Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 13 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

#1260
Din pacate, ministrul aude doar opinia suborsonatilor din CNAIR in astfel de chestiuni, iar acestia nu spun ca sunt niste incompetenti si ca poarta principala respondabilitate pentru mare parte din intarzierile cauzate de contestatii, ci ii spun doar ca apar o multime de contestatii care blocheaza fiecare proiect si ca prestatorii sunt aia rai si potrivnici dezvoltarii infrastructurii. Aceste simplificari in domeniul achizitiilor publice pentru proiectele mari de infrastructura anuntate de ministru ar putea fi raspunsul la aceste jumatati de adevar picurate de CNAIR. Dar asta nu rezolva problema de fond, si anume incompetenta din CNAIR. Din aceasta simplificare, vad doua urmari: CNAIR va spune mersi si se va adanci in aceasta lipsa de profesionalism, iar prestatorii vor continua sa apeleze la aceleasi smecherii pentru minimizarea costurilor, in speta, foraje geotehnice mai putin adanci fiindca de la o anumita adancime incep sa fie prea scumpe, nefiind platite corespunzator, iar probele de laborator vor fi in continuare o gluma ieftina, niste calcule teoretice facute sa dea ce trebuie.

NGC

Quote from: NGC20 on April 26, 2017, 10:59:58 PM
TECNIC CONSULTING ENGINEERING a contestat din nou cele 3 licitatii care inca sunt in derulare.

Au cerut si suspendarea celor 3 licitatii, dar cererile lor au fost respinse.

Intre timp s-a ridicat suspendarea si pentru a patra licitatie si toate cele 4 licitatii au primit un nou termen de depunere a ofertelor.
Termenul este acum 17.05.2017.

NGC

S-a amanat din nou.
Acum termenul pentru depunerea ofertelor este 26.05.2017 pentru toate cele 4 licitatii, dar mai sunt contestatii de rezolvat.

Dominik

In ritmul asta nu ajungem nici unde !  >:(
You're in Steelers Country

NGC

Sa adaugam ca una dintre licitatii se va suspenda.

dumbravaandrei

Avand in vedere similaritatea dintre ele presupun ca si celelalte 3 vor avea aceeasi soarta... :bash: :bash: :bash: :bash: :bash:
Furca si topor... asta pare a fi leacul...

NGC

Celelalte nu se vor suspenda, dar foarte posibil sa primeasca un nou termen pentru depunerea ofertelor.

NGC

^^^ Exact cum am zis, toate cele 4 licitatii au primit un nou termen. Acum este 07.06.2017.
Cu toate acestea, Bacau - Pascani se va suspenda.

dumbravaandrei

Motivul pentru Bacau-Pascani care ar fi?

Allex

In afara de proasta pregatire a documentatiei?

Sent from my SM-J105H using Tapatalk

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

__dir

Cred ca le imping spre o anulare din lipsa de bani, dar probabil motivul va fi altul nu?

NGC

Quote from: dumbravaandrei on May 23, 2017, 02:23:36 PM
Motivul pentru Bacau-Pascani care ar fi?

S-a solicitat asta prin contestatie si CNSC a zis OK.
Nu mai stiu exact explicatia, dar daca insistati incerc sa aflu.

NGC

Quote from: NGC20 on May 23, 2017, 12:31:53 PM
^^^ Exact cum am zis, toate cele 4 licitatii au primit un nou termen. Acum este 07.06.2017.
Cu toate acestea, Bacau - Pascani se va suspenda.

S-a suspendat astazi.

NGC

Sa facem si putina rima in loc de haz de necaz.

Nu va enervati prea tare,
desi iar e amanare.

In afara de licitatia suspendata, celelalte 3 au acum termen in 19.06.2017.

FRS