News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 16 Guests are viewing this topic.

Allex

#1140
BONUS un video de la constructor (l-am urcat pe youtube ca sa se poata vedea aici):

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova





Allex

Azi mi-am facut drum pe DJ207F si am vazut ca se decoperteaza in zona asta desi erau -6 grade si pe camp era zapada (erau doar un buldozer si doua camioane).
Zilele trecute am mai vazut un sit arheologic inceput de care nu am stiut pana acum (aici) dar era abandonat. La podul peste Bistrita era activitate dar nu se vede asa bine din drum. In rest o multime de Dustere, Loganuri si Dokkere cu [BC xx EKO] la numar fac dute-vino prin Letea Veche. Pentru mine e semn ca vor sa lucreze si par cat de cat seriosi. Asteptam vreme mai buna sa ii dam drumul la pozat (dupa ce se usuca pamantul evident).
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

NGC

#1146
Quote from: NGC20 on February 07, 2017, 05:26:41 PM
Quote from: dr4qul4 on February 07, 2017, 09:28:19 AM
Si totusi aici vorbim de A7. Unde abia acum au fost licitatiile de-suspendate. Urmeaza deschiderea ofertelor si evaluarea lor. Desemnarea castigatorilor. CNSC. CAB.

Not so fast!

IPTANA a contestat din nou.
S-au contestat masurile de remediere adoptate recent, care nu ar implementa corect decizia CNSC anterioara, si s-a solicitat suspendarea licitatiilor.

Una dintre contestatiile IPTANA a fost respinsa si s-a respins si solicitarea suspendarii licitatiei respective.
Decizia CNSC mai poate fi contestata la CAB.

Zilele viitoare vom avea deciziile si pentru celelalte contestatii, dar sansele ca sa avem decizii diferite sunt infime.

Cu toate acestea, din cauza numeroaselor clarificari, CNAIR a amanat termenul pentru depunerea ofertelor pana in 02.03.2017, pentru toate cele 4 licitatii.

Allex

"Deschidere oferte" si "depunere oferte" sunt acelasi lucru?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

NGC

Nu chiar. Uneori ofertele nu sunt deschise chiar in ziua care este ultima zi de depunere.

NGC

#1149
Quote from: NGC20 on February 13, 2017, 08:06:54 PM
Quote from: NGC20 on February 07, 2017, 05:26:41 PM
Quote from: dr4qul4 on February 07, 2017, 09:28:19 AM
Si totusi aici vorbim de A7. Unde abia acum au fost licitatiile de-suspendate. Urmeaza deschiderea ofertelor si evaluarea lor. Desemnarea castigatorilor. CNSC. CAB.

Not so fast!

IPTANA a contestat din nou.
S-au contestat masurile de remediere adoptate recent, care nu ar implementa corect decizia CNSC anterioara, si s-a solicitat suspendarea licitatiilor.

Una dintre contestatiile IPTANA a fost respinsa si s-a respins si solicitarea suspendarii licitatiei respective.
Decizia CNSC mai poate fi contestata la CAB.

Zilele viitoare vom avea deciziile si pentru celelalte contestatii, dar sansele ca sa avem decizii diferite sunt infime.

Cu toate acestea, din cauza numeroaselor clarificari, CNAIR a amanat termenul pentru depunerea ofertelor pana in 02.03.2017, pentru toate cele 4 licitatii.

"Pe surse", si celelalte contestatii au fost respinse.
Termenul pentru depunerea ofertelor ramane asadar deocamdata 02.03.2017.

NGC

#1150
Sa mai trecem aici o clarificare.

C6I4



Asadar, viteza de proiectare va fi ca si pentru autostrada.

Allex

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

NGC

#1152
Vedeti ce titlu are clasa tehnica 1. ;)

Aruncati o privire si in tabelul 1, pentru ca sa vedeti unde sunt incadrate drumurile expres (clasa tehnica 2).

danmihalake.files.wordpress.com/2009/02/norma-tehnica-din-27-01-1998-privind-proiectarea-construirea-si-modernizarea-drumurilor.pdf



Allex

Deci se va face SF si PT ca pentru autostrada dar s-ar putea denumi Drum Expres. Pe mine nu m-ar deranja lucrul asta. Dimpotriva, chiar mi-ar conveni asa.

Sent from my SM-J105H using Tapatalk

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut

:lol:
E destul de clar, ma bucura vestea asta!!!!!!!

Nu se va numi "drum expres". Daca normativul este pentru autostrada, va fi autostrada. Ar fi culmea prostiei sa facem de fapt autostrada dar sa-i zicem drum expres. :) Bravo bravo! Sa vedem in continuare.