Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 22 Guests are viewing this topic.

cristi5

Vorbim de intarzieri la licitatie de proiectare, nu executie... Care-i cauza? Nu prea sunt proiectanti in Romania? Nu arecuraj vreun functioar sa-si asume ceva? Sa se duca in concediu medical! Gasim ceva info pe SEAP la licitatia respectiva?

Allex

Cauza este proasta documentatie a licitatiei. Nici ei nu stiu ce vor sa faca.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut

Cristi, ce info pe SEAP sa gasesti? Mai precis ce?

cristi5

Ma gandeam ca atunci cand se amana se pune un document pe SEAP care le spune ofertantilor de ce. La alte faze ale procesului se pune... scuze, n-am avut timp sa ma uit.

Ionut

Maine este termen si pentru Bacau-Pascani. Se amana?

Allex

Eu zic ca se vor comunica toate 4 odata. Parerea mea.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut

Nu prea vad care ar fi motivul sa le comunice pe toate deodata.
Mai ales ca au termene diferite... si e mai misto sa dai 4 comunicate separate sa te lauzi.


Allex

Ipoteza mea se baza pe argumentul ca avem un ministru nou si va avea nevoie de ceva timp sa se acomodeze in minister si sa fie pus la curent cu proiectele in derulare (aprox o luna-doua dupa cum ziceau unii pe forum pe aici), perioada in care toate cele 4 licitatii isi vor atinge termenul de evaluare a ofertelor. Si nu cred ca CNAIR va face vreo miscare fara aprobarea prealabila a ministrului. Dar sper sa ai dreptate tu si sa ma insel eu, spre binele tuturor.

Eu astept mai degraba comunicatul pentru Centura Bacau care intarzie sa apara...
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

dr4qul4

li se rupe celor din CNADNR de ministru :))
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Nu are nicio legatura ministrul cu termenele astea. Cred ca habar nu are ce inseamna A7. Sau orice alta autostrada. Oricum nu e nevoie de semnatura lui in acest moment, evaluarea ofertelor nu se face la MT, se face in CNAIR. Deci mingea e la ei in acest moment, iar numirea unui nou ministru n-ar trebui sa influenteze in acest moment A7.

cristian.ghinghes

Ex-ministrul Cuc și-a tras raport de activitate pe Facebook și a specificat, în lista cu procedurile de licitație deja lansate, proiectare + execuție VO Bacău - 773,6 milioane lei.

Minciunică?



sursa: https://www.facebook.com/razvancuc84/posts/892076834292047
consilier local independent al municipiului Bacău | coordonator proiecte @ Societatea Academică din România (membru CM POIM)

NGC

^^^ "Lansate" e din categoria "spre SEAP". Chiar daca am avea 1 an de ping-pong intre CNAIR si ANAP, probabil ca in viziunea lui tot lansate ar fi.

Suma prevazuta pare a fi cea corecta si se apropie de ceea ce stim si noi.

Quote from: NGC on October 02, 2017, 03:44:49 PM
Deocamdata vrabiutele zic ca se estimeaza o valoare de peste 750 milioane RON fara TVA.

NGC

Quote from: Ionut on October 19, 2017, 04:08:41 PM
Maine este termen si pentru Bacau-Pascani. Se amana?

Se amana. Revin cu termenul.

NGC

Quote from: AlexAllex on October 19, 2017, 06:29:36 PM
Ipoteza mea se baza pe argumentul ca avem un ministru nou si va avea nevoie de ceva timp sa se acomodeze in minister si sa fie pus la curent cu proiectele in derulare (aprox o luna-doua dupa cum ziceau unii pe forum pe aici), perioada in care toate cele 4 licitatii isi vor atinge termenul de evaluare a ofertelor.

Nici o problema, se mai amana o data.

Legea 98 / 2016

Quote(3) Autoritatea contractantă stabileşte oferta câştigătoare în termen de maximum 25 de zile de la data-limită de depunere a ofertelor. Prin excepţie, în cazuri temeinic justificate, poate prelungi această perioadă. Prelungirea perioadei de evaluare se aduce la cunoştinţa operatorilor economici implicaţi în procedură în termen de maximum două zile.

Nu se specifica un numar maxim de amanari.

NGC

Quote from: cristi5 on October 19, 2017, 11:03:31 AM
Vorbim de intarzieri la licitatie de proiectare, nu executie... Care-i cauza? Nu prea sunt proiectanti in Romania? Nu arecuraj vreun functioar sa-si asume ceva? Sa se duca in concediu medical! Gasim ceva info pe SEAP la licitatia respectiva?

Quote from: cristi5 on October 19, 2017, 01:22:38 PM
Ma gandeam ca atunci cand se amana se pune un document pe SEAP care le spune ofertantilor de ce. La alte faze ale procesului se pune... scuze, n-am avut timp sa ma uit.

Cauti degeaba.

Quote(3) Autoritatea contractantă stabileşte oferta câştigătoare în termen de maximum 25 de zile de la data-limită de depunere a ofertelor. Prin excepţie, în cazuri temeinic justificate, poate prelungi această perioadă. Prelungirea perioadei de evaluare se aduce la cunoştinţa operatorilor economici implicaţi în procedură în termen de maximum două zile.

Se poate aduce si prin alte mijloace la cunostinta operatorilor economici implicati.

Unele autoritati contractante publica totusi o informare.

Uite un exemplu chiar din ograda mare a CNAIR.