Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 2 Guests are viewing this topic.

NGC

Abia acum am vazut ca am uitat sa va zic ca SEARCH CORPORATION a contestat si pe lotul Bacau - Pascani, pentru ca si acolo au fost descalificati in etapa DUAE.
In ambele cazuri motivul este neindeplinirea unei cerinte referitoare la capacitatea tehnica.

dr4qul4

e clar. asta e autostrada blestemata. Incredibil asa ceva. Pe langa guvernanti si CNAIR, avem incompetenta maxima si la ofertanti...
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

NGC

Noul termen pentru Buzau - Focsani este 31.01.2018.


Ionut


Bogdan_Cluj

Este mai usoara munca celor de la ANAP, sunt ei mai profesionisti (si daca da, cum de au scapat politizarii?) sau cum se explica diferenta APARENTA de calitate intre CNAIR/MT si ANAP?

Ionut

^^ Apare si pe Digi24.

Autoritatea de Achiziții respinge din nou licitația pentru Centura Bacău

Autoritatea Națională de Achiziții Publice (ANAP), instituție care aprobă documentațiile de licitație, a respins a doua oară în utima lună dosarul procedurii pentru Centura Bacău, înaintat de către Compania de Autostrăzi și Drumuri Naționale (CNAIR). "Vă anunțăm că la data de 06.12.2017 Autoritatea Națională pentru Reglementarea și Monitorizarea Achizitiilor Publice a respins publicarea documentației de atribuire cu numarul 304755 și denumirea Proiectare și executie Varianta de ocolire Bacău, transmisă de dvs. spre publicare la data de 28.11.2017. Aveți în vedere retransmiterea documentației de atribuire, în vederea evaluării", se arată într-un documentat postat pe pagina de Facebook deschisă de angajați ai CNAIR.

"Documentația nu corespunde tehnic, nici legal. Modul de prezentare a documentației încalcă legea 98 din 2016 a achizițiilor publice", a explicat un membru al grupului de discuție CNAIR de pe Facebook.

Digi24

Cred ca e vorba de grupul de discutii al CNAIR de pe Facebook care este semi-public. Interesant ca isi spala asa rufele in public. :) Cred ca se numeste transparenta involuntara, un fel de CNAIR paralel.

Dominik

Care este procentul de exucutie la centura Bacau ? Cat la % au executat turcii ??
You're in Steelers Country

Ionut

Dacă retin bine, au executat doar vreo 5%.

dumbravaandrei

Pai organizarea de santier au lasat-o sau au demontat-o si pus pe tir? ca numai aia a fost cateva procente. Ca daca vorbim strict de centura, altceva in afara de arheologie nu au facut (au inceput 2 podete, dar hai sa fim seriosi... )

Daca e sa eliminam organizarea de santier din discutie cred ca au facut maxim 1-2%

Ionut

Joi este termen pentru evaluarea ofertelor pe Bacau-Pascani. Sigur va fi amanat. Corect? :)

cristian.ghinghes

Să nu ne facem prea multe speranțe pentru anul 2018 în legătură cu Centura Bacău: alocare bugetară de doar 17,85 milioane lei în proiectul Legii Bugetului de stat pentru anul viitor.

sursa: https://www.senat.ro/Legis/PDF/2017/17L521B324.pdf

consilier local independent al municipiului Bacău | coordonator proiecte @ Societatea Academică din România (membru CM POIM)

horatiu.cosma

Pai fără un constructor, fără documentație de licitație pe SEAP, de ce ar fi mai mulți bani? În ritmul CNAIR de demarare și parcurgere a pașilor unei licitații, în 2018 poate nu vom avea nici contractul semnat, ce să mai vorbim de lucrări ca să se poată trage vreun leu? Comparativ, pentru contracte semnate, deci mult în fața centurii Bacău ca și stadiu, centura Comarnic, Rădăuți, pasajul Domnești au fix 0 lei bugetați în 2018, deci eu zic că bugetarea de la Bacău e chiar una fericită.

Ionut

Fericita? Este degeaba! Nu au lansat licitatia! Nu o vor lansa mai devreme de 15 ianuarie, in cazul EXTREM DE OPTIMIST. Sa zicem ca lanseaza pe 15 ianuarie, sa zicem, sa zicem, 15 ianuarie! Chiar credeti ca vom avea castigator pana in septembrie-octombrie-noiembrie 2018? In cele mai roz vise vom avea in toamna un constructor. Dar in cele mai ROZ! Puteau sa bugeteze pentru centura Bacau si 0 lei... tot aia era...

NGC

^^^

Quote from: NGC on November 09, 2017, 08:51:48 AM
Cum ziceam si zilele trecute, sunt putin ocupat saptamana asta si habar n-am situatia la zi. O sa incerc sa aflu.
Ce pot sa va zic este ca, daca tin bine minte, documentatia initiala a fost respinsa in 11.10.2017, +/- 1 o zi.
Inclin sa cred ca a mai fost cel putin o respingere intre timp.

Am avut dreptate cu ultima afirmatie de mai sus.
Intre timp vrabiutele au zis ca documentatia de atribuire le-a fost respinsa de cel putin 4 ori.