Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 12 Guests are viewing this topic.

NGC

Au trimis de cel putin 5 ori si de cel putin 4 ori a fost respinsa.

NGC

Quote from: Ionut on December 21, 2017, 11:42:43 AM
Pe 28 noiembrie, la ultima întâlnire a CM POIM (Comitetul de Monitorizare al Programului Operațional Infrastructura Mare, în care și noi suntem membri), reprezentanții CNAIR și ai Ministerului Transporturilor prezenți au PROMIS PUBLIC, în fața tuturor membrilor Comitetului și mai ales în fața a 3 (trei!) oficiali de seamă ai Comisiei Europene, că vor lansa licitații noi DOAR DUPĂ ce noul model de contract național va fi publicat în Monitorul Oficial, acest act normativ anulând OMT 600/2017.

Am explicat în mai multe rânduri că OMT 600/2017 transformă contractele FIDIC (cele pe baza cărora se implementează proiectele de infrastructură în toate țările civilizate) într-un contract dezechilibrat care transferă aproape toată răspunderea și toate riscurile la proiectanți și constructori. Aprobarea noului model de contract național (care anulează acest Ordin) a fost condiționalitate ex-ante necesară pentru primirea în continuare de fonduri europene prin POIM.

Comisia Europeană a avertizat că nu trebuiau lansate licitații noi dupa emiterea OMT 600/2017, însă celor din CNAIR nu le pasă și își încalcă încă o dată promisiunile făcute, lansând licitația aceasta în ciuda avertismentelor Comisiei Europene și ale experților!

Probabil se gandesc ca vor face aceeasi manevra ca si, de exemplu, la VO Timisoara si podul de la Braila, adica sa modifice documentatia de atribuire inainte de depunerea ofertelor.

NGC

Am uitat sa va zic ceva aseara.

Focsani - Bacau

Quote from: NGC on November 29, 2017, 04:12:34 PM
Focsani - Bacau -> 2 contestatii foarte foarte proaspete (SEARCH CORPORATION si RINA CONSULTING).

Contestatia SEARCH CORPORATION a fost admisa si oferta lor trebuie reevaluata, iar contestatia RINA CONSULTING a fost respinsa.

NGC

Ploiesti - Buzau

Quote from: NGC on October 31, 2017, 12:11:32 AM
Ofertele EUROCERAD INTERNATIONAL si CONSITRANS au fost respinse la faza DUAE si s-au depus contestatii.

Contestatia EUROCERAD INTERNATIONAL a fost admisa, iar contestatia CONSITRANS a fost respinsa.

In plus, a contestat si RINA CONSULTING, dar contestatia a fost respinsa.

NGC

Buzau - Foscani

RINA CONSULTING a contestat si aici, dar si aici le-a fost respinsa contestatia.

NGC

Quote from: NGC on December 14, 2017, 07:50:29 PM
Bacau - Pascani

Quote from: NGC on November 29, 2017, 04:49:00 PM
Abia acum am vazut ca am uitat sa va zic ca SEARCH CORPORATION a contestat si pe lotul Bacau - Pascani, pentru ca si acolo au fost descalificati in etapa DUAE.
In ambele cazuri motivul este neindeplinirea unei cerinte referitoare la capacitatea tehnica.

A fost respinsa contestatia celor de la SEARCH cat si contestatia celor de la RINA CONSULTING.

Se va amana termenul pentru evaluarea ofertelor.

Au primit cadou de Mos Craciun o contestatie la CAB de la SEARCH CORPORATION.

Ionut

Pe Ploiesti-Buzau avem termen evaluare oferte 15 ianuarie... si pe Focsani-Bacau 12 ianuarie. Ambele probabil vor fi amanate...

NGC

^^^

Quote from: NGC on December 22, 2017, 11:06:18 AM
Am uitat sa va zic ceva aseara.

Focsani - Bacau

Quote from: NGC on November 29, 2017, 04:12:34 PM
Focsani - Bacau -> 2 contestatii foarte foarte proaspete (SEARCH CORPORATION si RINA CONSULTING).

Contestatia SEARCH CORPORATION a fost admisa si oferta lor trebuie reevaluata, iar contestatia RINA CONSULTING a fost respinsa.

Pai cum sa nu fie amanata? :D

Imperiul contraataca! CNAIR a contestat la CAB decizia CNSC. :lol:

No hai ca am zis-o bine pe asta cu imperiul. Va las pe voi sa atasati epitetele si adjectivele de rigoare. :lol:

NGC

^^^

Quote from: NGC on December 22, 2017, 11:06:36 AM
Ploiesti - Buzau

Quote from: NGC on October 31, 2017, 12:11:32 AM
Ofertele EUROCERAD INTERNATIONAL si CONSITRANS au fost respinse la faza DUAE si s-au depus contestatii.

Contestatia EUROCERAD INTERNATIONAL a fost admisa, iar contestatia CONSITRANS a fost respinsa.

In plus, a contestat si RINA CONSULTING, dar contestatia a fost respinsa.

Au primit o "invitatie" la CAB de la CONSITRANS.

Ionut

Nu s-a actualizat termenul pentru evaluarea ofertelor pentru Focsani-Bacau... pe SEAP apare inca 12.01.2018 (ieri).

tom_sawyer

Focsani - Bacau - Data limita de evaluare a ofertei: 30.03.2018 18:00

ultrasbz

Pe Ploiesti - Buzau inca nu s-a actualizat data in SEAP (e tot 15.01.2018 ora 18:00).

