt; 4.A8; 5.Other.

rocklee

O PROMISIUNE ...DIRECT DE LA SURSA .... :D

nu o declaratie ....minciuna ...politica .... >:(

voicul

Pai in contract zice august 2021 si probabil in cel mai rau caz va fi un Mai.
Pe de alta parte, daca toamana/iarna sunte lejere probabil se mai salveaza inca vreo 2 - 3 luni.

Felicitari UMB si tot asa si pe alte santiere.  :cheers:

Skynick

Asta inseamna ca ne alegem anul asta cu 23 km (dati deja in exploatare) + 16 km (A7) = aproximativ 40 km.

JUVENTUS_1

#4844
Eu nu cred ca vor mai da ceva in circulatie, in acest an, din VO Bacau! Mai au destul de treaba si practic mai avem 3 luni din acest an...peste 2 luni putem avea zapada in Moldova! (cum mai torni asfalt, cum mai aplici marcaje, etc?)
Vom trai si vom vedea...as vrea sa ma insel, dar cred ca abia prin Mai sau Iunie, anul viitor, putem spera la finalizarea proiectului!

P.S. Din cate stiu eu termenul contractual de finalizare a executiei este 22 ianuarie 2022. E clar ca vor termina cu mult inainte de termen...dar nu anul asta!

Later edit: pariul meu e ca nu vom circula anul asta pe VO Bacău de la un capat la altul!
The order of my priorities according to my own interest: 1.A7; 2.A13; 3.DX Bacau - Piatra Neamt; 4.A8; 5.Other.