News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Magistrala M2 Berceni-Pipera

Started by Ionut, November 07, 2016, 07:13:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Păi de ce sa se reducă nr de călători la Aurel Vlaicu dacă se extinde M2? Pipera e ultima stație. Cine merge dincolo de Aurel Vlaicu coboară la Pipera. A nu se intelege ca nu trebuie extinsă M2... doar ca nu are treaba extinderea M2 cu Aurel Vlaicu. Dimpotrivă... extinderea ar aduce și mai mulți călători pe magistrala.

voicul

Din ce stiu eu sunt microbuze de firma care duc angajatii ... mai incolo :) Pe la Swan sau prin Pipera.

dr4qul4

Sunt, dar Emag-ul (au birouri in Pipera-Voluntari) are autobuze care intorc la metrou Pipera. Nu la Aurel Vlaicu. Dar mai sunt si la Aurel Vlaicu.

Totusi raspunsul este NU. Cei care nu ar mai cobori acolo pentru a fi preluati de microbuze sunt mult mai putini decat cei care se vor muta in Globalworth...care acum e goala.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

voicul

Este goala, inca?
Ma asteptam sa fie plina, ca e gata de vreo cateva luni bune.

Atunci chiar e posibil sa creasca numarul prin statie :))

Ionut

Parca este o cladire noua chiar la Aurel Vlaicu in care se muta Amazon. Si era vorba ca vor angaja masiv. Indiferent cum privesti, traficul pe M2 in zona de nord va creste, nici vorba sa fie sanse de reducere in viitoarul apropiat, chiar daca "maine" s-ar extinde M2. Dimpotriva...

subway

Perfect de acord!...nu asta e 'solutia'...

panda_no 5

#36
^

Cladirea noua in care isi deschide birouri Amazon este la statie de metrou Pipera.
Si este aproape gata si a doua cladire care isi asteapta noii chiriasi.

Ionut

Scuzati atunci, aveam impresia ca e la Aurel Vlaicu acea clădire. :) Raționamentul rămâne, traficul pe M2 va crește în continuare...

medicul de garda

De asta trebuie investit in transformarea liniilor 5 si 16 in metrou usor (pe modelul 41, nu va ganditi la altceva). Avem solutia sub nasul nostru, proiectele exista de ani de zile, trebuie doar ca cineva sa faca suficienta gura cat sa isi aduca aminte autoritatile ca mai exista si proiectele astea. M2 are nevoie de alternative serioase, mai ales ca se preconizeaza o reabilitare a caii de rulare, timp in care capacitatea va scadea pentru cateva luni bune, daca nu ani.

Also, avem o cale ferata in zona si nu o folosim, desi, iarasi, proiectul a fost vehiculat de MT, chiar daca mai mult in gluma. Daca nu suntem in stare sa folosim infrastructura pe care o avem, ce sa mai zicem de investitii noi...  :((
Trust me, I'm an east-european doctor!

panzer

#39
Le fac eu poze maine daca vreti. Sa vedeti cat de "gata" sunt. A doua nu are geamuri. In prima e gata numai parterul. Nu intra si nu iese nimeni din ea.

Nici Hermes si MetroOffice nu sunt pline. Deci loc mai e.

Traficul pe M2 mai are foarte mult loc de crestere in sens invers. Am spus-o de cateva ori. O eventuala prelungire ar genera trafic pe sensul in care ramele merg goale acum. Adica dimineata dinspre Pipera si seara dinspre oras.

O singura statie noua in camp (dupa M800) ar muta acolo intermodalul cu toate BUSurile lui Pandele care acum ajung la Pipera.

PS: unele firme din zona au inceput sa introduca flexi time. Poti veni la birou oricand intre 7 si 10.

TibiV

Quote from: panzer on January 24, 2018, 07:23:33 PM
PS: unele firme din zona au inceput sa introduca flexi time. Poti veni la birou oricand intre 7 si 10.

Super tare informatia !!! In sfarsit a ajuns ideea si la noi, a disparut condica de la poarta... (bine, eu n-am mai semnat o condica de vreo 25 de ani... ;) )
Poti da cateva nume de firme ?
Daca nu vrei pe public, da-mi mesaj pe PM....

Multumesc !
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

In general firmele de IT isi permit treaba asta ... asta daca inca mai cheama angajatii la munca.
Sunt multe care dau intre 2 si 4 zile work from home.

Ca nu ai semnat condica va fi penalizat in curand de catre statul roman. E lege ca toti trebuie sa se treaca in condica electronica.
Si statul roman este un "partner serios" in ceea ce face.

Ionut


raresc

A aparut pe un grup de Facebook la care sunt abonat urmatoarele noutati, citind un raspuns de la Directorul Metrorex:


METROREX ne informează că:
- a programat construirea stației de metrou de la Centura Berceni pentru anul 2024;
- va propune factorilor de decizie să analizeze posibilitatea de realiza investiția în mod prioritar, înainte de termenul programat.
Construirea stației de metrou la Centură este, tehnic, posibilă, iar Metrorex pare că susține această idee.

Sursa: https://www.facebook.com/pasajcentura/


Pelicanul

#44
Orice cretin poate să posteze orice idioțenie pe internet.
Stația de metrou de pe centura de sud e o știre falsă.
M 2 nu se va închide nicio secundă când va fi modernizată. De unde ați mai scos-o și pe asta ?
Vroiaţi putere ? Vă imprumutam o locomotivă...