In alta ordine de idei, astazi la ora 9:00 a fost termen la CAB pentru contestatia de pe acest lot. Nu stiu ce s-a decis.

Ionut

Intr-adevar pe SEAP a ramas termenul 15.01.2018 in continuare pentru Ploiesti-Buzau...

Ionut

Sa imi spuneti daca gasiti vreo greseala.


NGC

VO Bacau

Quote from: NGC on December 21, 2017, 07:24:06 PM
Quote from: Ionut on December 21, 2017, 11:42:43 AM
Pe 28 noiembrie, la ultima întâlnire a CM POIM (Comitetul de Monitorizare al Programului Operațional Infrastructura Mare, în care și noi suntem membri), reprezentanții CNAIR și ai Ministerului Transporturilor prezenți au PROMIS PUBLIC, în fața tuturor membrilor Comitetului și mai ales în fața a 3 (trei!) oficiali de seamă ai Comisiei Europene, că vor lansa licitații noi DOAR DUPĂ ce noul model de contract național va fi publicat în Monitorul Oficial, acest act normativ anulând OMT 600/2017.

Am explicat în mai multe rânduri că OMT 600/2017 transformă contractele FIDIC (cele pe baza cărora se implementează proiectele de infrastructură în toate țările civilizate) într-un contract dezechilibrat care transferă aproape toată răspunderea și toate riscurile la proiectanți și constructori. Aprobarea noului model de contract național (care anulează acest Ordin) a fost condiționalitate ex-ante necesară pentru primirea în continuare de fonduri europene prin POIM.

Comisia Europeană a avertizat că nu trebuiau lansate licitații noi dupa emiterea OMT 600/2017, însă celor din CNAIR nu le pasă și își încalcă încă o dată promisiunile făcute, lansând licitația aceasta în ciuda avertismentelor Comisiei Europene și ale experților!

Probabil se gandesc ca vor face aceeasi manevra ca si, de exemplu, la VO Timisoara si podul de la Braila, adica sa modifice documentatia de atribuire inainte de depunerea ofertelor.

Azi va dau o veste proasta.



C2I2

Quote
Cu privire la directiva nr. 49821/21.12.2017 emisa de catre Ministerul Transporturilor, va rugam prin prezenta sa luati toate masurile necesare ca aceasta licitatie: "Proiectare si executie Varianta de ocolire Bacau", sa nu se desfasoare in temeiul Ordinului MT nr. 600/2017.
Prin urmare, daca exista in oricare dintre documentele de licitatie, documentatia tehnica, fisa de date, etc., reglementarile Ordinului MT nr. 600/2017, va rugam de urgenta sa le eliminati si sa postati pe SEAP documentatia revizuita.

C2R2

Quote
Va rugam sa aveti in vedere ca in Monitorul Oficial nr. 26 din 11.01.2018 a fost publicata Hotararea nr. 1 din 10 ianuarie 2018 pentru aprobarea conditiilor generale si specifice pentru anumite categorii de contracte de achizitie aferemte obiectivelor de investitii finantate din fonduri publice, sens in care va rugam sa aveti in vedere prevederile art. 2 si ale art. 3 alin. (1)-(2) din acest act normativ:
"Art. 2 - Se aprobă condiţiile generale şi specifice, împreună cu modelul-cadru de acord contractual, pentru contractele de achiziţie publică sau sectorială de lucrări care au ca obiect atât proiectarea, cât şi execuţia de lucrări şi care sunt aferente obiectivelor de investiţii finanţate din fonduri publice, inclusiv fonduri nerambursabile şi/sau rambursabile, a căror valoare totală estimată, conform prevederilor legale, este egală sau mai mare decât pragul valoric prevăzut de art. 7 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 98/2016, cu modificările şi completările ulterioare, având cuprinsul prevăzut în anexa nr. 2.
Art. 3
(1) Prezenta hotărâre se aplică în cazul contractelor prevăzute la art. 1 şi 2 care sunt aferente procedurilor de achiziţie publică sau sectorială INIŢIATE DUPĂ DATA INTRĂRII SALE ÎN VIGOARE.
(2) Contractele prevăzute la art. 1 şi 2, aferente unor proceduri de achiziţie publică
sau sectorială INIŢIATE ÎNAINTE DE DATA INTRĂRII ÎN VIGOARE A PREZENTEI HOTĂRÂRI, SE SUPUN DISPOZIŢIILOR LEGALE ÎN VIGOARE LA DATA INIŢIERII PROCEDURILOR ÎN CAUZĂ, ÎN TOT CEEA CE PRIVEŞTE ÎNCHEIEREA, MODIFICAREA, INTERPRETAREA, EFECTELE, EXECUTAREA ŞI ÎNCETAREA RESPECTIVELOR CONTRACTE.
"
Avand in vedere prevederile Hotararii nr. 1/2018, precum si faptul ca procedura de achizitie publica a contractului "Proiectare si executie Varianta de ocolire Bacau" a fost initiata anterior intrarii in vigoare a Hotararii nr. 1/2018, acesteia ii sunt aplicabile dispozitiile legale in vigoare la data initierii procedurii de atribuire, respectiv Conditiile speciale de contract incidente sunt cele aprobate prin Ordinul MT 600/2017.
Prin urmare, Autoritatea Contractanta nu va revizui documentatia de atribuire in sensul solicitat de dvs. in clarificare.

Sublinierile si erorile din text nu imi apartin.