Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ionut

Coridorul A7

Licitație și planșe
Buzău-Focșani
Bacău-Pașcani



A7 CENTURA BACAU - planse, caiet de sarcini

CENTURA BACAU - TOATE CELE 3 OBIECTIVE
PLAN GENERAL


OBIECTIV 1, compus din:
* B-C = Autostrada A7 (16,269 km), profil complet autostrada intre KM 2+413-KM 18+682
* B-A = conexiune A7-DN2 la sud (2,413 km), drum 1x1
* C-D = conexiune A7-DN2 la nord (1,596 km), drum 1x1

OBIECTIV 2, compus din:
* D-E = conexiune DN2-DN15 la nord (3,165 km), drum 1x1

OBIECTIV 3, compus din:
* A-F = conexiune DN2-DN11 la sud (7,366 km), drum 1x1



click pe harti/planse/imagini pentru dimensiunea completa!



Mesajul original de start al acestui thread... :)

Asadar:
1. in 2012 incep lucrarile
2. in 2014 sunt gata
3. incep exproprierile

Deci facem si noi topic nou...

[flash=640,360]http://www.youtube.com/v/um3vybgkLKk[/flash]

Si doua stiri un pic mai vechi:

QuoteMinistrul transporturilor şi infrastructurii Anca Boagiu a anunţat că în 2012 vor începe lucrările la centura ocolitoare a municipiului Bacău, cu o lungime totală de circa 30 de kilometri şi o valoare estimată la 142,4 milioane de euro.

"Vom lansa licitaţia pentru execuţia lucrărilor la centura Bacăului în martie anul viitor, iar contractul va fi semnat cel mai probabil în luna iulie. Centura va avea profil de autostradă, fiind prima autostradă din Moldova", a declarat Anca Boagiu.

Costul centurii ocolitoare la nivel de autostradă se va ridica astfel la circa 4,7 milioane de euro pe kilometru.

sursa: ZF

QuoteBoagiu promite 90 de kilometri de autostradă în 2012

"Anul 2013 va fi anul de finalizare al lucrărilor contractate în 2011, urmând să fie finalizaţi 550 kilometri de autostradă", a afirmat ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, la comisiile reunite din cele două Camere pentru discutarea bugetului Ministerului Transporturilor din 2012.

Principalele proiecte de infrastructură rutieră incluse în proiectul de buget pentru anul 2012 sunt autostrăzile Sibiu-Nădlac (332,56 km, suma alocată fiind de 761 milioane euro), Cernavodă-Constanţa (73,11 km, cu 70 milioane euro finanţare), Braşov-Borş (72,5 km în execuţie şi o sumă de 100 milioane euro), Bucureşti-Ploieşti (în lungime de 62 km, cu 31 milioane euro) şi varianta de ocolire Bacău la nivel de autostradă (30,8 km, cu 30 milioane euro).


sursa: Mediafax

MHN

Deci, e clar ca va fi foarte utila atat celor in tranzit prin Bacau cat si localnicilor.
Dar (nu am urmarit filmul, poate s-a explicat acolo) eu nu pricep ce este cu liniile colorate diferit, mai ales ca pe schita prezentata scrie de mai multe ori "etapa a II-a".
Se face cumva mai intai o centura (linia rosie) in regim de autostrada dar in vreun format mai redus dupa care, intr-o a doua etapa (linia albastra + noduri), se completeaza pana la formatul standard?!

Ionut

Sincer nici eu n-am inteles exact cum se va executa. Si cred ca nici ei nu stiu... trebuie sa vedem licitatia mai intai, acolo va fi clar ce loturi se vor licita si ce se va cere. E clar ca autostrada va fi doar intre B si C pe harta de mai sus, iar restul sunt doar drumuri de legatura. Sa vedem noutatile si licitatia. Daca are cineva detalii sa spuna. :)

:cheers:

iuli

Cred ca va fi half-profile la inceput si apoi daca au bani si chef fac complet.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

MHN

Quote from: iuli on December 19, 2011, 02:43:03 PM
Cred ca va fi half-profile la inceput si apoi daca au bani si chef fac complet.
Cam asta este si impresia mea.
Asteptam cerintele licitatiei, vorba lui ionut.

Ionut

VESTI BUNE, facem pasi spre victoria finala. :D

QuotePrimul pas la centura Bacăului: CNADNR a semnat contractul de actualizare a studiului de fezabilitate

Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR) a semnat cu firma Arcadis Eurometudes un contract pentru actualizarea studiului de fezabilitate la varianta de ocolire a Bacăului.

Scopul contractului este de a revizui şi actualiza studiul de fezabilitate, proiectul tehnic, detaliile de execuţie şi documentaţia de atribuire existente şi de pregăti cererea de finanţare din bani europeni pentru varianta de ocolire la profil de autostradă a Bacăului.

