News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 15 Guests are viewing this topic.

electron

Lucrarile pentru Relocarea LEA 400 kV de pe traseul Centurii Bacau au inceput. Se lucreaza la foraj coloane pe stalpi in zona podului peste canalul de fuga din Letea Veche si vor continua cu restul, aprox. 12 locatii.

danielCD

Ce estimare de timp ar fi pentru finalizarea relocărilor la toate locațiile?

Ionut

Pai daca ne luam dupa Alba Iulia Nord, 2 ani pentru a muta niste stalpi LEA. :rant: Dar aici la Bacau umbla Umbrarescu la butoane, da cu ei de pamant pe-acolo, nu stiu ce face, dar reuseste cumva sa ii dinamizeze pe-astia cu liniile (si pe CNAIR). Deci nu m-ar mira sa termine in doua saptamani.


electron

Ei, chiar doua saptamani n-au cum :) doar forajele pilonilor vor tine pana prin prima saptamana din iulie. Apoi pregatire stalpi, se va lucra pe panouri... probabil august sa finalizeze, daca nu apar neprevazute....

Raducu Popa

#4250
Salut. Am incercat astazi sa filmez tot tronsonul de autostrada, circa 16 km, dar la un moment dat a inceput sa ploua cand eram la 75-80% (nu am mai apucat sa filmez portiunea dintre podul de la Rusi Ciutea si podul peste Bistrita). Miscare multa in partea de nord, zona Dn2 si zona nodului de la Holt.


Allex

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

LauR

Mulțumim, Radu!  :D
Se lucrează foarte bine, fără cuvinte!
Intrăm în ultima săptămână de lucru a celor de la UMB, apoi urmează pauza.

De breteaua Vestică ai auzit ceva? O finalizează saptămâna viitoare?

pasadia

Îmi pare rău că vreau eu sa stric acest "se lucrează foarte bine", dar nu pot sa nu deplâng faptul că cei care acum 4-5 ani deplângeau modul în care lucra Salini pe LD2 (adică amânând construcția rigolelor foarte mult) nu observă cum syi UMB-ul face aici același lucru. Nu cred că am văzut nici măcar urma de șanț pe unde va exista rigola, oare nu mai e necesara?

carutasul

e ceva trafic la nodul Holt, unde merg atâtea maşini?

Raducu Popa

Trafic local plus Vaslui/Bârlad...

horatiu.cosma

Pasadia, se observă ceva rigole răzlețe după nodul cu DN2F, să nu fim răutăcioși  :D. Mănâncă mult beton baza de grinzi și nu mai rămâne suficient și pentru rigole, dar cu siguranță le vor face. Totuși, nu vorbim de ani de zile de terasamente finalizate cu asfalt și lipsă rigole, ci de câteva săptămâni/luni. Pe zona cu uzură și parapeți deja sunt făcute scurgerile la nivelul autostrăzii și casiurile spre baza taluzului, acolo cred că urmează cât de rapid rigolele de jos.

După calculele mele mai au 2 săptămâni de lucru, nu una (au intrat în program de vară cu 4+1 liberă).

Au avansat bine de tot pe partea de nord, practic mai au o zonă de vreo 2 km unde mai au de lucru la umpluturi, rampele la 3 overpass-uri, bucățica dintre canal și podul mare și începutul dinspre DN15, în ritmul actual sunt gata cu umpluturile până în septembrie, probabil mare parte din asfalt până la final de an.

@Radu, mi-a stat inima la 9:10, nu ai fost departe de fire  :D.

LauR

Asta e bine, dacă au trecut la programul de vară. Eu am calculat la 3 lucrate + 1 liberă.
@pasadia sunt acele rigole mai "răzlețe", de care spunea si Horațiu și probabil că în acea zonă așa va rămâne.

dr4qul4

asteptam sa filmezi si zona rusi Ciutea si podul. Sunt curios daca mai sunt blocaje cu exproprierile la Rusi-Ciutea. In rest par a avea doar 2 stalpi, si aia doar cu un picior pe autostrada.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Skynick

nicio miscare cu stalpii aia... si sunt vreo trei.