Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 7 Guests are viewing this topic.

vancouver

Nu se creeaza nici un botle-neck grozav. A7 pe zona de ocolire Bacau poate sa ramana half-profile cel putin 5 ani, daca nu 10 (dupa finalizare). Motivul principal: chiar presupunand ca avem gata autostrada de la Roman la Ploiesti, o mare parte a traficului se va duce în Bacau, adica exact pe segmentul de centura traficul va fi redus. Nu exista noduri pe centura, astfel incat sa existe tentatia pentru bacauani sa foloseasca aceasta centura pentru a ajunge dintr-un punct in altul al orasului.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Denis

#571
La centura Aradului sunt si oameni care folosesc centura pentru asta si nu se blocheaza nimic.

dr4qul4

cat optimism !!!  :lol:

macar sa vedem noi centura (half-profile) terminata.

Voi va ganditi deja la ce va fi cand vom avea si loturile vecine terminate si noi nu avem nici macar licitatie pentru SF inceputa.  >:(
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Allex

Ai dreptate, cred ca am gandit prea in viitor. Sa asteptam sa vedem ce va fi si cu A7 intai. Apropo, nu au depasit cam mult termenul de licitatie al SF declarat?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

TibiV

Quote from: AlexAllex on May 13, 2016, 12:28:18 PM
finalizarea loturilor vecine la full profile

Si credea lumea ca a disparut optimismul din Romania....  :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Horațiu 87

CNADR a finalizat caietele de sarcini pentru autostrada Bacău – Ploiești. Licitația ar putea fi lansată în luna iunie

Seful CNADNR, Catalin Homor, a declarat pentru HotNews.ro, ca in 2016 compania va lansa la licitatie mai multe Studii de Fezabilitate, dar care vor fi contractate la pachet cu licitatia si autorizatia de construire, astfel incat odata terminata etapa documentatiilor, proiectele sa fie scoase direct la executie.

Printre proiectele mentionate se numara si cele doua mari proiecte pe rutier din Moldova, tronsonul Tg Neamt – Iasi – Ungheni, parte a autostrazii A8 Tg Mures – Iasi, precum si Drumul expres/Autostrada Ploiesti – Bacau, pe axa Nord-Sud din Moldova.

,,In acest an vom scoate la licitatie [mai multe proiecte], pentru ca sunt mai multe faze ce vor fi scoase la licitatie. Vom scoate mai multe studii de fezabilitate, printre care as enumera Ploiesti – Bacau, la nivel de autostrada sau drum expres. Vom vedea care este varianta care satisface nevoile din zona mai bine. Va fi autostrada Tg. Neamt – Iasi – Ungheni. [...[ Tot ce scoatem la licitatie va fi un pachet intreg: Studiu de Fezabilitate, Proiect tehnic si autorizatie de construire. Dupa care proiectele vor fi soace la licitatia de executie", a precizat Homor.

,,Pentru aceasta licitatie [n.r. Ploiesti – Bacau] caietele de sarcini le avem gata. Le-am trimis la JASPERS,  consultantul Comisiei Europene in Romania, sa ne dea un punct de vedere. In functie de raspunsul pe care il vom avea, eu estimez ca undeva in luna iunie poate fi lansata licitatia", a declarat Homor.

http://zdbc.ro/cnadr-a-finalizat-caietele-de-sarcini-pentru-autostrada-bacau-ploiesti-licitatia-ar-putea-fi-lansata-in-luna-iunie/

ovideatza

Cine si cand va vedea daca e Dx sau A 7? Ca tot o lalaie de parca asteapta sa plece si sa hotarasca urmatorul din acel scaun.

Cum poti face un caiet de sarcini daca nu esti hotarat intre Dx si A? Si daca nu e clar ce inseamna Dx?

Eu cred ca sunt doar vorbe. Pana nu vad licitatie clara nu cred.


alecu26

Drumurile noastre POATE;

Allex

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

qsv

Quote from: ovideatza on May 18, 2016, 11:33:47 PM
Cine si cand va vedea daca e Dx sau A 7? Ca tot o lalaie de parca asteapta sa plece si sa hotarasca urmatorul din acel scaun.
Cum poti face un caiet de sarcini daca nu esti hotarat intre Dx si A? Si daca nu e clar ce inseamna Dx?
Eu cred ca sunt doar vorbe. Pana nu vad licitatie clara nu cred.

Cred ca se poate vedea in urma SF-ului, respectiv a studiului de trafic. In fond, pe langa alte decizii politice, valorile de trafic (care acum pot fi actualizate si cu rezultatul recensamantului 2015) ar trebui sa fie primele care indica daca e necesara autostrada/DX/autostrada etapizata...Asta nu ar trebui sa impiedice realizarea unui caiet de sarcini. CNADNR are o traditie in a scrie caiete de sarcini "originale" de ce nu ar face-o si acum, stipuland in el ce inteleg ei prin DX...

Allex

#580
Acum la organizarea de santier un tractoras cu escavator(din ala multifunctional - nu stiu cum se numeste) impreuna cu vreo 4 muncitori sapau la perimetrul unde se va ridica cladirea organizarii de santier(cladirea inginerilor probabil).

LE: prefabricatele pareau neatinse, dar nici nu ma asteptam sa le gasesc altfel. Voi reveni cu noi informatii cand vor aparea.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

infraAdi_ro

#581
^

Buldoexcavator
Romania are un viitor doar daca are prezent!

JUVENTUS_1

Iar se anunta inceperea lucrarilor...sincer m-am cam saturat de cate ori au inceput lucrarile in teorie....in practica nu se observa nimic.
http://radioiasi.ro/stiri/regional/saptamana-aceasta-incep-lucrarile-la-prima-autostrada-din-moldova/
The order of my priorities according to my own interest: 1.A7; 2.A13; 3.DX Bacau - Piatra Neamt; 4.A8; 5.Other.


Ionut

Autostrada asta a inceput deja de vreo 3 ori. Ba pe Facebook la o bere, ba prin anunturile neoficiale de prin CNADNR si ale turcilor. Ma intreb ce inseamna "incep oficial lucrarile". Poate vedem miscare serioasa in teren. Asa din gura si din pix e usor.