Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

valexandru

^^:ohno: Bine ca nu a intrat tare....
   De cat timp e indicatorul ala acolo??
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

iuli

Vai de capul meu cum arata nodul ala... Cata mizerie... :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

robert


valexandru

"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut


robert

am reusit. http://forum.peundemerg.ro/Smileys/default/biggrin.gif

interesant de proasta semnalizarea intr-adevar. cred ca este de la intrarea din Centura Bucuresti spre Pitesti.

sa speram ca, avand in vedere bianualele de marcaje, cineva sa se sesizeze si sa ia masuri

cred ca putem incerca, ca din partea membrilor forumului, o sesizare la sigcirc@andnet.ro (adresa de email a serviciului de siguranta circulatiei de la Companie) sau la circulatie@politiaromana.ro (emailul directiei rutiere din cadrul IGPR)

legal, politia face constatarea ca lipsesc anumite indicatoare (se compara cu un plan avizat de semnalizare sau doar pentru ca nu respecta obligativitatile legislatiei in vigoare) si someaza administatorului drumului, iar daca acesta nu se conformeaza sa remedieze situatia, primeste amenda.

cred ca politia se acopera cu aceste hartii, dar nu stiu cate amenzi s-au dat sau au fost platite de adminsitratorii drumurilor pentru neconformitati in ceea ce priveste semnalizarea rutiera

valexandru

Quote from: robert on March 29, 2012, 11:36:11 AM
am reusit. http://forum.peundemerg.ro/Smileys/default/biggrin.gif

interesant de proasta semnalizarea intr-adevar. cred ca este de la intrarea din Centura Bucuresti spre Pitesti.

sa speram ca, avand in vedere bianualele de marcaje, cineva sa se sesizeze si sa ia masuri

cred ca putem incerca, ca din partea membrilor forumului, o sesizare la sigcirc@andnet.ro (adresa de email a serviciului de siguranta circulatiei de la Companie) sau la circulatie@politiaromana.ro (emailul directiei rutiere din cadrul IGPR)

legal, politia face constatarea ca lipsesc anumite indicatoare (se compara cu un plan avizat de semnalizare sau doar pentru ca nu respecta obligativitatile legislatiei in vigoare) si someaza administatorului drumului, iar daca acesta nu se conformeaza sa remedieze situatia, primeste amenda.

cred ca politia se acopera cu aceste hartii, dar nu stiu cate amenzi s-au dat sau au fost platite de adminsitratorii drumurilor pentru neconformitati in ceea ce priveste semnalizarea rutiera

    De acord ca trebuie sa se sesizeze, dar la care dintre cele 2 emailuri?
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

robert

putem incerca aceeasi sesizare la ambele emailuri.

nu vad de ce ar deranja pe cineva

valexandru

Quote from: robert on March 29, 2012, 11:43:12 AM
putem incerca aceeasi sesizare la ambele emailuri.

nu vad de ce ar deranja pe cineva

     De acord! O trimiti tu?  :-[
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

robert

as putea, dar ma gandeam ca putem "sensibiliza" altfel cu un email din partea forumului (asta presupune o adresa de email alocata forumului).

in plus, acest lucru trebuie sustinut de adminstratorului forumului, precum si validarea continutului din email.

daca se trimite din partea unei persoane, oarecare, s-ar putea ca efectul sa fie intarziat, iar ca forum putem sa ne facem mai cunoscuti

Ionut

Putem trimite din partea forumului, sigur. Rugamintea la tine Robert este sa-mi dai pe email exact scrisoarea/emailul cum vrei sa il trimit. Tu stii mai bine cum trebuie comunicat. Le pun in email linkul catre postul unde apare clipul video.

Deci daca tu-mi faci emailul eu il dau de pe adresa forumului. :cheers:

robert

ok
o sa incerc sa il fac cat mai "profi", il postez ca sa fie supus votului/modificarilor membrilor, si vedem mai departe

valexandru

:cheers: Prima actiune din partea intregului forum! :cheers:
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

Super! Asa facem! Sunt curios de rezultat. :D

robert

vedeti cum vi se pare


"Buna ziua

Va transmitem aceasta sesizare din partea membrilor forumului ......, in speranta ca, problema semnalata va fi remediata in timp util, eliminand riscul unor posibile accidente grave de circulatie.
In urma unei filmari realizate de unul dintre membrii nostri, in data de ....,  pe breteaua de intrare dinspre Centura Bucuresti in Autostrada A1 (sensul spre Pitesti), inregistrare postata pe linkul ............., puteti remarca urmatoarele deficiente majore si anume:

-   indicatorul care arata directia spre Pitesti (indicator care nu mai are corespondent in SR 1848, desi ar putea fi asimilat cu F29 sau F33, dar cu elemente lipsa, gen distanta sau tipul de autovehicul caruia i se adreseaza) induce confuzie asupra conducatorilor auto, deoarece la prima intersectie relatia de stanga este de fapt spre contrasens
-   la prima intersectie, intre breteau de iesire si cea de intrare, conducatorii auto, tinand cont si de indicatorul de mai sus, deoarece nu au nici o semnalizare (indicatorul D5 – ocolire prin dreapta, pentru sensul curent si indicatorul C1 – accesul interzis, pentru contrasens) au tendinta de a urma calea gresita, putand astfel provoca accidente grave.

Va informam pe aceasta cale ca dorim sa va transmitem si alte situatii similare in speranta ca vor fi rezolvate cu promptitudine.

Daca totusi considerati ca nu este de compententa serviciului dumneavoastra sa raspunda la aceasta solicitare, va rugam sa ne informati carei institutii, directii , serviciu sa ne adresam.

Ceva de sfarsit....de la altii..."