Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

rizzuh

Ieri au fost 3 accidente seara pe A1, sensul catre Bucuresti. Coada de 10km. Ambulantele si autospecialele de pompieri veneau pe banda de urgenta, plus cate 4-5 nesimtiti dupa ele :((

Earthchild

Quote from: Harry on August 31, 2017, 06:34:35 PM
de la mal de mare



Mostra de umor involuntar tulcean. A vrut sa aiba har si a iesit TL...HAR.  :lol:

nirolf

Era doar o chestiune de timp:

Politist ranit grav dupa ce a fost acrosat de un TIR

QuoteUn poliţist a fost rănit grav pe autostrada A1 Sibiu-Deva, în zona localităţii Aciliu, după ce a fost acroşat de un tir, traficul fiind blocat la această oră pe sensul de mers către Deva, informează Centrul INFOTRAFIC al IGPR.

Poliţistul coborâse pe banda de urgenţă din autoutilitara de serviciu pe care o conducea, el fiind împins de tir într-un parapet aflat în afara părţii carosabile.

Potrivit ISU Sibiu, la faţa locului a fost solicitat elicopterul SMURD, pentru a-l transporta pe rănit la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Tirgu Mureş.

Din păcate nici polițiștii nu cred că conștientizează pericolele la care se expun și mă îndoiesc că vor învăța ceva din asta, probabil șoferul de TIR va fi găsit vinovat. Lipsa de profesionalism al Poliției Rutiere este din păcate o realitate.


TibiV

Nu este chiar asa...

Uite ce zice Politia:
"in zona localitatii Aciliu, judetul Sibiu, intre kilometri 274 si 275, un polițist din cadrul Biroului Autostrăzi aflat in serviciu, a oprit la solicitarea soferului unui autovehicul staționat  pe banda de urgenta a sensului de mers Sibiu-Sebes. În timp ce acesta acorda sprijin șoferului, pe banda de urgenta,  un tir care circula din spate  a acrosat  autovehiculul stationat, autospeciala de politie, iar pe politist l-a lovit intr-un parapet in afara partii carosabile". 

Mi se pare normal ca politita sa opreasca si sa ofere asistenta unui sofer care a oprit pe banda de urgenta din cauza unor probleme...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Asa o fi in cazul asta. Insa problema ramane. Politia nu trebuie sa stationeze pe banda de urgenta pentru a te opri (radar).

vancouver

Da, este normal sa acorde ajutor unei masini oprite din motive de pana / urgenta. Totusi iata inca o data cat de periculos poate sa fie orice activitate pe banda de urgenta. Cu atat mai mult nu au ce cauta politistii acolo sa stea perioade mai lungi, de ex. cu radarul. Daca vor neaparat radar, atunci numai de la masini in mers sau de pe poduri.

Iar atunci cand acorda asistenta, regula nr. 1 este sa se duca imediat dincolo de parapetul de pe margine (cu exceptia cazului ca se afla pe un pod  ;) ).
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Cristi N

Din exterior pare ca nu exista niște proceduri în cadrul politiei care sa tina cont de riscurile la care ei se expun pe o autostrada. Probabil celor din MAI le convine situația actuala în care mașina de politie staționează pe banda de urgenta, opririle se fac tot acolo, polițistul iese în mijlocul autostrăzii sperând ca nu îl va lua vreo mașină pe capota, sau traversează autostrada pentru a sta cu pistolul laser intre sensurile de mers.

Noua ni s-ar părea normal ca opririle sa se facă doar în parcări, dar nici mcv-urile și nici polo-urile care au fost cumpărate ultimele nu cred ca au panouri cu mesaj variabil, o dotare de baza pentru a conduce șoferul într-o parcare. Singurele mașini care au asa ceva sunt Passat-urile vechi și din păcate cred ca inclusiv la ora actuala rămân cele mai dotate mașini ale Politiei la atâția ani de la cumpărarea lor.

Ionut

Nici n-ar trebui sa te opreasca. Ar trebui sa-ti trimita acasa amenda pentru depasirea vitezei.

bgd77

Dar daca depasesti cu mai mult de 50 km/h limita trebuie sa te opreasca ca sa-ti ia carnetul si sa-ti dea o dovada, nu?

Ionut

Nicio problemă. Se ia după tine, se pune în fața ta în trafic, pune FOLLOW ME pe displayul mașinii și te duce frumos în prima parcare unde iti ridica permisul.

olea10

#2725
Daca nu au masini corespunzatoare care sa te ajunga din urma + afisaj,
se poate aplica metoda care o aplicau ungurii prin anii 2000-2004 (dupa aceea nu am mai intalnit)
sau serbia -  am intalnit acum 3 ani,
prin care tot traficul e strangulat si bagat printr-o parcare (cu limita de 40), unde te invita elegant sa parchezi.
Dar aceasta metoda cred ca merge la trafic redus, si cel putin nu pune viata politistilor in pericol.

