News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

7 Members and 22 Guests are viewing this topic.

NGC

Au inceput laudarosii cu propaganda pentru aplicatia de finantare pentru  A7 / DX7. Sunt 4 comunicate de presa.
Curios ca Buzau - Focsani este "drum expres" iar celelalte 3 sunt "drum de mare viteza".

Ionut

Aia cu drum expres/de mare viteza, e dupa cum dau copy-paste din diverse documente. :)

Allex

Fereasca-i Cel de sus sa pronunte (scrie) cumva prin comunicate cuvantul "Autostrada" pt A7, ca s-au ars :))
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

NGC

Quote from: Ionut on October 05, 2017, 09:37:03 PM
Aia cu drum expres/de mare viteza, e dupa cum dau copy-paste din diverse documente. :)

Nici macar in cadrul aceluiasi comunicat nu sunt in stare sa scrie cum trebuie. De 4 ori e "drum expres", si de 4 ori e "drum de mare viteza". :lol:

TibiV

Asadar, de 8 ori au evitat expresia "autostrda"... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

SkyPilot

Quote from: NGC on October 05, 2017, 10:21:50 PM
Nici macar in cadrul aceluiasi comunicat nu sunt in stare sa scrie cum trebuie. De 4 ori e "drum expres", si de 4 ori e "drum de mare viteza". :lol:

Pot sa ii spuna cum vor ei, dar sa iasa autostrada! :D
Mi s-ar parea o mare tampenie ca aceasta "coloana vertebrala" a Moldovei sa fie altceva decat autostrada. Parerea mea este ca va contribui masiv la dezvoltarea zonei.

Ionut

Pentru ca in sfarsit am reusit si eu sa adun toate autostrazile intr-un format usor de urmarit cu ochiul, acum imi ia 3 secunde sa fac un scan vizual si sa vad care este urmatoarea zi cu termen. :)

9 octombrie, Buzau-Focsani, evaluare oferte. Nu imi fac prea multe sperante ca nu o sa vedem altceva decat un nou termen. :lol:

tom_sawyer

S-a amanat Buzau-Focsani? pe SEAP inca nu e actualizat...

Ionut

Inca nu s-a schimbat...
Data limita de evaluare a ofertei: 09.10.2017 18:00

Allex

Cu siguranta daca era gata evaluarea ciripea vreo vrabiuta dinainte. Deci sigur se va prelungi termenul.

Sent from my SM-J105H using Tapatalk

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

NGC

Bine punctat. ;)

Noul termen pentru Buzau - Focsani este 29.11.2017.

Inca o remarca referitoare la SEAP. Nu va asteptati ca datele de acolo sa fie actualizate imediat, deci nu va mai mirati.
In functie de ce trebuie sa ajunga in SEAP, poate dura de la 1-2 zile pana la 30 de zile.

tom_sawyer

Am vazut ca data de valabilitate a ofertelor pe loturile A7 se apropie de "expirare", chiar inainte de ultimele termene de evaluare. Se mai prelungeste valabilitatea sau care e procedura?

Ionut

Se apropie, da, insa se pot anula pana la Sf. Asteapta.
De exemplu, s-a stat in evaluarea ofertelor vreo 5 luni de zile pentru 800 de metri de autostrada (A3 pod Gilau).

Si sunt si alte exemple. Deci trebuie rabdare multa.

pasadia

13 luni pentru lotul 5 din CoBra (oct 2015 - nov 2016). Facem un clasament?

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Ionut

Mi-a luat-o Victor inainte, voiam sa scriu si eu ceva fix despre asta.

Drumul de mare viteza spre Moldova bate pasul pe loc:
Licitatia pentru proiectare inca nu trece de faza de evaluare a ofertelor, la un an de la lansare si dupa zeci de amanari


Licitatiile pentru studiul de fezabilitate si proiectarea drumului de mare viteza de aproape 330 de km - autostrada sau drum expres - pe ruta Ploiesti-Buzau-Focsani-Bacau-Pascani bat pasul pe loc, desi au fost lansate de aproape un an. Desi initial cu un termen foarte scurt pentru depunerea ofertelor, licitatiile cu o valoare totala de circa 29 de milioane de euro au suferit nu mai putin de 15 amanari, ofertele fiind depuse intr-un final abia in iulie. De atunci, insa, si pana in prezent Compania de Autostrazi n-a reusit sa atribuie nici unul dintre contracte.

Hotnews