Contractul de construcţie a centurii va fi scos la licitaţie în al doilea trimestru al anului, lucrările fiind estimate să înceapă în al treilea trimestru al lui 2012.

sursa: ZF

Iata ca discutiile noastre de mai sus au fost inutile, sa vedem SF-ul final... sper sa se miste repede si intr-adevar sa vedem contractul acordat in 2012, ar fi un succes.

iuli

Tipic... se schimba schimbarea!  >:(
Alti bani, alt timp pierdut, alta distractie!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

#7
Detalii despre centura de autostrada Bacau :)

http://www.youtube.com/v/508drAktIgE

Asa cum ziceam, din app. 31 km doar app. 17 sunt profil de autostrada.

valexandru

  Eu din cate vad , daca vin dinspre Bacau si vreau sa merg la Suceava (fac des drumul asta) , trebuie sa folosesc tot varianta veche, pentru ca asta pe centura sa ocolesc tot orasul nu mi se pare o idee buna :(
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

Quote from: valexandru on March 26, 2012, 12:56:31 PM
  Eu din cate vad , daca vin dinspre Bacau si vreau sa merg la Suceava (fac des drumul asta) , trebuie sa folosesc tot varianta veche, pentru ca asta pe centura sa ocolesc tot orasul nu mi se pare o idee buna :(

Stai, n-am inteles. Cum adica vii dinspre Bacau? :) Pai... e vorba de centura Bacau. :) Daca vii din Bacau, adica daca locuiesti in Bacau nu iesi pe centura, mergi la Suceava prin oras. Sau n-am inteles eu.

valexandru

Scuze  :) , vroiam sa zic daca vin dinspre Onesti si merg spre Suceava.
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

Quote from: valexandru on March 26, 2012, 01:13:44 PM
Scuze  :) , vroiam sa zic daca vin dinspre Onesti si merg spre Suceava.

Ei atunci da, strict pe tine nu te prea ajuta. Dar nu e facuta centura pentru directia est-vest, ci pentru nord-sud unde este grosul traficului. :) Intr-un fel si pe tine te ajuta pentru ca tu daca intri in oras nu vei gasi acelasi trafic... marea parte a traficului va fi pe centura si tu vei avea drum mai liber prin oras.

O centura ajuta pe toata lumea, chiar daca nu direct! ;)

valexandru

Quote from: Ionut on March 26, 2012, 01:15:50 PM
Quote from: valexandru on March 26, 2012, 01:13:44 PM
Scuze  :) , vroiam sa zic daca vin dinspre Onesti si merg spre Suceava.

Ei atunci da, strict pe tine nu te prea ajuta. Dar nu e facuta centura pentru directia est-vest, ci pentru nord-sud unde este grosul traficului. :) Intr-un fel si pe tine te ajuta pentru ca tu daca intri in oras nu vei gasi acelasi trafic... marea parte a traficului va fi pe centura si tu vei avea drum mai liber prin oras.

O centura ajuta pe toata lumea, chiar daca nu direct! ;)

   Eu nu folosesc chiar varianta prin oras , ci merg pe niste scurtaturi si ma ingrozea acum cativa ani cum arata aceasta "centura" a orasului(si speram sa ma scuteasca cumva de mersul prin oras.
   Aici e traseul (cel putin asa tin minte ca era , acolo erau indicatoare):
http://maps.google.ro/maps?saddr=DN11%2FE574&daddr=Strada+%C8%98tefan+cel+Mare%2FDN15&hl=ro&ie=UTF8&sll=46.570055,26.898365&sspn=0.029267,0.084543&geocode=FQpkxgId5jeaAQ%3BFYTQxgIdSqaaAQ&oq=Strada+Na&mra=prev&t=m&z=14

    Zona respectiva este renumita zona din Bacau ce a avut cu inundatiile (din cauza lipsei canalizarii).
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

#13
QuoteUndă verde pentru o autostradă între Siret şi Bucureşti

Consiliul Transporturilor din cadrul Uniunii Europene a aprobat construcţia unei autostrăzi pe coridorul Nord - Sud.

Asta înseamnă că s-a primit undă verde pentru demararea formalităţilor care vor duce la edificarea autostrăzii Siret - Suceava - Bacău - Bucureşti. În nord, această cale rutieră va face legătura cu Ucraina, Polonia şi Marea Nordului, în timp ce în sud sunt create premise pentru un acces facil către Turcia.

,,De multă vreme această zonă aşteaptă să iasă din izolare. Strategia de dezvoltare a Regiunii Nord - Est şi a judeţului Suceava se înscrie foarte bine în ceea ce vrem să facem noi aici. O autostradă Nord-Sud, una Est - Vest şi modernizarea Aeroportului  «Ştefan cel Mare» de la Suceava. Urmează fie să atragem fonduri europene, fie prin parteneriat public-privat", a declarat Gheorghe Flutur, preşedintele Consiliului Judeţean Suceava.

sursa: Adevarul

Am modificat si eu numele threadului, am lasat Autostrada Focsani-Siret pentru ca Bucuresti-Ploiesti si Ploiesti-Albita au threaduri separate. Coridorul mare este Bucuresti-Siret, pana la Focsani fiind atat directia Siret, cat si Albita. Sa vedem acum ce va urma.

Din tot segmentul asta foarte aproape este autostrada Bacau bypass.

Later edit: inca niste comentarii si informatii in Ziarul de Iasi.

valexandru

    Din ce am vazut ieri cand am trecut prin Bacau, nu cred ca s-au apucat de lucru. Trec din nou marti , insa de data asa utilizand DN2 pana in Bucuresti si am sa zic mai exact daca da sau nu , iar in cazul in care s-au apucat de lucru o sa incerc sa vin si cu poze.
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"