Cristi N

Singurele masini de politie potrivite pentru autostrazi sunt cele cateva masini care le-au fost repartizate din confiscari si masinile primite cu titlu de sponzorizare de la unii dealeri auto dar asea le folsesc o perioada limitata si apoi trebuie returnate.

Oricata bunavointa ai avea nu ai cum sa prinzi din urma un sofer care circula cu 150km/h daca tu ai in dotare Polo cu motor de 1.2 90Cp sau Logan 1.6 mpi sau 1.5 dci. Daca aruncati un ochi pe forumul politisilor la sectiunea dotari si echipamente va luati cu mainile de cap, lipsesc cele mai elementare lucruri :headbash:

rizzuh

Hai mai intai sa le luam la toti Polo nou cu motor 1.2 90cp, sa nu mai circule cu Logan din 2005 pe care il mananca rugina, trancane ca dracu, are 5 milioane de kilometri si nu au schimbat nimic in afara de ulei si motorina. Si dupa ce am inlocuit toate cazaturile si avem bani sa le intretinem bine pe astea noi, doar dupa aceea sa ne gandim la ceva performant pentru autostrazi.

Pana atunci... ii citez pe baietii de la Parazitii:

QuoteUite scot fum ca loganu de mai

Las si asta aici:


TibiV

#2728
Quote from: Ionut on August 25, 2017, 06:01:59 PM
DN1C este blocat complet intre Centura Cluj si Jucu. A intrat un TIR intr-o casa si a daramat vreo doua camere...
Evitati, cozile sunt imense.

Anuntul acesta a fost postat de Ionut dupa ce l-am anuntat eu, "pe privat", pentru ca tocmai trecusem pe langa locul accidentului.
Mi-am reamintit pentru ca astazi am dat intamplator peste aceasta stire:
http://www.libertatea.ro/stiri/un-camion-a-intrat-intr-o-casa-la-cluj-din-cauza-unei-soferite-1946498
Quote
Accident grav, în Cluj. Un camion a intrat într-o casă, din cauza unei șoferițe
O conducătoare auto, în vârstă de 45 de ani, din Rodna, judeţul Bistriţa-Năsăud, se deplasa – vineri seară – la volanul unui autoturism tip SUV, pe direcţia Cluj-Napoca – Gherla, când a intrat pe contrasens, în urma unei depășiri imprudente.
Manevra neinspirată a dus la coliziunea cu un camion plin cu nisip, care circula din sens opus, condus de un șofer de aceeași vârstă, informează monitorulcj.ro.
În urma impactului, autotrenul a părăsit partea carosabilă, a rupt gardul unei case şi s-a oprit în imobil. Din fericire, nimeni din locuința avariată nu se afla în acea zonă, în acel moment.
Autoturismul de teren condus de bistriţeanca a fost grav avariat, iar femeia a rămas încarcerată. Și șoferul camionului a fost rănit, amândoi fiind transportaţi de urgenţă la Unitatea de Primiri Urgente a Spitalului Județean Cluj.
Din aproape in aproape am gasit si video...
https://youtu.be/3sxh8nAYJzQ
De la 02.45 vedeti de aproape camionul intrat in casa.
Cand am trecut eu, autoturismul nu mai era pe sosea, dar camionul era tot acolo si erau cativa insi in bena care descarcau nisipul ca sa usureze vehiculul.
(Mai exista o filmare pe Gherla Info, unde se vede coada de masini pe sensul dinspre Cluj, care se intindea de la locul accidentului pana la "centura de diamant"... )

Cand m-am intors din concediu am scris asta:
Quote from: TibiV on September 07, 2017, 01:16:53 AM
Sa imi fie cu iertare, dar ma mir ca sunt atat de putine accidente in Ardeal tinand seama de "dispretul generalizat" fata de orice regula de circulatie rutiera... :(

Si se pare ca nu a fost doar o impresie falsa...
Quote from: vladb on September 07, 2017, 09:36:36 AM
Cel putin pe DN1C intre Dej si Cluj este o adevarata tragi-comedie. Depasiri pe acostament (unii cred ca aia e banda de circulatie), viteze incredibile prin sate liniare (vezi Jucu). Pur si simplu sunt pus in imposibilitatea de a nu stii cum sa conduc (asta dupa 15 ani de experienta) pe acest tronson. Daca ma duc cu o roata pe acostament, sunt depasit cu +120 km/h si bineinteles ca la un moment dat trebuie sa franezi ca bizonul sa reintre in coloana, daca ma duc pe banda normala, nu conteaza viteza, totdeauna exista cineva care vrea neaparat sa fie in fata ta

Chiar nu exista nici o rezolvare pentru nebunia de pe DN1C ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Earthchild

#2729
Radare. Fixe. Mobile.
Dupa aia, AMENZI la greu. Suspendari de permise. Altii fac asta de mult.
Si, eventual, si

mai des in patrula.
Nu exista bizon fara capastru pe masura.