News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Redox

Dacă se deplasa pe relația Vințu de Jos - Strei, ar fi putut folosii autostrada (traseu).

Quote from: adiarc on February 22, 2017, 06:45:58 PM
Asa ca ...e musai.Altfel data viitoare ,pe langa cel vinovat ar putea sa o pățească si alții fara nici o vina.
În aceași curbă, vara trecută, m-am trezit în față cu un TIR care depășa un utilaj agricol. Norocul meu a fost că nu aveam viteză mare și m-am putut oprit la câțiva metrii în fața lui.

dumbravaandrei

#2401
Somn, nepurtarea centurii?!? E greu sa mori acolo chiar daca mai uiti piciorul pe acceleratie...

dumbravaandrei

#2402
a... si atentie mare cand treceti prin Ramnicu Sarat

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21628093-ramnicu-sarat-groapa-aparuta-miercuri-noapte-asfalt-inghitit-masina-parcata.htm

Quote
O groapa adanca de doi metri s-a format, in noaptea de miercuri spre joi, pe o strada din Ramnicu Sarat. Craterul, format in jurul orei 3 a inghitit un autoturism Opel care se afla in parcare, surparea provocand un zgomot puternic, scrie StirideBuzau.ro.

"Nu sunt semne de infiltratie, a cedat o bolta a canalului care traversa drumul european", a declarat, pentru Agerpres, primarul municipiului Ramnicu Sarat, Sorin Carjan.

Potrivit sursei citate, "se putea si se mai poate produce o tragedie, caci este vorba de catacombele orasului vechi care traverseaza Drumul European".

Sorin Carjan sustine ca "autoritatile locale au imprejmuit zona, urmand ca in cursul zilei sa asigure scoaterea autoturismului din groapa".

Stirea originala cu un mic video o gasiti pe stiridebuzau.ro

TibiV

#2403
https://www.facebook.com/dragos.burciu.5/posts/1431237060251965

Uitati-va ce face de la secunda 20.
Cu astfel de idioti siguranta rutiera este doar o iluzie... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

si idiot si prost. Cum naiba sa incerci sa intimidezi un porsche cayenne cu un passat?
Daca nu punea frana si intra in el, oare cine iesea mai sifonat?  Ca din lateral il scotea direct in sant.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

adiarc

lasand la o parte isprava de o gravitate deosebita a...unui asa zis sofer ...cred ca asta e un argument in plus de a folosi banda 2,doar ca banda de a depasi vehicule mai lente si nu ca banda de circulatie...

in plus,in toate aceste cazuri observam ca Politia Autostrazi e invizibila,iar Centrele de Intretinere si Coordonare ( in care s-au investit milioane bune de euro ),sunt .din acest punct de vedere inutile......un fel de muzee..cum am fost obisnuiti

http://www.turnulsfatului.ro/2017/03/04/video-sofer-filmat-in-timp-ce-mergea-pe-contrasens-pe-autostrada-sibiu-deva/
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dragos76

Eu sunt curios dacă toate aceste cazuri raportate prin media sunt investigate de autorități. Dacă da, poliția face un lucru foarte prost prin faptul că nu popularizează în aceeași măsură în care se face faptul inițial și știrile privind sancționarea acestor inconștienți.

adiarc

A fost identificat șoferul,dar o sancțiune de 280 lei si suspendarea carnetului pe o perioada de 60de zile ,este de neacceptat....e genul de acțiune pentru care as suspenda carnetul pe viata ,fara posibilitatea obținerii din nou..nu e exagerat atunci cand pui viata in pericol a numeroși oameni
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Kidu

Un nou accident mortal din cauza lipsei de cultura a sofatului pe autostrada, lipsa care duce la ignorarea celor mai elementare notiuni de siguranta:

http://www.tion.ro/sofer-strivit-de-un-autotren-pe-autostrada-timisoara-arad-dupa-ce-a-oprit-sa-ajute-un-prieten/1795169

ashbird

Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

TibiV

Super-tare !...
Stalpul si-a facut datoria, stalpul poate sa moara !.... :lol:

Ce bine ar fi sa se intampla mereu asa: toata lumea sanatoasa, dar bizonul sa simta din greu "la buzunar" tampenia sa...
A fost noroc chior ca cel care venea din sens opus a plecat de acasa cu 3 secunde mai tarziu.
Fix 3 secunde au lipsit pentru impact. Soferul Skodei ar fi murit pe loc... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dumbravaandrei

Nu inteleg ce cauta tirurile oprite pe banda de urgenta... este al treilea accident grav pe A1 din cauza asta...
Astia nu supravegheaza autostrada?!? Politia Autostrazi ce naiba face????

vancouver

Quote from: dumbravaandrei on March 17, 2017, 02:35:08 PM
Nu inteleg ce cauta tirurile oprite pe banda de urgenta... este al treilea accident grav pe A1 din cauza asta...
Astia nu supravegheaza autostrada?!? Politia Autostrazi ce naiba face????

Scrie in articol ca i-a explodat un cauciuc si de aceea era camionul oprit. Dar, e clar, acest accident arata inca o data cat de periculoase sunt opririle pe banda de urgenta. Trebuie evitate cu orice pret, cu exceptia cazului ca nu se poate altfel, iar politia trebuie imediat sesizata, pentru a interveni daca oprirea este nejustificata sau pentru a semnaliza pericolul daca vizibilitatea este redusa.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

TibiV

#2413
^

Mai oameni buni, periculoase sunt NU opririle pe banda de urgenta, ci circulatia pe banda de urgenta !
Noi ce facem acum, nu vedem padurea din cauza copacilor ?...
De ce mama naibii circulau bulgarii pe banda de urgenta ?!?!?!...

Mama masii de treaba, de aia sunt benzi de urgenta, cand ai patit "buba la masina" sa poti sa treci pe dreapta, in siguranta, fara sa incurci traficul.
Nu asta este motivul pentru care aici pe forum ne-am opus ideii de DX7 in loc de A7 ?!...

Pana la urma fix de aia facem banda de urgenta: sa ai unde sa opresti cand faci pana - ca este pana prostului, ca ti-a luat foc masina din senin, nu conteza. Sheet happens all the time...

Discutia despre opririle abuzive pe banda de urgenta este alta, si merita o dezbatere separata.
Iar cei care practica "sportul" merita minimum 6 luni fara carnet.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dumbravaandrei

#2414
Cand am postat eu nu erau si update-uri in articol.
In schimb, intrebarea ramane: Firma de paza de pe A1 + BPR A1 ce naiba fac? Numai control boscheti?!?!? Ca cel putin pe aia de la paza ii vad plimbandu-se non stop pe acolo.
In alta ordine de idei.... Cand se intra in tara sau ARR-ul cand sta la controale de ce naiba nu se uita si la anvelope? Iar vrem tragediile de pe A2 cand mergeau astia cu anvelopele pana la sarma de le explodau si erau numai de la 3 morti in sus?!? Ca explozia unui pneu pe autostrada in mare parte se datoreaza supra-incarcarii, supra-uzurii sau exploatarea pneului peste durata lui de viata....
Iar sa avem pardon, nu-i cam multa lume pe banda de ufgenta pe A1? Eu cel putin asa vad... saptamana trecuta un dobitoc cu tir de ilfov s-a pus sa-si faca pauza de o ora 4 km onainte de petromul de la pecica, ca lui i s-a terminat programul. Bine ca la noj politia sta numai la radar