News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 11 Guests are viewing this topic.

Skynick

Mie nodurile alea cu A3 nu mi se par de viteza. Sunt puse la misto?

paullie

Nu sunt proiecte tehnice.Doar niste schite.  Probabil ca in realitate va fi in genul A1-A10

AlexxC

Incerc sa imi dau seama daca au prevazut pe undeva in geometria autostrazii un punct din care sa se desprinda un drum de viteza spre Braila /Galati.
Sa fie curba larga de langa Boboc?!

slartibartfast

#2808
Mi se părea de la bun început evident că școala de la Boboc va trebui ocolită pe la est și că acolo va fi punctul de conectare al DX spre Brăila. Dar asta face obiectul altui contract.

LE: Probabil preferința pentru podul de la Dâmbroca-Stăncești e o preferință a primarului de la Vadu Pașii. Comentarii inepte au existat, Prefectura Buzău nu e nicidecum o instituție etalon pentru competență. De la autoritățile locale buzoiene aș fi sperat însă să insiste pentru lărgirea la 2+2 a lui DN2 de la nodul cu A7 din sud la centura Buzăului, fie ca parte a proiectului de autostradă, fie ca proiect separat. Chiar dacă A7 va înlocui DN2, gâtuirea actuală dintre hanul lui Țintă și podul de la Crâng va încurca în continuare principala ieșire din Buzău.

Skynick

^^^^^or fi doar proiecte tehnice dar unul dintre criterii e sa ai loc de un nod de viteza. Care necesita de vreo trei patru ori mai multa suprafata.



danpandrea

Legat de varianta roșie între Buzău și Focșani, există propunere de conexiune la DN2, la nord de Buzău? Doar celelalte 2 variante (verde și maro) văd că sunt trasate conexiuni.

paullie

Da este conexiunea cu bleu (turcoaz) care contnua cu vernil spre DN2

Allex

#2814
Azi Reprezentantii CNAIR si Consitrans au fost in jud. Vrancea iar maine vor veni in Bacau

Facebook Consiliul Judetean Vrancea
Adevarul
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

mihaionescu

O alta varianta la Ploiesti ar fi optiunea 2(cea rosie) combinata cu 3b si un nod intre cele 2 variante pe la Valcelele - Colceag.

danpandrea

Am săpat prin presa băcăuană și am dat de două articole amărâte despre vizita CNAIR-ului la Consiliul Județean. Din motive care îmi scapă, presa alege să fotografieze meclele aleșilor locali, nu și traseul dintre Focșani și Bacău. Cum toată lumea, dar mai ales statul, intră în vacanță până luni, slabe șanse să vedem hărți high-res. Totuși, avem o imagine cu o broșură, în care se văd trei variante:



Mai departe, m-am jucat un pic în PS și a ieșit asta (n-o luați chiar de bună):


Gendan

Ia primeste tu un +1 pentru postarea asta.

Cat despre variante, cred ca din punct de vedere al traficului sunt doua decizii mai mari de luat: Marasestiul si Adjudul. Eu as inclina spre noduri cu DN24 la Marasesti si cu DN11A (spre Onesti) la Adjud.

vm75

Cateva poze de azi de pe Centura Bacau. Cred ca UMB nu a lucrat saptamana asta, cel putin astazi santierul era pustiu.
Am inceput in nord, in punctul in care autostrada subtraverseaza DJ207F,  intre Schineni si Saucesti

Supratraversare drum fara nume care leaga Saucesti de DN 2F

Pana aici se observa progrese doar la structuri, terasamentul nu este inceput (doar s-a decopertat)
Inspre DN2F, in zona pasajului peste parau si DJ mai au de turnat cateva pile (captura din filmarea lui Ionut, dar au avansat si cu terasamentul



In zona viitorului nod cu DN2F au terminat de forat si au redeschis circulatia pe doua benzi.

Intre DN2F si Rusi-Ciutea au avansat cu terasamentul

Pasaj drum Letea - Radomiresti

Parcare utilaje in zona Rusi-Ciutea, inclusiv doua foreze care par pregatite sa atace pasajul peste canalul de fuga

Viaduct peste raul Bistrita

Ultimele poze sunt de la intersectia cu DN2 din sudul Bacaului


Dominik

Frumos foto-reportaj vm75, +1 ! Posibil sa fi avut vacanta UMB saptamana asta find sarbatoare...sunt curios de Luni daca se alatura o parte din muncitorii ce au lucrat la Soimus...daca au sa-i ajute si CNAIR-ul cu exproprierile ramase si relocarile de utilitati o sa se vada progres mare la sfarsitul anului  :)
You're in Steelers Country