News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Europiu

Mi-au cazut ochii pe articolul acesta:
http://ziuadecj.realitatea.net/eveniment/bilant-de-rusalii-pe-autostrazi-15-vitezomani-prinsi-de-politisti-unul-pe-autostrada-transilvania--159688.html
si am ramas inlemnit vazand fotografia insotitoare... Chiar este uzual ca politistii sa stea asa pe margine si sa te opreasca? Oamenii astia is nebuni? Inconstienti? Ma refer la cei care lasa ca astfel de practici sa fie legale.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

vancouver

Quote from: SB76UFO on June 02, 2017, 10:56:13 PM
La nodul SB-V  de 2 zile a aparut urmatorul mesaj pe panourile VMS : Pastrati Distanta Regulamentara!

Care-i aia? Cum o masor in traficul real?
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

TibiV

Quote from: Europiu on June 05, 2017, 01:11:58 AM
Mi-au cazut ochii pe articolul acesta:
http://ziuadecj.realitatea.net/eveniment/bilant-de-rusalii-pe-autostrazi-15-vitezomani-prinsi-de-politisti-unul-pe-autostrada-transilvania--159688.html
si am ramas inlemnit vazand fotografia insotitoare... Chiar este uzual ca politistii sa stea asa pe margine si sa te opreasca? Oamenii astia is nebuni? Inconstienti? Ma refer la cei care lasa ca astfel de practici sa fie legale.

Nu vreau sa comentez pozitia politistului (poza este de pe A2, si nu este de astazi) dar articolul transpune (evident) un komunikat... Komunicat care ma face sa ma intreb... Care sunt pana la uma sanctiunile ?!...

https://www.politiaromana.ro/ro/stiri-si-media/stiri/sanctionati-pentru-viteza-excesiva

Quote
Astăzi, 4 iunie a.c., pe Autostrada A1, polițiștii Brigăzii Autostrăzi și Misiuni Speciale a Poliției Române au depistat 4 conducători auto care au depășit limita legală de viteză.

Astfel, la ora 10:56, un bărbat, de 40 de ani, din județul Sibiu, a fost înregistrat de aparatul radar conducând pe Calea 1 a Autostrăzii A1 Râmnicu Valcea -  Deva, la km. 285, cu viteza de 190 km/h.

După doar 2 minute, la km. 327 al Autostrăzii A1 Râmnicu Valcea -  Deva, Calea 1, alți doi conducători auto, din județul Timiș și din București, au fost depistați încălcând limita legală de viteză, ambii deplasându-se cu 185 km/h.

La ora 13:48, tot pe Autostrada A1 Râmnicu Valcea -  Deva, Calea 2, la km. 323, aparatul radar a înregistrat un șofer, de 32 de ani, din județul Sibiu, care se deplasa cu 183 km/h.

Cei patru conducători auto au fost sancționați contravențional cu amenda de 2.900 de lei, fiindu-le reținut permisul de conducere în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice, pentru 90 de zile.

Cei mai mulți vitezomani au fost depistați, astăzi, de polițiștii Brigăzii Autostrăzi și Misiuni Speciale a Poliției Române, pe Autostrada A2. În 7 cazuri, conducătorii auto au fost sancționați cu amendă în valoare de 1.305 lei și le-a fost suspendat dreptul de a conduce, pentru 90 de zile.

Astfel, la ora 12:20, un bărbat, de 30 de ani, din Constanța, circula pe Autostrada A2 București – Constanța, Calea 2, la km. 152, cu 188 km/h.

La ora 12:40 și la ora 13:14, aparatul radar a înregistrat la km. 152 al Autostrăzii Soarelui, Calea 2, doi bărbați, de 42 și 48 de ani, din județule din Iași și Buzău, în timp ce se deplasau cu 181 km/h.

Tot pe A2, la ora 13:44, polițiștii au depistat, la km. 152, Calea 2, un bărbat, din Ilfov, în vârstă de 37 de ani, care conducea cu 188 km/h.

După doar 2 minute, un alt conducător auto, de 49 de ani, din București, a fost depistat la km. 152 al Autostrăzii A2, Calea 2, conducând cu 187 km/h.
(.....)

Aici am o dilema...
Aceeasi viteza, amenzi intre simplu si dublu ?!?!...
Este in functie de cat "scandal" face soferul vinovat ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

JohannDB

Să care-i Autostrada Turda-Borș ?? Că de la Gilău la Borș mai sunt 142 km de "național" (luând-o pe centura Oradei) pe DN1....  Întreb și eu la fel ca "gruiarew"..... De unde până unde exprimarea asta "prețioansă" pentru ceva ce încă nu avem ?? :hm:

yetiman

 :lol: De ce va mirati? Eu am devenit imun.  O:-)
Cand e vorba de comunicate, avem tot felul de "autostrazi"  (Bucuresti-Brasov e un alt exemplu din acelasi comunicat...)
QuoteUn alt bărbat, de 34 de ani, din București, a fost depistat de polițiști la ora 12:40, conducând o motocicletă pe Autostrada A3 București -Brașov, Calea 1, la km. 21, cu 183 km/h.

De ce nu sunt in stare fie sa foloseasca capetele existente (Bucuresti-Ploiesti, Campia Turzii-Gilau, SIbiu-Deva, etc.), fie capetele teoretice (A3 Bucuresti-Bors, A1 Bucuresti-Nadlac) nu pot sa inteleg.

