Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Ionut


miahi

#1576
^^
Sincer nu mi se pare incredibil. Nu e vorba de incompetența din partea celor ce fac documentația. Eu cred ca au un plan foarte bine pus la punct de lansat 100 de licitații cu "prevederi" în documentație favorabile clientelei politice în speranța ca din 100 poate poate trec câteva cât sa își facă plinul pentru perioada următoare. E o tactica simpla și care probabil va da roade.

" Daca nu îi poți convinge, zăpăcește-i" pe principiul asta cred ca acesta e modul de lucru la documentațiile pentru licitațiile din infrastructura.



NGC

#1578
^^^ Nici vorba, au fost cel putin 4 incercari nereusite. ;)

NGC

Bacau - Pascani

Quote from: NGC on November 29, 2017, 04:49:00 PM
Abia acum am vazut ca am uitat sa va zic ca SEARCH CORPORATION a contestat si pe lotul Bacau - Pascani, pentru ca si acolo au fost descalificati in etapa DUAE.
In ambele cazuri motivul este neindeplinirea unei cerinte referitoare la capacitatea tehnica.

A fost respinsa contestatia celor de la SEARCH cat si contestatia celor de la RINA CONSULTING.

Se va amana termenul pentru evaluarea ofertelor.

tom_sawyer

^ s-a amanat pentru 28.02.2018 (Ionut, poti actualiza in tabelul de sinteza).

Ionut

Multumesc pentru termem, am actualizat. Asa stam pe A7. Stam stam... Am lansat licitatiile pe 24 noiembrie 2016. Oare cand vom avea castigatori? Oare cand vom avea semnate contractele de executie SF+PT? Oare cand vor fi proiectele gata?!?!?!?! Ru-si-ne.


RobertN

#1582
CNAIR SA  a transmis în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP) anunţul de participare pentru procedura de atribuire a contractului ,,Proiectare şi execuţie varianta de ocolire Bacău".

Obiectul contractului este reprezentat de construcția a 30,8 km de drum nou la standarde europene, din care 16,269 km la profil de autostradă.

Durata contractului va fi minim 96 de luni, dintre care 6 luni perioada de proiectare, 30 luni perioada de execuţie a lucrărilor şi minim 60 de luni perioada de garanţie a lucrărilor. Perioada de garanţie poate creşte la 84 de luni în funcţie de oferta din cadrul factorilor de evaluare.

Termenul limită pentru depunerea ofertelor a fost stabilit pentru data de 12.02.2018.


http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/proiectul-centurii-bac%C4%83u-scos-la-licita%C5%A3ie

PS: Cu această ocazie (prima "intervenţie" aici) vă salut şi vă felicit pentru activitate!

Ionut

Bine ai venit!

Nu a aparut pe SEAP deocamdata nimic. Doar zic, eu sunt primul pro-A7: nu era vorba ca nu mai lansam licitatii pana cand nu iese noul model de contract national? Una zicem public... alta facem in birou...

rekul

Cred ca pana la momentul depunerii ofertelor vor putea sa introduce si acest contract national. Probabil asa vor proceda si pe Suplacu de Barcau-Bors, prin amanari pana la introducerea acestui contract. Este important sa nu se depuna oferte, ca e mai greu de reparat dupa aceea. Vezi Craiova-Pitesti, aici nu cred ca se vor mai putea introduce orice alte documente in plus fata de documentatia initiala de atribuire+clarificarile.

Allex

6 luni perioada de proiectare. Deci schimbam proiectul. Probabil de la half la full. Totusi 6 luni minse pare cam mult...

Sent from my SM-J105H using Tapatalk

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

NGC

Astazi a fost in sfarsit lansata licitatia "Proiectare si executie Varianta de ocolire Bacau".

Valoare estimata: 773,650,651.00 RON fara TVA

Termen pentru depunerea ofertelor: 12.02.2018

Durata contractului: Minim 96 de luni si cuprinde: 6 luni perioada de proiectare, 30 luni perioada de executie a lucrarilor si minim 60 de luni perioada de garantie a lucrarilor (ce poate creste la 84 de luni in functie de perioada de garantie ofertanta in cadrul factorilor de evaluare). Durata contractului poate varia in functie de perioada de garantie ofertata.

Fonduri: POIM si Bugetul de Stat

QuoteObiectul contractului il reprezinta proiectarea si executia lucrarilor pentru constructia Variantei de ocolire a Municipiului Bacau, in conformitate cu conditiile de contract FIDIC Galben.

[...]

Proiectarea si executia lucrarilor de construire a 30,8 km de drum nou la standarde europene, din care 16,269 km la profil de autostrada.

Quote
6. Prezenta procedura de achizitie publica este initiata sub incidenta urmatoarelor conditii: Conditia 1: Incheierea contractului de achizitie publica este conditionata de obtinerea/ aprobarea finantarii lucrarilor din fonduri de la bugetul de stat si/ sau fonduri europene nerambursabile, semnarea contractului fiind posibila doar in situatia in care se respecta dispozitiile referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intra sub incidenta legislatiei privind finantele publice. In cazul în care, indiferent de motive, obtinerea/aprobarea finantarii lucrarilor din fonduri de la bugetul de stat si/ sau fonduri europene nerambursabile nu se realizeaza, AC va aplica prevederile art. 212 alin (1) lit. c) teza a II-a din L 98/2016, fiind imposibila încheierea contractului de achizitie publica. Conditia 2: AC nu va atribui contractul decat in situatia in care va fi aprobata HG privind rectificarea/ actualizarea indicatorilor tehnico-economici ai acestui obiectiv de investitie. In lipsa rectificarii/actualizarii indicatorilor tehnico-economici, aprobati prin HG, AC va aplica prevederile art. 212 alin (1) lit. c) din L 98/2016.

Licitatia este lansata in baza OMT 600 / 2017.

NGC

Dimineata ne ocupam si de planuri si caietul de sarcini.

TibiV

#1588
Quote from: NGC on December 16, 2017, 02:03:33 AM
Licitatia este lansata in baza OMT 600 / 2017.

Ouch... !!!
:headbash:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC