News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

valexandru

"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

delacroix

Senatul a adoptat tacit, marţi, o iniţiativă legislativă care prevede ca vehiculele parcate neregulamentar să fie ridicate şi depozitate în locuri special amenajate doar dacă reprezintă un obstacol pentru circulaţie, opturează traficul rutier sau accesul în instituţiile publice, scrie Mediafax.

Ionut

Si cum anume defineste legea "care obtureaza traficul rutier"?

valexandru

Pai nu cam asta se intampla si pana acum??  :|
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

Quote from: valexandru on April 11, 2012, 12:34:52 PM
Pai nu cam asta se intampla si pana acum??  :|

Nope. Cel putin in Bucuresti se ridicau (ridica, de fapt) masini care sunt in zona de stationare/oprire interzisa, FARA a obstructiona cumva traficul. Adica sunt puse pe dreapta strazii, nu sunt pe trecere de pietoni sau mai stiu eu ce. E si cazul meu, sunt patit - era semn insa lumea punea acolo masinile fara probleme pt ca nu incurcai pe nimeni. Dar nuuuu... m-am trezit fara masina. Dupa noua lege n-ar mai putea sa le ridice. Desigur, iti vor da amenda pentru oprirea interzisa, insa NU iti ridica masina pentru ca daca iti ridica masina grosul banilor nu intra in comunitate/Politie, ci la hingherii de masini.

De exemplu, eu am platit vreo 800 RON la hingheri si 200 RON amenda la Politie. Dupa noua lege ai plati doar 200 RON la Politie, daca baietii veseli de la Politie au chef sa-ti dea amenda.

Adevarul e ca uneori unii pun masina fix in drum, incat blocheaza mijloacele de transport in comun, reduc drastic vizibilitatea etc, deci e clar ca incurca. Intrebarea mea e cum anume se aplica regula concret... ca se lasa loc de interpretari. Ar trebui sa se dea niste norme de aplicare foarte clare.

valexandru

@ aaa...Acum am inteles. Cred ca se va aplica asa cum ai spus si tu, adica daca va fi parcata in drum, in calea unui mijloc de transport (tramvai,troleu...),etc.
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

ciprebbe

daca saptamana trecuta va avertizam ca in Cluj apar si toalete publice in mijlocul drumului , de data aceasta(aproape de Cluj) inconstienta unora te lasa fara cuvinte..............
http://www.time4news.ro/cluj/ultima-ora/dej-au-pus-un-arbore-pe-strada-de-amuzament-si-puteau-provoca-un-accident.html
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

valexandru

@ciprebbe
    :lolz:  Cat de tampiti/beti sa fie aia 2 sa faca asa ceva?? Prost sa fii si nu faceai asa ceva!! Sa ghicesc ca aia nu au patit nimic nu?
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

ciprebbe

pai.........
inca nu i-au gasit....iar dupa imaginile astea slabe sanse......
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

davyl

Putem discuta aici la greu despre aspectele legate de siguranta circulatiei pe autostrada si nu numai.

Observ de fiecare data cand ajung in vacanta acasa in Romania, ca se circula din ce in ce mai haotic, fara niciun respect si pe stilul: "uite cat de tare sunt eu!"

Vorbeam cu un prieten care sta in Romania si cunoaste mult mai bine ca mine realitatea de ultima ora, ca s-au inmultit cazurile de nerespectare a regulilor de circulatie, ca datorita situatiei care este in Romania acum, nervozitatea la volan a crescut etc.

Eu nu inteleg ceva: la ce imi foloseste sa il stresez pe celalalt din fata mea in trafic? La randul lui el va stresa pe altcineva, ala pe altul, altul pe seful meu direct de la serviciu si seful la randul lui pe mine. E o ipoteza nu? In cazul asta eu ma stresez pe mine insumi inutil. Ca si cu stress si fara stress tot acolo unde am treaba ajung. Nu pricep si pace! Poate voi aveti vreo alta opinie...

Insa am constatat ca cele mai multe infractiuni se fac pt ca cei care ar trebui sa se ocupe de asta, stau cu mainile in san. Am fost martor la o situatie de-a dreptul hilara. M-a depasit prin dreapta(eram in oras) o duduie cu un Audi... Eu tocmai facusem semn unui pieton sa traverseze si omul se angajase (nici n-am vazut prea bine ca era politist, insa obisnuit ca aici in BXL, invit pietonii). Era cat pe aici sa il agate cu masina. N-a contat ca era imbracat in politist. Dar si politistul nici macar n-a ripostat si si-a vazut de treaba...

Ionut

Quote from: davyl on April 19, 2012, 02:59:57 PM
Vorbeam cu un prieten care sta in Romania si cunoaste mult mai bine ca mine realitatea de ultima ora, ca s-au inmultit cazurile de nerespectare a regulilor de circulatie, ca datorita situatiei care este in Romania acum, nervozitatea la volan a crescut etc.

Din experienta mea ca sofer pe soselele patriei, sunt 3 motive/aspecte importante:

1. teribilismul asociat cu prostia pura (nu zic in sens jignitor, ma refer la probleme reale de ordin psihologic pe care le au unii soferi)
2. infrastructura proasta (soferii devin agresivi dupa ce stau in spatele tirurilor, dupa ce merg prin multe localitati etc)
3. educatia rutiera insuficienta (pur si simplu oamenii nu stiu cum sa conduca si cum sa conduca preventiv)

Din astea 3 deriva toate nenorocirile pe sosele. Daca mai gasiti voi o cauza-radacina (root-cause), please share.

davyl

#86
Cu punctul 1 m-ai uns pe suflet ionut. N-am indraznit sa spun eu, desi o gandeam....

mns

Cred ca in general majoritatea problemelor vin de la faptul ca multi nu stau sa se gandeasca cu cateva miscari inainte. Exista o groaza de oameni ce conduc la mica ciupeala. Nu se incadreaza corect, schimba banda total aiurea, conduc fie prea repede, fie prea incet, si nu se gandesc decat la situatia de moment.

Eu am patit in Arad chiar sa intre peste mine pe banda o masina de la Politia Comunitara. Am avut noroc ca m-am oprit. Dar nu au semnalizat, absolut nimic. Uitati-va putin la noi in intersectii cum incearca unii sa faca dreapta de pe banda a doua sau stanga de pe banda 1 sau 2 cand sunt chiar si 3 benzi pe sens. Stiu pe cineva care imi spunea ca merge constant cu 90, indiferent ca e localitate sau exterior, iar asta pe mine ma enerveaza la culme, adica mergi sub limita in afara si apoi in localitate fortezi pe cei din fata sa mearga mai repede sau ii depasesti, numai ca sa-i blochezi 5 minute mai tarziu cand ati iesit din localitate.

davyl

Quote from: mns on April 19, 2012, 05:03:30 PM
Stiu pe cineva care imi spunea ca merge constant cu 90, indiferent ca e localitate sau exterior, iar asta pe mine ma enerveaza la culme, adica mergi sub limita in afara si apoi in localitate fortezi pe cei din fata sa mearga mai repede sau ii depasesti, numai ca sa-i blochezi 5 minute mai tarziu cand ati iesit din localitate.
mns, sunt de acord cu tine. Ce facea acel tip cu 90 constant este o prostie. Dupa ce ca te streseaza pe tine ca vrei sa respecti cat de cat viteza in comuna, dai de el mai tarziu pe traseu, ca e bine stiut ca nu merge aproape nimeni cu 90 pe DN-uri. Se merge constant cu pana in 120 km/h in afara comunelor. Cine respecta cat de cat. Ca sunt soferi care merg si cu 180 km/h, unde nici pe autostrada nu mergi asa.

davyl

#89
Sa adaugam poate ionut si prezenta aproape ineficienta a politiei pe soselele patriei? Sunt prezenti cand si cand, iar cu o floare, nu faci primavara.

Si alta chestie: cum sa respecti tu legea, cand insusi cei care ar trebui sa o respecte (politia) nu o aplica cum trebuie (vezi ce spune mns cu Politia Comunitara)?