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

rizzuh

Politia Rutiera se pare ca are divizii pentru anumite tronsoane de autostrada, tronsoane care nu au nicio legatura cu autostrada fizica. De exemplu, A1 Ram. Valcea - Deva, care de fapt incepe de la Sibiu :lol:

Redox

Am mai întâlnit termenul de A1 Râmnicu Vâlcea – Deva prin presă și mă întrebam de unde vine termenul. Acum este clar!
Eu zic că problema nu este că se numesc așa ci că ar trebuii să îi și vedem în acțiuni de prevenție a accidentelor între Deva și Sibiu. De exemplu azi dimineață, pe viaductul de la Aciliu, o mașină cu numere de Italia era oprită pe banda de urgență. Doi îndrăgostiți se îmbrățișau și se bucurau de priveliștea oferită de înălțimea viaductului (lucrul acesta a fost anticipat de un coleg de forum cu ceva ani înainte).

mvmocanu

Quote from: TibiV on June 05, 2017, 01:41:44 AM
Quote from: Europiu on June 05, 2017, 01:11:58 AM
Mi-au cazut ochii pe articolul acesta:
http://ziuadecj.realitatea.net/eveniment/bilant-de-rusalii-pe-autostrazi-15-vitezomani-prinsi-de-politisti-unul-pe-autostrada-transilvania--159688.html
si am ramas inlemnit vazand fotografia insotitoare... Chiar este uzual ca politistii sa stea asa pe margine si sa te opreasca? Oamenii astia is nebuni? Inconstienti? Ma refer la cei care lasa ca astfel de practici sa fie legale.

Nu vreau sa comentez pozitia politistului (poza este de pe A2, si nu este de astazi) dar articolul transpune (evident) un komunikat... Komunicat care ma face sa ma intreb... Care sunt pana la uma sanctiunile ?!...

https://www.politiaromana.ro/ro/stiri-si-media/stiri/sanctionati-pentru-viteza-excesiva


Poze este de pe A3. Politia are obiceiul sa stea in acea zona pentru ca autostrada este in coborare spre Turda. Chiar si in street view se vede politia stand acolo https://goo.gl/maps/W5ntNgZvT2J2

pasadia

Ieri, in jurul orei 16 la nodul Sebes nord, intram pe A1 spre Sibiu. In fata mea 2 masini:
- prima profita de B1 libera si intra pe ea imediat ce a avut ocazia (taind linia continua, evident)
- a doua accelereaza, trece pe langa prima masina care inca avea viteza mica si intra in B1 in fata acesteia exact la capatul benii de accelerare
- eu, in a treia masina, intru in B1 pe unde trebuie exact in spatele primei masini tocmai pentru a verifica astfel viteza cu care se deplasa (deja trecusem de capatul benzii de accelerare) - avea 85 km/h la acel moment.

Asa stiu soferii romani sa foloseasca autostrada...

Redox

Tot pe de pe A1: Am avut "plăcerea" să întâlnesc un astfel de șofer care în loc să accelereze pe banda de accelerare, aproape s-a oprit în loc în dreptul semnului cedează trecerea, s-a asigurat că nu vine nimic pe banda 1 și a intrat direct, evident, încălcând linia continuă. nu cred că avea 30 kmh când a intrat. Recunosc că nu am avut răbdare să îl aștept așa că mi-am continuat accelerarea și am intrat pe prima banda unde trebuie.

adiarc

^si eu am avut aceasta plăcere ...doar ca cel din fata,a oprit pe loc....de tot......noroc ca eram la 10-15 M de el.....si inca stau f.bine cu reflexele  :D
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Earthchild

Astia sunt genul de conducatori de vehicul care cred si acum ca orice DN cu patru benzi, gen DN1 Bucuresti-Nistoresti, inseamna autostrada si, in consecinta, conduc ca acolo.

Earthchild

#2622
Quote from: yetiman on June 05, 2017, 12:25:38 PM
De ce nu sunt in stare fie sa foloseasca capetele existente (Bucuresti-Ploiesti, Campia Turzii-Gilau, SIbiu-Deva, etc.), fie capetele teoretice (A3 Bucuresti-Bors, A1 Bucuresti-Nadlac) nu pot sa inteleg.

Deoarece pentru majoritatea romanilor (din mass-media sau de aiurea) autostrazile sunt ce sunt pentru noi canalele de pe Marte. Din cauza asta nici nu exista presiune publica asupra clasei politice pentru ce se intampla cu infrastructura rutiera.

adiarc

http://www.turnulsfatului.ro/2017/06/20/accident-mortal-pe-a1-un-barbat-aflat-pe-partea-carosabila-a-fost-acrosat-de-o-masina/

mare e gradina ta,Doamne.Din pacate nu e un fenomen cu totul izolat.Pe centura Sibiu se practica chiar statul la ocazie.

Se mentine aceasi concluzie.Indisciplina si nepasare.Cum sa te "fereasca" ,orice participant la trafic,daca lui nu-pasa/nu constientizeaza,de propria viata? ?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dumbravaandrei

Putin ma intereseaza ca era beat sau nu.
QuoteAccident mortal pe A1. Un bărbat aflat pe partea carosabilă a fost acroșat de o mașină

Aia e durerea mai mare... ca putea sa fie si treaz si tot il lua unul pe sub roti...