Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Ionut

Pozitia API in Hotnews:

Autostrada Bucuresti - Moldova bate pasul pe loc. Zeci de termene amanate succesiv in licitatia pentru proiectare. "Principala problema nu sunt contestatiile, ci tergiversarile si deciziile gresite ale Companiei de Drumuri" - Pro Infrastructura

NGC

Quote from: NGC on December 16, 2017, 02:03:33 AM
Astazi a fost in sfarsit lansata licitatia "Proiectare si executie Varianta de ocolire Bacau".

Valoare estimata: 773,650,651.00 RON fara TVA

Termen pentru depunerea ofertelor: 12.02.2018

Licitatia a fost lansata in 16.12.2017 si teoretic Luni, deci dupa nici 2 luni, se vor deschide ofertele.

Licitatia a fost lansata in baza OMT 600 si CNAIR a refuzat modificarea documentatiei pentru trecerea la noul contract national.

Pe de alta parte, au fost 9 clarificari cu peste o suta de intrebari, dar CNAIR nu a acordat nici o amanare.

Ceva nu este in regula aici !!! De ce atata graba ? :o

NGC

Ca sa fim mai exacti, au fost 9 clarificari si in total 1 + 3 + 1 + 13 + 55 + 5 + 2 + 30 + 4 = 114 intrebari, plus o clarificare din oficiu.

La 104 din aceste intrebari s-a raspuns abia din 25 Ianuarie incoace, deci in ultimele 2 saptamani inainte de termenul pentru depunerea ofertelor.

Sa nu uitam ca au mai fost si Sarbatorile si astfel au mai fost taiate cateva zile din cele pe care le-au avut ofertantii la dispozitie sa intocmeasca ofertele. ;)

Ionut

Este simplu. Vor să deschidă ofertele să se continue licitația pe OMT 600.

NGC

Trebuia sa specific ca intrebarea este retorica. :p :D

FRS

Saptamana asta care a trecut numai VO Bacau am visat. Ni s-au cerut fantastic de multe oferte, prin urmare cred ca vor fi foarte multi participanti. De ce anume, nu stiu.


Ionut

Super tare! Mă bucur că mai există Opinia. :)

Ionut


Allex

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Allex

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

JUVENTUS_1

The order of my priorities according to my own interest: 1.A7; 2.A13; 3.DX Bacau - Piatra Neamt; 4.A8; 5.Other.

iulius

De emotii inima-mi sare afara din piept :D :D :D
Putina rabdare...

Allex

#1708
^^
QuoteIC Ictas Insaat ve Ticaret A.S., Phoenix Transbac SRL, Spedition UMB SRL și Tehnic Asist SRL

Cine sunt ofertanții

IC Ictas Insaat ve Ticaret A.S. este o firmă turcească care a mai participat anul trecut la licitația pentru autostrada de centură a Capitalei și la refacerea tronsonului feroviar Brașov – Sighișoara. Firma are sediul tot în Ankara, de unde era și firma care a lăsat baltă lucrările la șoseaua de centură a Bacăului, în 2016.

Phoenix Transbac SRL este, potrivit termene.ro, înființată în Bacău, în noiembrie 2011, iar actualii asociați sunt Marius Frigilinte (33 de ani) și Francesca Ștefana Rusu (22 de ani). Firma este administrată de o firmă elvețiană, Swiss BuildingTechnology AG, prin intermediul unui român, Iulian Marcu. Phoenix Transbac SRL a executat lucrările de reabilitare a străzii Milcov, din Bacău. În 2016, cifra de afaceri a fost de aproape 36 milioane lei.

Spedition UMB SRL aparține cunoscutului om de afaceri Dorin Umbrărescu și a participat și la precedenta licitație, dar ca susținătoare a altui ofertant, SA&PE Construct SRL. Cifra de afaceri a fost în 2016 de peste 140 milioane lei.

Tehnic Asist SRL este din Botoșani și a fost înființată în 1997. În 2016, a avut o cifră de afaceri de aproape 97 de milioane de lei. Asociați sunt Mirel Constantin Vlas și Daniela Vlas. Potrivit presei locale, Mirel BVlas a fost trimis în judecată de procurorii DNA Oradea pentru complicitate la șantaj în formă agravată. Tehnic Asist SRL a lucrat la aeroportul din Suceava.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Allex

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova