Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 6 Guests are viewing this topic.

Allex

Quote from: NGC20 on June 20, 2017, 08:10:32 AM
Quote from: AlexAllex on June 20, 2017, 07:27:13 AM
Turcilor nu le convine sa restituie avansul si sa piarda si garantia.

Ori restitui avansul, ori se executa garantia pentru restituirea avansului. Nu ambele.
Aici au executat direct garantia, fara a mai astepta restituirea avansului.
Pai si ce penalizare vor plati pentru ca nu au finalizat contractul si au renuntat pur si simplu la el? Banii inapoi si gata? Ne-au tras inapoi cel putin doi ani.

Sent from my SM-J105H using Tapatalk

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

NGC

Avansul si penalizarile sunt doua lucruri distincte, independente.
Nu stiu deocamdata care e situatia cu penalizarile, dar incercam sa aflam.

NGC

Quote from: cutter on June 09, 2017, 02:18:15 PM
@NGC20, mi se pare mie sau CNSC a depășit toate recordurile de contraperformanță în emiterea unei decizii pe contestațiile de la Ploiești-Pașcani?

Quote from: NGC20 on June 09, 2017, 02:33:17 PM
Din ce stiu eu, sunt multe contestatii si nu au primit la timp toate documentele.
Numai cei de la TECNIC au facut peste 10 contestatii la A7 si parca peste 20 in total anul acesta.

Un alt motiv este faptul ca unele contestatii pentru aceeasi procedura, de la acelasi contestator si in analiza aceluiasi complet, au fost comasate.
TECNIC are cel putin 2 cazuri de acest fel.

raresc

salutare, a ramas termenul de depunere 30.06.2017 ? sau alte amanari?   >:(

Allex

Deocamdata da. 30.06.2017 pentru 3 din cele 4. Bacau - Pascani este suspendata.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

ultrasbz

Ploiesti - Buzau s-a amanat de pe 30.06 pe 06.07, in plus CNSC a mai respins niste contestatii.

Faptul ca de data aceasta s-a amanat o singura saptamana (fata de cate 2 saptamani cat se amana de obicei) + respingerea contestatiilor (care am senzatia ca erau printre ultimele de solutionat daca nu chiar ultimele) ma face sa fiu optimist ca de data aceasta in sfarsit se va finaliza procedura de depunere si se va putea trece la evaluarea ofertelor. Vom vedea.

NGC

Nu am apucat sa intru ieri ca sa va zic faptul ca in afara de licitatia suspendata, celelalte au termene noi.

Din ce stiu, s-au rezolvat cam toate contestatiile, mai putin pentru licitatia suspendata.

Avem termen in 13.07.2017, 12.07.2017 si 06.07.2017, in functie de numarul de pe tricou (adica numarul anuntului de participare din sinteza licitatiilor).

Allex

Nimic nou, doar ca ati fost citati in articol.

Licitaţiile pentru Autostrada A7, care va trece prin Bacău, au fost amânate de 15 ori

QuoteCompania de Drumuri a amânat de 15 ori termenul pentru depunerea ofertelor la o licitaţie lansată anul trecut. ,,Recordul" a fost atins în cazul procedurii pentru studiul de fezabilitate şi proiectarea tronsonului Buzău – Focşani din viitorul drum de mare viteză care va lega Muntenia de Moldova, se arată într-o analiză economica.net.

Fostul guvern tehnocrat a lansat pe 24 noiembrie anul trecut patru licitaţii pentru elaborare studiu de fezabilitate şi proiect tehnic pentru cele patru tronsoane ale drumului de mare viteză Ploieşti – Buzău – Focşani – Bacău – Paşcani.

Unul dintre scopurile acestor studii este de a stabili dacă cele patru tronsoane vor fi construite ca drum expres sau autostradă. Din cauza contestaţiilor pe bandă rulantă, termenul de depunere a ofertelor a fost amânat de mai multe ori, iar una dintre proceduri a fost chiar suspendată.

Astfel, noul termen de depunere a ofertelor pentru tronsonul Ploieşti – Buzău este 6 iulie (al 15-lea termen), pentru Buzău – Focşani este 13 iulie (al 16-lea termen) şi pentru Focşani – Bacău este 12 iulie (al 15 – lea termen), potrivit datelor din Sistemul Electronic de Achiziţii Publice (SEAP), centralizate de forumul de infrastructură PeUndeMerg.ro.

Pentru Bacău – Paşcani, licitaţia a fost suspendată din 26 mai, după ce se ajunsese la al 12-lea termen pentru depunerea ofertelor.

Proiectul şoselei noi de 327 kilometri dintre Ploieşti şi Paşcani apare în Master Plan ca DX5 Siret Expres şi are ca perioadă de implementare 2016 – 2020, la un cost estimat de 1,35 miliarde de euro. (economica.net)

Ziarul de Bacau
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

slartibartfast

Mâine este termenul pentru licitația pentru SF Ploiești-Buzău. Până acum, amânările apăreau cu câteva zile înainte de termen. Înseamnă că în sfârșit ajunge licitația la final?

NGC

Nu neaparat.
Din informatiile de pana Luni nu stiu sa fi intervenit vreo problema, dar maine teoretic (si practic, dar cum ziceam, nu sunt informatii in acest sens) ar putea sa suspende procedura.
Cum am mai spus, va tin la curent cu evolutia lucrurilor.

NGC

Mai sunt ceva stiri in legatura cu A7, dar mai astept putin cu ele, ca sa vedem evolutia unor lucruri.

NGC

De data asta este veste buna. :D

Avem ofertanti pentru Ploiesti - Buzau si tocmai a inceput etapa de evaluare tehnica.

ultrasbz

In sfarsit! Dupa 6 luni si vreo 13 amanari.

Acum ar urma in cazul fericit ~ 1-3 luni desemnare constructor, ~4-5 luni contestatii CNSC, CAB, suspendari, desuspendari, reevaluari de oferte - iar daca in urma acestora nu vor fi obligati de CNSC/instanta sa anuleze cu totul licitatia (caz in care o luam de la 0) - am putea spera ca prin februarie-martie 2018 sa se semneze contractul pentru SF.

NGC

Quote from: NGC20 on July 05, 2017, 03:37:33 PM
Mai sunt ceva stiri in legatura cu A7, dar mai astept putin cu ele, ca sa vedem evolutia unor lucruri.

Unda verde!

NGC

^^^

Pentru Bacau - Pascani licitatia era suspendata si erau 3 contestatii pe rol.
Contestatiile TECNIC CONSULTING ENGINEERING au fost respinse, iar contestatia CONSITRANS a fost acceptata.
Se vor lua masuri de remediere si suspendarea se va ridica.