Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 12 Guests are viewing this topic.

rizzuh

I am a simple man, I see UMB, I click on like!

iulius

Sa speram ca macar de aceasta data sa nu mai fim "lasati balta" si sa castige cine merita cu adevarat!!!
Totusi, vorbim despre prima "bucatica" de Autostrada din Moldova... :)

Ionut

Dacă doar ăștia 4 sunt ofertanții... Este tragic. Singura variantă OK ar fi UMB. Turcii nu sunt chiar de neglijat... dar e tragic ca pe un asa contract avem 4 oferte din care două de la firme de duzină. Asta înseamnă OMT 600...

FRS

Din cate am inteles, turcii au facut noul pod din stramtoarea Bosfor. Intr-adevar nu ar fi de neglijat.

dumbravaandrei

#1714
Si Tehnic Asist este mega ok. Ar fi primul lor proiect de ceva mai mult decat DN. Eu circul des pe drumuri facute si proiectate de ei, toate sunt in forma foarte buna, desi au 10-15 ani de cand sunt facute. Ce e drept, majoritatea sunt DJ-uri dar au trafic greu mai mult decat DN-urile alaturate.

Din pacate calitatea lucrarilor lor a fost testata in familie (din fericire fara urmari grave):

Asta ar fi un cap de pod facut de ei acum 10 ani.


Iar pata de ulei de acolo a fost cauzata de:


DJ-ul asta a vazut asfalt pentru prima (pana acum si ultima) data in anul de gratie 2008. E un DJ cu suficient trafic pe el, inclusiv trafic greu (DJ 291B)


La Bunica-mea in sat au facut o lucrare similara in 2006, DJ-ul respectiv este fix in aceeasi stare ca cel amintit mai sus.

Pozele sunt din septembrie 2017 :)

Din punctul meu de vedere, daca UMB sau T.A castiga, sunt sanse ca centura aia sa se materializeze intr-un timp optim. Acum, nu stiu cum stam cu birocratia pe centura Bacaului (cat de repede poate fi predat amplasamentul castigatorului)

Allex

Intai proiectul si apoi amplasamentul. Dar mai e mult pana acolo, toate la timpul lor...
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

dumbravaandrei

Pai proiect nu au  ??? Eko pe ce a lucrat?

Allex

Pe proiect de half profile. Licitatia actuala a fost pe proiectare la full profile si executie. In principiu proiectul trebuie doar completat (lucrari de arta pe calea estica plus asfalt) si usor modificat (indicatoare, marcaje rutiere, etc) pe zona unde se suprapune cu A7. Vezi si tu cat tragem pentru niste becuri pe A10.

Pe obiectele 2 si 3 nu ar trebui sa existe modificari.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut

#1718
Pentru cei care nu stiu cum e cu obiectivele. :)

OBIECTIV 1, compus din:
* B-C = Autostrada A7 (16,269 km), profil complet autostrada intre KM 2+413-KM 18+682
* B-A = conexiune A7-DN2 la sud (2,413 km), drum 1x1
* C-D = conexiune A7-DN2 la nord (1,596 km), drum 1x1

OBIECTIV 2, compus din:
* D-E = conexiune DN2-DN15 la nord (3,165 km), drum 1x1

OBIECTIV 3, compus din:
* A-F = conexiune DN2-DN11 la sud (7,366 km), drum 1x1


Allex

O mica corectie, daca imi permiteti: sunt obiectele 1, 2 si 3, nu obiective.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

dan_c

Si cum ramane cu supervizarea de catre Asocierea PRIMACONS GROUP SRL – EGNATIA ODOS SA ???

Vor rezilia contractul ?

sau fac Addendum la contract, desi la ce sume au licitat nu prea cred...

CNAIR ar trebuie sa scoata la licitatie si Supervizarea, avand in vedere ca s-a modificat de la half profile la full profile....

Allex

Nu trebuie nimic, ei doar supervizeaza sa se respecte proiectul. Cand apar modificari de proiect ei doar iau la cunostinta despre modificari si urmaresc sa fie implementate. Modificari la proiect apar tot timpul (mai mici sau mai mari, gen bec cu led :D ).
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

dan_c

#1722

Half profile

Contract Fidic rosu

Valoare contract 393.881.398,36 lei
24 luni execuție + 24 luni garanție,
Valoare supervizare 1.941.040,97 lei


Full profile

Contract Fidic galben

Valoare contract 773,650,651 RON fără TVA
6 luni perioada de proiectare, 30 de luni perioada de execuție + minim 60 de luni perioada de garanție ( maxim pana la 84 de luni )
Valoare supervizare    xxxxxxxxx lei


Practic valoarea contractului s-a dublat
Sunt 6 luni de proiectare
Sunt 6 luni in plus la executie
Garantia este de 2,5 ori ( 60 luni ) sau de 3,5 ori ( 84 luni )

Vrei sa spui ca Primacons va superviza contractul in aceeasi suma ofertata de 1.941.040,97 lei   ???


Noul contract de supervizare s-ar ridica la 3.000.000 - 4.000.000 lei ( 60 luni garantie / 84 luni garantie )

tom_sawyer

#1723
Comunicatul oficial:

QuoteAstăzi, 12.02.2018, ora 16:00, au fost depuse în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP) următoarele oferte pentru procedura de achiziție publică a contractului "Proiectare și execuție varianta de ocolire Bacău":

1. 608,782,157.27 RON fara TVA    - Asocierea SC TEHNIC ASIST SRL - INGSTROYENGINEERING EOOD  - SC HOMSTRADE SRL - PATSTROY 92 AD - SC PROIECT CONSTRUCT REGIUNEA TRANSILVANIA SRL
2. 618,765,357.00 RON fara TVA - Asocierea IC ICTAS INSAAT SANAYI VE TICARET A.S - SC TANCRAD SRL
3. 668,330,294.63 RON fara TVA   - Asocierea SC SPEDITION UMB SRL - SC TEHNOSTRADE SRL
- Asocierea SC PHOENIX TRANSBAC SRL - SC TELOR INVEST SRL - IMPRESA DI COSTRUZIONI ING. E MANTOVANI SPA - SC DRUMURI SI PODURI GHEORGHENI SRL - SC SEARCH CORPORATION SRL

Obiectul contractului este proiectarea și execuția lucrărilor de construire a 30,8 km de drum nou la standarde europene, din care 16,269 km la profil de autostradă.

Valoarea estimată a contractului este de 773,650,651 RON fără TVA, iar durata acestuia este de minim 96 de luni și include: 6 luni perioada de proiectare, 30 luni perioada de execuție a lucrărilor și minim 60 de luni perioada de garanție (ce poate crește la 84 de luni, în funcție de perioada de garanție ofertantă în cadrul factorilor de evaluare).

CNAIR

Data limita de evaluare a ofertei: 08.03.2018 18:00

Loko

Referitor la licitatia pentru centura Bacau, exista vreo posibilitate/risc ca aceasta a fie anulata? Ma refer la discutia in legatura cu OMT 600.