Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

carutasul

Hai măi Ionut, de data asta e pe bune, n-ai auzit că ii fac botezul? Cheamă şi popa ( sau muftiul) si dom' primare cu pamblica tricolora... ca de aia vin alegerile doar :)

usiabc


alecu26

sa-i tina tot asa, macar cu faza de postare pe Facebook. Firmele care activeaza acum pe piata in Romania ar avea de invatat.
Drumurile noastre POATE;

Allex

^^

uite cine e pe faza si ne da vesti bune :)









"tractorasul" de care aminteam intr-un post anterior se vede in  poza asta








"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

clau

Astia duc utilaje din Turcia? Parca TR apare pe placutele de inmatriculare...

Eurocopter

Pare-se ca au intentii serioase din moment ce au inceput sa aduca utilajele din Turcia. Cum stam cu posibilele blocaje pe acest proiect? Exproprieri, arheologie, acord de mediu, proiect tehnic?

alecu26

totul rezolvat? intreb cumva cu frica de raspuns.
Drumurile noastre POATE;

Horațiu 87

Joi se face "botezul" santierului de la centura ocolitoare

Turcii de la firma Eko Insaat au facut organizarea de santier si vor incepe lucrarile de miercuri la centura ocolitoare a municipului.

Este de fapt, data limita impusa prin contract de incepere a lucrarilor. Primele utilaje au inceput sa soseasca din luna aprilie si au fost plasate la Letea Veche. Joi, oficialitati de la Guvern, Compania Nationala de drumuri si autoritati locale vor fi prezente in Bacau, la ora 11, pentru anuntul oficial. Vom reveni cu primele imagini de pe santier.

Contractul cu firma din Turcia pentru executia celor 30 de kilometri a fost semnat in urma cu un an. Aceasta are la dispozitie trei ani pentru a finaliza lucrarile, contra sumei de 400 de milioane de lei, bani de la Guvern si de la Uniunea Europeana.

http://www.desteptarea.ro/joi-se-face-botezul-santierului-de-la-centura-ocolitoare/

NGC

Quote from: Eurocopter on May 24, 2016, 07:07:51 PM
Cum stam cu posibilele blocaje pe acest proiect? Exproprieri, arheologie, acord de mediu, proiect tehnic?

Stam bine.
Este FIDIC rosu si avem deja AM, avem exproprieri inca din 2013/2014 si avem AC din Iulie 2015 care este inca valabila.

AFC

^ Nu ramane sa zicem decat " Doamne ajuta!" Trebuie sa se miste proiectul asta si sa incepem sa construim si in Moldova ca prea e lasata de izbeliste.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

alecu26

imi tot vine sa fac glume cu Botezul santierului, Doamne ajuta..., traditionalul gratar cu ceafa de porc...dar mi-e ca ma cearta rau de tot Ionut.
Drumurile noastre POATE;

Allex

Santierul a fost botezat si rasbotezat, pentru ca de vreo doua zile ploua de sparge si nu sunt semne ca s-ar opri ploile pana vineri... Nu vad nici un start oficial saptamana asta...
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut

Asa, bun. Se lucreaza?
Sau suntem tot la capitolul poze cu lopeti pe Facebook?

usiabc

De lucrat nu cred ca au lucrat azi,la ce ploi sunt la Bacau....

Ionut

Ah desigur. Bineinteles. Evident. Pai daca ploua, sa stam.
Bine ca am inceput santierul. Cu doua lopeti si vreo 3 buldozere.