Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TraianBV.

I-am vazut si eu cand am trecut azi pe acolo.
Erau cu radaru ?

adiarc

da...dar dupa zona cu restrictii....asa ca daca n-ai avut peste 140 la ora , esti ok...oricum daca nu te-au oprit , nu cred ca iti trimit plicul
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

MNU

Quote from: adiarc on August 28, 2015, 08:36:42 PM
acesti ,inteligenti , nu stationau pe banda de urgenta , ci mergeau cu 20 la ora pe ea....la fel de grav ca si stationatul ( dupa sp de serv de la Pianu )


Exact asa se proceda si in Ungaria pe autostrazi... pana prin 2010, cel putin. I-am vazut mergand incet pe banda de urgenta de nenumarate ori, chiar si noaptea, pregatiti sa "tasneasca" la nevoie.

Europiu

Quote from: ubco on August 27, 2015, 11:27:43 PM
In Statele Unite politia te poate opri pe banda de urgenta pentru controlul actelor (si amenda)-- e practica obisunuita.

Bun, i-am vazut stationand si pe medianul interstate-ului la "vanatoare". Nu inseamna ca e cazul sa li se urmeze exemplul si in Europa (lasand la o parte imposibilitatea practica).  In afara de asta, nu stiu in alte state, dar in Colorado majoritatea soferilor erau FOARTE retinuti in a depasi o masina de politie pe interstate, chiar daca aceasta mergea cu 20-30 mph. N-am vazut in lege sa fie interzis...

Anyway, @ciprebbe, se poate raspunde mai cu blandete noilor veniti. :)
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Sargon1806

In California, Nevada si Arizona, in schimb, soferii dau dovada de o foarte mare lipsa de retinere. California are limite de 65-70 mph pe Freeway, dar se merge constant cu 75-80, uneori si peste. Arizona are limita de 75 mph pe Freeway (mi se pare ca este cea mai mare din SUA), dar si acolo se merge cu vreo 10 mph peste limita. Interesant este ca si camioanele tot cu 80 mph circula, adica 130 km/h. Am filmat pe sute de mile si intr-o zi o sa le postez. Oricum, la capitolul siguranta, cred totusi ca Europa sta mult mai bine. Pe Freeway nu m-am simtit la fel de in siguranta cum mai simt in Europa. Poate si din cauza faptului ca se mergea pe 6-7 benzi, mai ales in zona L.A., iar in California regula este sa-ti tii banda cat mai mult timp, indiferent ca depasesti sau nu. Fiecare banda are statut egal (exceptand FastTrak, HOV/Carpools, etc.), spre deosebire de Oregon, unde banda a doua este doar pentru depasiri. In plus, Highway 1, cunoscut si ca Pacific Highway, are multe zone de serpentine la 3-400 de metri altitudine care nu sunt asigurate prin parapete. Ai iesit de pe drum, esti la mila gravitatiei. Daca ai noroc, ramai prins prin pomi. Aceste neajunsuri sunt insa compensate in mare masura de o conduita extrem de preventiva. In afara de zona L.A., unde chiar iti trebuie nervi tari ca sa mergi, circulatia este destul de relaxata si cu o doza importanta de respect pentru ceilalti participanti la trafic. E, asta noua ne lipseste cu desavarsire.

Si ca sa revin ontopic (adica la Romania), mi-ar placea sa vad masuri luate impotriva soferilor agresivi. Legislatia din California condamna "tailgating"-ul, adica mersul la intimidare, condamna schimbarile dese de banda si in general cam orice poate induce un risc. Politia mai degraba te opreste pentru astfel de lucruri, decat pentru viteza. Sigur, nu discutam de cazul in care mergi cu viteza cand ai copii pe trecerea de pietoni. Acolo chiar ai incurcat-o. As vrea sa vad si in Romania un concept asemanator. E clar ca mersul defensiv nu functioneaza. Cel putin pentru mine nu a functionat. Cand am incercat sa merg defensiv, m-am lovit de isteriile celorlalti. Asa ca am revenit la stilul romanesc. Dar mersul defensiv poate fi educat prin amenzi pentru flash-uri, pentru slalom-uri, pentru mersul la intimidare, pentru incomodarea soferilor care au prioritate, etc. Astea mi se par lucruri mult mai grave decat faptul ca a mers unu' cu 75 prin localitate.

danutzu_1069

Acum cativa ani, in Grecia, cand era ziua radarului, politia statea cu radarul pe pasajele supraterane. Daca aveai probleme, te oprea la primul punct de plata pentru "felicitari"

horatiu.cosma

In SUA in general accidentele in care sunt implicati copii sunt foarte mediatizate si vinovatii sunt extrem de blamati, in special de societate. In general soferii sunt foarte respectuosi, se opresc sa te lase sa treci daca intri pe principal de pe secundar, iti fac loc si incetinesc daca vrei sa ii depasesti => civilizatie si un numar mic de accidente. In Arizona Nevada e de inteles ca se cam merge tare. Desert, drumuri drepte pe zeci de km, aproape goale. Am prins o amenda destul de rotunda in zona Hoover Dam, dar na, nu cred ca o sa ma mut niciodata acolo :). Deci la ei chiar si cu o infrastructura in unele locuri deficitara(foarte rar), comportamentul soferilor reduce mult riscurile de evenimente nefericite in trafic.

danutzu_1069

#1102
Accident nasol pe DN1, in zona Ploiesti, patrundere pe contrasens, etc
Facem sau nu facem separare mediana?
Fie ea cum o fi, cu cabluri, parapeti metalici, NJ, etc.

http://www.observatorulph.ro/eveniment/56677-accident-grav-pe-dn1-cu-sase-victime-a-fost-necesara-interventia-elicopterului-smurd-foto


Europiu

Quote from: Sargon1806 on August 29, 2015, 05:48:43 PM
In California, Nevada si Arizona, in schimb, soferii dau dovada de o foarte mare lipsa de retinere. California are limite de 65-70 mph pe Freeway, dar se merge constant cu 75-80, uneori si peste. Arizona are limita de 75 mph pe Freeway (mi se pare ca este cea mai mare din SUA), dar si acolo se merge cu vreo 10 mph peste limita.

Si in CO este tot 75mph, pe I25, dupa ce ai iesit din Denver. Asta cu plus 10 este curenta, sa stii, cred ca e prima chestie pe care am aflat-o cand, conducand cu un coleg, am redus viteza la un semn de 55 si el mi-a zis, 'oh, this means 65!' :)

Revenind la aspecte de siguranta si comportament: in CO nu numai tailgating-ul, dar si claxonatul intra la 'offensive driving'. Plus ca, in cel mai pur spirit "securist" (scuze!), la fiecare 3-4 mile este afsat un hot-line la care poti sa 'report offensive drivers'. Asta chiar nu o vad functionand in Romania, si nu vreau sa fiu inteles gresit! :)
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

sim5blue

#1104
Un sistem radar bun pentru zonele cu trambuline de pe autostrăzi, sau pentru zonele problematice de pe drumurile naționale:
Sistem radar ''Tutor'' , ca la Pescărie, în Constanța.

TibiV

Te doare mintea... 
Caii sunt tot ce ne mai lipsea...  :(

Quote
Suceava: Şofer de autocar decedat după ce a lovit un cal nesupravegheat, pe DN17

Suceava, 31 aug /Agerpres/ - Un cal lăsat nesupravegheat pe un drum naţional din judeţ a provocat, luni, un accident rutier soldat cu decesul şoferului unui autocar, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Suceava, Ionuţ Epureanu.

Potrivit sursei citate, accidentul s-a produs pe DN17, pe raza comunei sucevene Vama, când şoferul unui autocar s-a trezit brusc în faţa autovehiculului cu un cal lăsat nesupravegheat.

Purtătorul de cuvânt al IPJ Suceava a precizat că în autocar nu se aflau pasageri, iar şoferul, un tânăr în vârstă de 28 de ani din municipiul Iaşi, a decedat. După ce a lovit calul în plin, autocarul a pătruns pe contrasens, unde a avariat uşor o autoutilitară marca Mercedes Vito, condusă din sens opus de un tânăr din Moldoviţa. Şoferul autocarului şi calul au decedat pe loc.

Proprietarul calului a fost identificat de poliţişti, acesta fiind un localnic din Vama, care a declarat că a pierdut cabalina în urmă cu aproximativ trei zile.

Poliţiştii au deschis dosar penal pentru ucidere din culpă.

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

razvan_43

Sunt in concordanta cu colegii de mai sus care spuneau cum se merge in SUA si faceau o comparatie fata de educatia din Romania.

La noi nu e atat problema vitezei cat a manevrelor idioate venite din lipsa de educatie si lipsa unei infrastructuri mai dezvoltate.Am facut vreo 400 km in weekend si vreau sa spun ca am vazut nenumarati "maniaci" care incercau sa depaseasca in locuri cu vizibilitate proasta, de obicei 2 sau 3 masini care erau in spatele unui camion,unele manevre fiind la limita.
Sau chiar si in spatele meu, mergeam cu 100-110 in afara localitatilor dar o mare parte din cei care veneau din spate imi dadeau flashuri sa ma dau la o parte.De parca erau la concurs.
Am si un exemplu bun,era in spatele meu un Lexus cu numere straine,galbene,nu stiu sigur ce tara, care a mers foarte civilizat.Nu a dat niciodata impresia ca ar vrea sa ma depaseasca,a stat in spatele meu cale de vreo 25-30 km,pana m-am oprit la o benzinarie.

Problema ar trebui atacata de la scolile de soferi,sa nu se mai dea permisele fara niste testari riguroase...ar trebui poate reintrodus poligonul.Poate ca-mi veti spune ca in SUA si cei de 16 ani pot conduce,e adevarat dar si civilizatia lor la nivel general e mai avansata.Ar trebui sa se plece undeva si la noi,sa se pedepseasca mai mult agresivitatea si nu neaparat ca merge unu cu 65 in localitate.Intotdeauna ma mir de cat de inconstienti sunt unii soferi.Si ne mai miram ca sunt atatea accidente.Numai saptamana trecuta joi parca,au fost 3 accidente in judetul Hunedoara...intr-o singura zi.Unul dintre ele cu 3 morti.

AlexIP

Revenind la oile noastre, acum vreo oră pe A1 în zona cu 1+1 am prins 3 chestii interesante (scuzați parbrizul murdar):



Mașină ce rula pe banda de urgență pe contrasens, cu avariile puse. :o



Mașină oprită pe banda de urgență, ăsta e ok, că altă bandă nu a fost prevăzută.



În stânga jos se observă poliția rutieră în acțiune, aveau și clienți opriți pe loc.

danutzu_1069

Militienii stau zilnic acolo. Te ia la limitarea de viteza.
AM un coleg care a trecut vineri dupaamiaza pe acolo si indivizii erau ... la agatat

neobluenet

@AlexIP: Si eu am trecut pe la 16:30-17:00 pe acolo si era masina albastra "avariata" tot pe banda de urgenta. In spate am avut un sofer de camion (nu stiu denumirea corecta, dar era un container din ala mare cum gasesti la Remat, fara remorca) care s-a lipit de mine si mi-a bagat o faza lunga pe toata limitare pentru ca mergeam cu 70 la ora pe bord (66 pe GPS). A incercat la un moment dat sa ma depaseasca pe banda de urgenta, dar s-a lasat pagubas pana la urma.

De lucrat nu se prea lucra, ca doar era cald afara si frumos, probabil erau cu burta la soare. Am vazut un camion in partea nordica a debleului dinspre Sibiu, in rest liniste si pace.