News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 33 Guests are viewing this topic.

TeoH9

E pe toata lungimea lotului contractat cu UMB sau e doar pe o parte?

tom_sawyer

#60616
E pe zona fără tuneluri (subsecțiunea E1). S-au autorizat lucrări de 275 milioane lei din 1,8 miliarde lei valoarea contractului.






Quote from: Ionut on July 03, 2019, 09:54:48 AM5,69 km DC100-limita sectiune E2 (km 47+090-km 52+780) = SECTIUNEA E1

Lucrari de drum. Plan de ansamblu.



Quote from: Ionut on July 03, 2019, 10:00:00 AM5,69 km DC100-limita sectiune E2 (km 47+090-km 52+780) = SECTIUNEA E1

Lucrari de drum. Planuri de situatie.

















Ionut

Scrie negru pe alb, AC este doar pentru SUBSECȚIUNEA E1.
E2 este subsecțiunea cu tunelurile.

Deci la tuneluri NU AVEM AC, nici nu am avea cum, că nu e proiectul depus și aprobat.

TeoH9

Deci un mare fâs, la fel ca pe lotul 2 Pi-Si. Ce dumnezeu e cu moda asta in ultima perioada de a emite AC partial? S-a dat pe A0 lotul chinezilor, pe lotul 2 la Mapa, de acum si la UMB pe lotul cu tuneluri.

Ionut

Ca să fim corecți, e un fâs, nu mare fâs. Mare fâs e la Boița la Mapa.

Aici e doar fâs pentru că totuși avem ceva mai mulți kilometri și UMB are ceva front de lucru pe E1 unde lucrările NU sunt simple. Sigur, nimic teribil de greu că sunt antrenați de pe A3. Deci în opinia mea e bine că au dat AC chiar și doar pe E1.

Pe E2 însă... UMB nu a venit cu proiectul în CNAIR....... deci fâs....

Hercule

Eu as vedea ca o chestie buna. Nu stam in loc pana vine PT la tunel si restul AC.
Ba mai mult, bucata pana la tunel chiar si partial terminata ar ajuta mult accesul in zona portalelor vest.

Deșteaptă-te române!

PaulS

#60621
Irinel Ionel Scriosteanu
Radu Tudor (radu-tudor.ro) in câteva zile încheiem procedura de emitere a autorizației de construire iar antreprenorul este in curs de realizare a organizării de santier, au sosit in acolo mai multe utilaje, inclusiv cele care vor fi folosite la construirea tunelului. Ne vom încadra in termenul contractat, 2026. Mulțumesc!





Powered by API/PUM imgur uploader

Ionut

Termenul contractat NU este 2026!
Sunt 34 de luni de execuție, așa spune contractul.

Care execuție începe de la emiterea AC. Că nu poți executa fără AC, legal. Iar AC nu e emisă pentru că nu a venit UMB cu proiectul la tuneluri...

Deci 34 de luni înseamnă 3 ani fără 2 luni... adică februarie 2027... și nu au AC, nu au PT aprobat...

Cum poți să declari cu atâta nonșalanță niște minciuni... secretar de stat...

Fantastic de jos e nivelul.
Mă duc la somn.