News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

adyneamtu

Si aici se pregateste terenul pentru devierea traficului pe bretele ca sa poata lucra la supratraversare. Incredibil cat de multe camioane cu asfalt asteapta la coada.
Stie cineva pentru ce sunt acele blocuri de beton de la 1:50 ?


horatiu.cosma

La 3:25 sunt muncitori cât pe tot lotul Aktor  :lol:. Plăcile alea cred că sunt panouri fonoabsorbante. Mă frustrează în schimb proiectantul de la SF care a făcut cele 2 giratorii din nodul cu DN2F centrate pe actualul DN, demolând astfel pe Leon Expert și intrarea aia mișto străjuită de copaci de la celălalt giratoriu. Dacă mutau puțin DN-ul și giratoriile scăpau ambele imobile.

stedabc

#4232
Duminica trecută am avut ocazia să ies cu trotineta electrică la o tură pe brațul vestic al centurii Bacăului și să observ care este situația în teren. Toată porțiune este asfaltată în întregime, indicatoarele și bornele sunt la locul lor, însă mai aveau puțin de lucru la spațiile de servicii (grupul sanitar) și desigur, marcajele pe asfalt, care încă lipsesc. Las mai jos niște imagini:







Raducu Popa

Un scurt video cu portiunea dintre DN2 Nicolae Balcescu si podul peste Bistrita de ieri 08.06.2020 (zi libera si pt personalul UMB).
La pod au avansat destul de bine..

Ionut

Foarte buna filmarea. Imens podul peste Bistrita. 1,2 km. Daca nu ma insel, tot vreo 1,2 km lungime are pasajul Basarab din Bucuresti.

laszlo.robert

Din ce am numărat mai au 53 de grinzi de montat. Oare de ce au sărit 2 deschideri ?

danielCD

Felicitări pentru filmare. Ar fi interesantă și o filmare în timpul programului deasupra uzinei de grinzi să ne dăm seama de ritmul în care se lucrează și acolo. Oricum, rezultatele se văd pe pod.

andy

#4237

din ce vad din video, dacă le puneau în ordine pare ca ar fi fost mai greu de scos macaraua către drumul tehnologic

Multumim de video R@du! +1

elphax

o  nelamurire - in filmarea lui R@du, dupa minutul 1 e o curba si inainte de pod pare ca se trece de la 1 la 2 benzi pe sens. Acolo o sa fie si nodul de legatura cu A sau gresesc? Si cum se va face nodul ulterior ?

Ionut

Da. Acolo e nodul cu A7. Vezi harta API.

raulbogdan23

#4240
A7

Varianta ocolire Bacau - 53.74% / 01.06.2020



LE: sursa http://www.cnadnr.ro/ -> Transparenta -> Situatia proiectelor in infrastructura
http://www.cnadnr.ro/sites/default/files/STADIULPROIECTELORDEINFRASTRUCTURA.pdf


Gendan

Si aici au demolat: in sinteza e 55%.

cove_adrian

Ieri la MM am participat la dezbatere intre CNAIR/ANANP/ANPM vis-a-vis de proiectele A8, A7 si A13.
CNAIR promite ca in trim IV 2020 se poate demara procedura de mediu la A7. Se vor depune PL-BZ si posibil BZ-Focsani. ANANP spune ca se va tine de "conditiile minimale stabilite" pe partea de mediu si nu vom avea surprize cu AM si implicit viitoarea decontare via POIM!
Avand in vedere ca pe PL-BZ nu avem arii protejate ar trebuie sa mearga mai repede. Mai repede de 18 luni.
http://moldovavreaautostrada.ro
MVA - Moldova Vrea Autostrada
Miscare civica, independenta, apolitica

tom_sawyer

Si implicit tronsonul Ploiesti-Buzau va si scos primul la licitatia pentru executie?

Ionut

Se poate lansa licitația fără AM... pe modelul PiSi. Dar trebuie atenție...