Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 8 Guests are viewing this topic.

runner

#555
@Hory1987
Mare dreptate ai in semnatura ta Hory1987, din pacate!
Cat priveste motivarea ca nu au muncitori sau subcontractori , mi se pare penibila situatia!
Daca in documentatia de atribuire s-a solicitat date despre personal precum si partea din contract pe care firmele subcontractoare se obliga sa le indeplineasca , efectivul de personal , documentele care se prezinta atat la documentele de calificare si selectie cat si la incheierea contractului de catre firma castigatoare.
Atunci aceasta are obligatia de a prezenta firmele subcontractoare cat si nr. personalului de lucru.
Deci la vremea aceea ar fi trebuit sa se stie toate aceste lucruri!
Nu poti sa zici ca nu ai personal muncitori sau firme subcontractoare, cand tu ar trebui sa ai contracte sau acorduri incheiate la momentul semnarii contractului!
Probabil cei din CNADNR au impresia ca limita lor de responsabilitate se termina la incheierea contractului! Ceea ce nu este adevarat! Derularea contractului de achiz. publica se desfasoara pana la finalizarea lucrarii si încheierea PV final (cu restituirea garantiei de buna executie. Nu poti sa zici ca de la incheierea contractului mi-am ridicat mainile si in rest nu ma mai intereseaza!

Horațiu 87

#556
^^
pai eu chiar nu stiu ce asteapta ''domnii'' de la CNADNR cand in MPGT scrie clar ca in 2015-2016 trebuie facut SF-ul (aaa, era sa uit: ei nici macar nu stiu daca va fi DX sau A) asa ca ii rog sa se trezeasca ''din somnul cel de moarte'' pana nu e prea tarziu, ca altfel iar ne trezim cu absorbtie 60-70 % si din POIM  :gaah: :gaah: :gaah:

infraAdi_ro

M-am interesat putin de constructorul centurii Bacau si se pare ca stie ceva...Sa vedem cum rezista in Romania.
http://www.ekoinsaat.com.tr/

Se pare ca se vor apuca de treaba...daca gasesc oameni:))
https://www.ejobs.ro/company/eko-insaat-ve-ticaret-as-ankara-sucursala-bacau/261415
Romania are un viitor doar daca are prezent!

usiabc

@ALEXALLEX ai mai trecut prin zona unde au organizarea de santier?
Au ridicat ceva?

Allex

^Trec des prin zona, ultima oara am fost miercuri. Prefabricatele erau tot asa cum au fost date jos din TIRuri si langa acestea era o ghereta albastra in care am vazut doi paznici. Si de mai sus de la muntele de balastru cobora un camion gol (probabil tocmai golise incarcatura) care avea nr de inmatriculare ceva de genul BC??MUV, cel mai probabil un subcontractor. Alte detalii nu stiu deocamdata. Daca observ schimbari majore voi anunta aici.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

steda

Încă aștept să înceapă cu adevărat lucrările... Totuși, nu era mai bine dacă se ocupa de lucrări UMB?? Mie mi se par mult mai serioși .. :)

Allex

#561
Sunt sigur ca ar fi fost mai bine, dar licitatia a fost castigata de EKO. Poate UMB vor prinde alte loturi din A7 (pentru care deocamdata nu e licitat nici SF), mai ales ca au locatia la intrare in Adjud, ar fi chiar aproape de "casa".
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Allex

Din Stadiul proiectelor in derulare :

QuoteInginerul a notificat Antreprenorul cu privire la reluarea lucrarilor. Lucrarile urmeaza sa
inceapa incepand cu 25.05.2016. In data de 06.05.2016 a avut loc Predarea
Amplasamentului catre Antreprenor.

Nu stiam ca s-a predat amplasamentul. Asta inseamna ca au rezolvat cu exproprierile?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

alecu26

Drumurile noastre POATE;

Horațiu 87

Eu am trecut azi pe la Bacau si am vazut ceva miscare intre Nicolae Balcescu si reprezentanta MAN. Abia iesise de pe camp un Iveco Trakker si am intrebat prin statie daca au inceput sa lucreze la centura sau au alta lucrare in zona, iar respectivul sofer mi-a raspuns ca lucreaza la centura. Acum sper sa nu fie vreo pacaleala. Daca e adevarat inseamna ca incepe numaratoarea inversa, asa ca sa ne facem o cruce mare si sa speram ca pe 10 mai 2018 vom circula pe noua centura a Bacaului.
PS: nu am putut sa opresc sa vad despre ce e vorba deoarece ma grabeam foarte foarte tare  >:(.

TibiV

Hory, n-au intrat zilele în sac...
Vei mai avea muuuult timp să vezi despre ce este vorba.
Şi să ne dai şi nouă să vedem... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Allex

Am si eu niste nelamuriri legat de A7 - Centura Bacau, la care poate imi raspunde cineva mai informat:

1. Proiectul este facut? Exista AC? Constructorul are liber la lucru pe toata centura?

2. Daca durata contractului este 2 ani executie si 2 ani garantie, al doilea sens din A7 (ca sa fie full profile) poate fi licitat dupa terminarea executiei, dar inainte de expirarea garantiei (adica sa poata fi licitat imediat ce se termina de executat half-profile, sa nu mai asteptam inca 2 ani)?

3. Se vor face descarcari arheologice si aici?

Multumesc.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

alecu26

#567
1. Da.

2. Depinde ce pile au turcii. Ideal ar fi in timpul executie, si tinand cont de contestatii ar trebui lansata in perioada urmatoare. Daca nu se face acum...cred ca va fi la sfantul asteapta....probabil cu alte tronsoane vecine din A7.

3. Da, in mod normal sunt incluse in lista de cantitati ale constructorului. Deja ar fi trebuit sa contacteze muzeele din zona....si imediat  dupa deminare sa inceapa arheologia.
Drumurile noastre POATE;

Allex

@alecu26 multumesc.

Legat de punctul 2, de asta mi-e teama cel mai mult, adica finalizarea loturilor vecine la full profile in timp ce varianta ocolitoare a Bacaului ramane half profile. S-ar crea un bottle-neck grozav. Sper sa nu se ajunga acolo, poate se gaseste o solutie sa faca Eko si celalalt sens.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

alecu26

haide totusi sa nu-i credem pe CNADNR tabula rasa.
Drumurile noastre POATE;