News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[B] Magistrala M2 Berceni-Pipera

Started by Ionut, November 07, 2016, 07:13:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

subway

Nu e chiar falsa, ar fi o solutie de <oblojire>...discutia e veche...doar fraierii sunt noi...
:lol:

Ionut

Extras din prezentarea oficiala METROREX la SCS Transport (in cadrul CM POIM), ieri, 27.06.2018
Magistrala M2








BIGRED1984

Nu cumva e o mica eroare in document, nu ar trebui sa fie "Demararea santierului la Accesul B" ? Avand in vedere ca A-ul este deja la 70% ?

GDPR

Nu, accesul din fata Dristor Kebab este "B".

BIGRED1984

OK, in cazul asta , procentele sunt inversate.
Accesul B, la cat s-a muncit la el nu are cum sa fie la 15% iar celalalt la 70%, care nici nu a inceput (cel putin la suprafata).

GDPR

#50
Nu sunt inversate :)




BIGRED1984

Stiu plansa de 'dincolo'.
In ultima postare vorbeam de procentele vehiculate in document.
Ca mie imi da cu virgula.
Vrei sa zici ca tot ce au facut la B, unde au sapat, au facut scara fixa, au pus escalator, au ajuns la copertina acum, reprezinta doar 15% ?
Iar ce e deja facut la A reprezinta deja 70% ?
Sincer mi se pare greu de crezut ...dar poate e mai greu de facut inauntru decat pe afara, nu stiu.

GDPR

#52
A, da, acuma vad. Eu ma uitam doar la finalul prezentarii, unde se zice ca lucrarile la accesul "A vor fi demarate in perioada urmatoare. Asa ca ai dreptate!  :cheers: Totusi, 15% pentru "A" mi se pare mult, au deviat o parte din utilitati (telefonie si NetCity cred), au facut niste sapaturi la canalizare, au pus partial gardul de santier si cam atat.

TibiV

Magistrala 2 de metrou va fi prelungită cu încă o stație supraterană pe șoseaua Berceni, în apropierea Șoselei de Centură, aflăm dintr-o Hotărâre adoptată în ședința de Consiliu Local Sector 4 din 14 iunie 2018 ( HCL nr. 152 / 14.06.2018).
Calea de rulare deja există, însă este folosită ocazional doar în scopuri tehnice, nu și pentru transport de persoane.

Metrorex nu are în buget resursele necesare acoperirii acestei investiții, de aceea finanțarea proiectului va fi asigurată de autoritatea locală. Primăria sectorului 4 se va asocia cu Metrorex în vederea construirii stației de metrou și a infrastructurii aferente, pentru a valorifica această cale de rulare.

Noua stație de metrou va fi amplasată deasupra solului, între stația Berceni și Șoseaua de Centură, ceea ce o va face a doua stație supraterană a metroului bucureștean. Deocamdată, singurul peron de metrou aflat la suprafață este cel din stația Berceni.

http://bercenidepoveste.ro/noua-statie-de-metrou-soseaua-berceni/

Balutisme...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Cred ca se face doar sa justifice M6 pana la Otopeni.
Probabil ca nimeni nu va merge pana la ultima statie si atunci M6 va fi circulata la greu cu cei 50-60 de pasageri pe tren.

cezar-mario2012

 Acea stație se va face pentru Becali, acolo va fi viitorul stadion FCSB.

dr4qul4

Becali nu are nevoie de metrou pentru  stadion, in schimb acolo avem foarte mult teren liber, tocmai bun pentru noi blocuri. Bun ar fi si un pasaj auto care sa faca legatura intre Berceni si Popesti. Poate il fac impreuna cu statia.
Nu de alta, dar la Berceni nu e nici macar pietonal.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cezar-mario2012

 Parcă pasajul auto este deja licitat.

StefanD_

#58
Viitor stadion FCSB? Stati linistiti, nu va exista asa ceva. :D

dr4qul4

#59
Este licitat pasajul auto de pe centura. Eu faceam referire la un pasaj care sa lege Popestiul de cartierul Berceni, peste M2, in zona dintre IMBG si baza Arcom (unde Becali a facut o baza de pregatire si centrul de juniori, stadion nu va face).
S-a construit enorm in Popesti si toate acele masini ca sa iasa in Sos Berceni trebuie sa mearga pana aproape de D Leonida, mai exact pana unde intra metroul in subteran.
Problema mare e ca nici pe jos nu poti trece M2 pe acea portiune de 600m.

Iar noua statie despre care se vorbeste nu poate fi facuta la centura pentru ca acolo avem un cimitir iar linia face stanga. De fapt, daca masuram 2km, ajungem exact pana in gardul cimitirului, adica la 500 m de centura. Si cam ala e singurul loc unde se paote face o statie peste care sa se traverseze si cu masina deoarece imediat dupa avem o LEA ce merge paralel cu CF (extinderea M2).
Traversare oricum trebuie facuta, Metrorex avand una la nivel (care probabil se va desfiinta) exact dupa statia Berceni . Cumva trebuie sa ajunga si ei pe partea cealalta a depoului.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024