Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Europiu

Arata spectaculos, dar eu nu as vrea sa vad asa ceva nicaieri. Sorry!
Este periculos nu numai pentru cel vizat, dar si pentru politist (cum se vede in video) si ceilalti participanti la trafic. Nu cred ca rostul "fortelor de ordine" ar trebui sa fie eliminarea fizica a contravenientilor, oricat ar fi ei de periculosi si/sau nebuni.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

AlexIP

Quote from: dr4qul4 on May 12, 2017, 03:04:17 PM
Nu e din Romania, si pare extrem de periculos ce face polistiul, dar as vrea sa vad si pe la noi asa ceva:

Pe autostradă, pentru că nu a oprit șoferu' să dea onoru' la autorități, și să se lase cu minim 5 morți  O:-). Pentru că până nu provoacă un accident grav, creează repulsia publicului și un scandal imens, tot așa o să se comporte poliția de peste tot.

@Ionut: nu am mai văzut de multă vreme autostopiști pe autostradă, în zona Sebeș era specific. De câteva accidente încoace s-or fi învățat să folosească parcările.

elphax

asta sigur era caz din ala cum vedem de obicei in america, ca l-au urmarit 3-4 ore si a fost ultima sansa sa il opreasca

dr4qul4

cazurile acestea trebuie mediatizate. Astfel, un sofer se va gandi de 2 ori inainte sa devina fugar.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

stangabriel

#2569
Azi noapte pe Dn1 in padurea  dintre Ciolpani si Tancabesti am "impins" o caprioara .... destul de mare. Viteza 110 la momentul observarii animalului, in curba. Am franat cat a putut masina, norocul meu a fost ca s-a lasat pe asfalt. Am apucat sa vad ca nu stia ce sa faca, era derutata de parapetele de beton de pe mijloc. Daca sarea o luam pe parbriz si sigur spargeam ceva. Oricum la o viteza mai mare , de autostrada , 130-140 , aveam probleme mari.

Pe bara din fata doar par.  Insa ironia a fost ca in Bucuresti am fost oprit de Politie pentru control de alcoolemie si imediat o alta masina , dar cu fata distrusa:

-Sefu, am lovit un Mistret! Am dovada pentru accident.

Aveti grija la drum.

dumbravaandrei

Candva nu era gard in padure paralel cu DN 1?!?

stangabriel

Niciodata din ce stiu eu, altul decat in zona unor proprietati. Este o mare problema lipsa unui gard. Dar inca asteptam parapete despartitor, pentru masini.

Acum cateva luni am vazut un mistret pe marginea Dn1 in zona padurii Saftica. Deja mistretul joaca la alta liga. Rastoarna camionete.

JohannDB

#2572
Quote from: Ionut on May 12, 2017, 10:43:39 AM
De autostopisti a amintit cineva?

    Amintesc eu acum..... CHESTIE PROASPĂTĂ.....
    În această dimineață, 15.05.2017, pe A1 sensul Pitești-București, km 54-53.... Ora 05:29 după un pod de supratraversare, un grup de cinci persoane, la marginea benzii de urgență, făceau semne de "ia-mă nene"....
    Puțin, mai spre București, la km 28-27, ora 05:54, un microbuz oprit în capul podului pe Argeș pe banda de urgență, dinspre Pitești (dacă nu mă înșel; de surpriză n-am putut vedea numele cursului de apă, dar podul este mai lung), își revărsa "încărcătura" în acest loc, "încărcătură" ce era, probabil, foarte aproape de locul de muncă...
Camera de bord era oprită și aparatul foto era inutilizabil din cauza rapidității momentului surpriză......
   

alexandru_m

Dap, e cum spune Johann. In noaptea de vineri spre sambata, pe la ora 4 dimineata veneam si eu spre Bucuresti pe aceeasi A1 si am vazut la 2 poduri cate un nene care astepta o ocazie ceva. Macar astia 2 aveau fiecare cate un fel de far alb de bicicleta pe care il tineau aprins si indreptat catre traficul ce vine ca sa-si semnaleze pozitia.

dr4qul4

Pe Bucuresti-Pitesti este ceva obisnuit.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pasadia

#2575
A1, Sibiu - Deva:

- in apropiere de Saliste, un harb de camioneta supra-incarcat cu lână (volumul de lana din remorca era de vreo cateva ori mai mare decat volumul camionetei), circula cu probabil maxim 70km/h pe banda de urgenta.
- dupa al doilea pasaj spre Turdas, pe banda de urgenta oprita o familie (5 membri) care luau micul dejun din plasele deschise in portbagaj.

Business as usual.

TibiV

Nici lâna,  nici micul dejun nu sunt "prinse" de radar...
Că altceva nu ştiu "băieții"....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pasadia

Nici un echipaj de politie pe tot drumul Brasov - Arad (intre 6 si 10:30)

adiarc

Quote from: pasadia on May 16, 2017, 10:56:26 AM
A1, Sibiu - Deva:

- in apropiere de Saliste, un harb de camioneta supra-incarcat cu lână (volumul de lana din remorca era de vreo cateva ori mai mare decat volumul camionetei), circula cu probabil maxim 70km/h pe banda de urgenta.
- dupa al doilea pasaj spre Turdas, pe banda de urgenta oprita o familie (5 membri) care luau micul dejun din plasele deschise in portbagaj.

Business as usual.

Oare de ce-om mai fii dat o căruța de bani pentru sist de supraveghere de pe A1?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

Ca sa putem angaja niste baieti (baieti buni, de-ai nostri... daca nu ei, macar taticii lor "e de-ai nostri"...) care sa stea pe scaunele din fata monitoarelor si sa se ocupe de FaceBook (ca Solitaire nu mai este la moda) cate 8 ore pe schimb...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)