Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

tonică

asa stiam si eu. Dealtfel si pe harta e marcata pe jumatate cu linie continua (SilviuFG ), jumatate linie punctata continuata de pe traseul viitoarei autostrazi 'nustiucat'.


iuli

Ce nu înţeleg eu e dacă în această licitaţie (etapă) intră şi înţeparea în DN11, DN2 şi DN15?  ??? Şi dacă da, atunci nodurile vor fi de tip autostradă?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

sancho

#32
Vor exista noduri cu DN2, DN11 si  DN15 dar cu sensuri giratorii. Viitoarea A7 nu va avea noduri cu DN11 sau DN15 , ci doar  drumuri de legatura care fac parte din centura Bacau. Cu DN2 cred ca vor exista noduri tip autostrada  dar nu in zona Bacau. Exista pe viitoarea centura un nod tip autostrada cu DN2F (Bacau - Vaslui)

frunzaverde

#33
Quote from: iuli on August 14, 2013, 03:01:58 PM
Ce nu înţeleg eu e dacă în această licitaţie (etapă) intră şi înţeparea în DN11, DN2 şi DN15?  ??? Şi dacă da, atunci nodurile vor fi de tip autostradă?

- DN11 si DN2 sud se leaga de A7 printr-un drum de legatura notat pe harta cu "obiect 3". Obiect 3 este construit la standard de DN si se intersecteaza cu DN11 si DN2 cu sensuri giratorii.

- DN15 si DN2 nord se leaga de A7 printr-un drum de legatura notat pe harta cu "obiect 2". La fel, standard de DN cu sensuri giratorii la intersectiile cu DN15 si DN2.

Obiectele 2 si 3 (drumurile de legatura) se leaga de A7 prin noduri de autostrada. In faza asta nu se vor construi (ar fi absurd, 3 din 4 bretele ducand in camp), construindu-se doar breteaua aferenta sensului corespunzator.

- DN2F se leaga direct de A7 printr-un nod de autostrada complet, care va fi construit in cadrul acestui proiect.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

iuli

Mulțumesc!

Am înțeles cum e în proiect totul, nu asta era problema, ci dacă vor intra la construcție acum și acele drumuri de legătură. Poate am fost cam confuz în exprimare dar era scris printre zeci de mail-uri care așteptau rezolvarea, fiind ultimele mele ore înainte de concediu.  :D
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Discuții despre Autostrada A7 - Centura Bacău. Pe viitor aceasta va fii autostrada Bucuresti - Moldova.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Un articol despre Centura Bacău pe desteptarea.ro.

Quote"In prima etapa va fi realizata calea a 2-a a viitoarei autostrazi (calea de pe stânga) cu parte carosabila de 14.00 m pe care se va sistematiza circulatia in sistem de 2 + 1 (doua benzi pe un sens si una pe sens opus) cu alternarea numarului de benzi pe sens la cca. 2.00 km"

A doua cale din autostrada va fi executata in etapa a II-a (odata cu constructia viitoarei autostrazi Moldova).

Potrivit informatiilor obtinute de la CNADNR, cel mai probabil autostrada Moldova va avea indicativul A7 si va fi pe traseul Ploiesti-Buzau-Focsani-Suceava-Siret.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Estimarea CNADNR pentru constructia centurii Bacau era la 591,2 milioane de lei. Se pare ca acestea au fost ofertele:

Quote from: Clinlin @ SSC
Lista ofertelor financiare:

  • Asocierea PA&CO International – Idecon SAU (353,2 milioane de lei)
  • Eko Insaat Ve Tc AS (363,8 milioane de lei)
  • Asocierea Impregilo Spa-Salini Spa (550 milioane de lei)
  • Asocierea Max Boegl Romania SRL – Astaldi SpA (488,4 milioane de lei)
  • Asocierea Tirrena Scavi SpA – Societa Italiana per Condotte d'Aqua Spa (452,9 milioane de lei)
  • Asocierea Aktor SA – Arcadia Company SA (489,4 milioane de lei)
  • OHL SA (398, 8 milioane lei)
  • SC Vega 93 SRL (439,8 milioane lei)
  • SC Strabag SRL (393,3 milioane lei)
  • SC SA&PE Construct SRL (383,9 milioane lei)
PA&CO descalificati pentru neconformitatea actelor. Impreglio, Tirrena Scavi, Aktor, OHL si Strabag descalificati la evaluarea tehnica. Apoi s-a ales castigatorul aplicand criteriul celui mai mic pret.

Ma astept sa curga contestatii.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

radutm

Exista pe undeva un traseu mai detaliat al A7?
cont inchis

Ionut

#40
Aveam deja topic... dau merge topics. Hai sa nu ne hazardam cu indicativul... pentru ca nu e 100% sigur.

tonică

#41
din A6 11 km, din A7 vor fi 16 dar doar pe un sens... :D
Năzuinţe pân'la cer, împliniri doar cât de-o palmă!

...se auzea de umb, de... cand colo...turci.
Eu unul nu mai auzisem despre ei dar asta nu inseamna mare lucru.  Vad pe siteul lor ca au multe lucrari prin turcia, ceva usor kazakstan si pakistan si un lot pare-se pe trakia in bulgaristan.. :D Daca trec de contestatii pot adauga bucurosi si romanistan pe cv... Chit ca, nefiind fonduri la buget banui ca 'cei de pe fotolii' ar rasufla usurati la ceva procese...Poate din proceselele acelea scot si banii... :lol:

alecu26

#42
Quote from: bogdymol on October 27, 2013, 08:50:33 AM
PA&CO descalificati pentru neconformitatea actelor. Impreglio, Tirrena Scavi, Aktor, OHL si Strabag descalificati la evaluarea tehnica. Apoi s-a ales castigatorul aplicand criteriul celui mai mic pret.

Ma astept sa curga contestatii.

exact cum stiam. Oferta lui SA&PE nu este valoarea buna de aici. Sunt pe primul loc inainte de PACO. Deasemenea oferta turcilor a fost descalificata ca aveau probleme cu garantia.
Drumurile noastre POATE;

florin74

Ordinea, conform Proces Verbal de Deschidere

1. SA&PE Construct (UMB sustinator) - 303,9 mil lei
2. PA&CO  - 353,257 mil lei
3 EKO INSAAT  - 393,88 mil lei
4 STRABAG 397,318 mil lei
5 OHL 398,848 mil lei


Daca se citeste cu atentie procesul verbal de deschidere, pag  6, se observa ca oferta EKO INSAAT este declarata ca neconforma si respinsa, intrucat scrisoarea de garantie de participare nu este in formatul cerut de lege.

Asa ca STRABAG ar avea sansele cele mai mari, daca primii 2 au fost descalificati.

tonică

oooof..iar nu mai inteleg nimic. Deci aia cu articolul au mancat rahat...turcesc. In textul acela nu zice de sa&pe c-ar fi descalificati, zice insa de strabag.
Deci castigatorul este:...... :o ?????