Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 7 Guests are viewing this topic.

Ionut

Contestatii centura Bacau, parte din A7.

Quote from: florin74 on January 20, 2014, 11:31:55 AM
Deci avem:  MAX BOEGL, PA&CO, STRABAG si TURCII care contesta.

Cum SA&PE este  favorizata de decizia CNSC, cred ca in curand o sa apara si ei pe lista.

dorum


AndrewD

Quote from: vancouver on November 25, 2013, 10:37:32 PM

...
Orice-ar fi insa, daca pierde, contestatarul trebuie sa suporte costurile avocaților si ale personalului propriu, pus sa se ocupe de contestatie. Sa zicem 50 de ore de avocat la 100€ si 200 de ore interne la 30€, plus costuri pentru birotica, copiere planuri, etc... Sa zicem in total vreo 10.000 - 20.000 € pentru fiecare contestatie (cu cele 2 etape, CNSC si CAB). Asa ca, daca nu cred ca ar avea minime sanse sa castige, firmele nu se baga.

...


Functioneaza pe principiul "sa moara si capra vecinului",adica:

Eu vad un castig pe termen lung...betele in roatele concurentei inseamna ca firma concurenta va fi ocupata mai mult timp cu realizarea unui contract si va fi gata mai tarziu pentru alte licitatii...adica mai incurca un pic concurenta si isi mai cresc sansele de a obtine un alt contract cat concurenta e ocupata cu celalalt contract. 10.000-20.000 € e chiar pret mic pentru asta.

duck_dani

Scuze de urmatoarea intrebare stupida, dar nu imi este clar. Procese la CAB intarzie inceperea lucrarilor? Daca da (ceea ce pentru mine ar fi logic), cand credeti ca se vor solutiona aceste procese, si cand sunt sanse realiste de incepere efectiva a lucrarilor? Multumesc si scuze de intrebare, dar chiar citind mesajele anterioare nu m-am prins!

Archi

Quote from: duck_dani on January 21, 2014, 10:28:22 AM
Procese la CAB intarzie inceperea lucrarilor?

Ordinea este urmatoarea: 1. licitatia & stuff
                                          2. contestatii care sunt solutionate de CNSC, autoritate care (din cate stiu) nu este considerata instanta         judecatoreasca;
                                              asa ca contestatarii in cazul in care considera ca CNSC nu are dreptate poate sa mearga la CAB;
                                          3. CAB, autoritate a carei decizii este irevocabila;
                                          4. Semnarea contractului, ordin de incepere a lucrarilor si constructia propriu zisa.

Acum sa-ti raspund la intrebare: Avand in vedere ca daca nu sunt contestatii, sau chiar daca sunt nu este obligatoriu sa se mearga pana la la CAB as pune ca DA, dar cum asta nu se prea intampla, iar constructorii se bat mai ceva ca in razboaie pe un lot, putem considera CNSC+CAB etapa sigura in proportie de 99.9% a unei licitatii.

Quote
cand sunt sanse realiste de incepere efectiva a lucrarilor?

Asta depinde de cat de repede se misca CAB, statul cu semnarea contractelor, si constructorul cu mobilizarea (De ex. pe Timisoara-Lugoj lot 2 Tirrena Scavi s-a apucat in 3 zile, iar pe Lugoj-Deva lot 4 UMB nu s-a apucat de lucru cu toate ca contractul e semnat de luni bune, dar astea sunt alte povesti)



Tavi


ciprebbe

#68
Avem si raspunsul de azi la astea:
Quote from: dorum on January 29, 2014, 05:55:37 PM
maine 30.01 avem doua dosare pe rol...amanari sau decizii de conexare? vom vedea...

http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000310672&id_inst=2




30.01.2014
Ora estimata: 12:00
Complet: S8 Completul 12 recurs
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt:
Document:
Quote
http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000310963&id_inst=2
30.01.2014
Ora estimata: 09:00
Complet: S8 Completul 4 recurs
Tip solutie: Încheiere
Solutia pe scurt: Admite excepţia de conexitate în raport de dosarul nr.8467/2/2013 al CAB - SCAF - C 12 R şi înaintează dosarul la Completul 12 Recurs în vederea soluţionării unitare.
Document: Încheiere finală (dezinvestire)    30.01.2014

Noul termen: 20 Februarie :(
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dorum

ziceam io ca se vor conexa...era de asteptat...

florin74

Vineri si actiunea lui STRABAG a fost conexata, azi urmeaza a lui PA&CO sa fie conexata si trimisa la completul 12, pe 20.02.2014  avem primul termen, de atunci o sa urmarim un singur proces.

alecu26

ceva stiri?

probabil vom incepe cu o amanare a pronuntarii de vreo saptamana.
Drumurile noastre POATE;

Jocis

Amanare pana pe 13.03.3014:

http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000310672&id_inst=2

Quote13.03.2014
Ora estimata: 12:00
Complet: S8 Completul 12 recurs NCPC
Tip solutie:
Solutia pe scurt:
Document:   

20.02.2014
Ora estimata: 12:00
Complet: S8 Completul 12 recurs
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt:
Document:     

usiabc

La termenul de azi inca nu se stie nimic!

alecu26

asta nu am mai vazut-o. O amanare pana pe 17 si inca una pe 03.04. Deci....mai dureaza si asta.

Cred ca turcilor dupa ce vor vedea la cate chestii trebuie sa indure nu le va mai trebui in veci licitatie in Romania.
Drumurile noastre POATE;