Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cristian_ch

Faptul ca inca avem din astia de intra pe contrasens pe autostrada tine si de formarea ca sofer! Sunt instructor auto de 5 ani, initial B, dupa un an C, CE si D! M-a frapat faptul ca la noi este interzisa invatarea conducerii unui autovehicul pe autostrada. Probabil ca in afara de noi, prevederea asta se mai intalneste doar in Bulgaria in toata UE! Imi aduc aminte de o intamplare de acum aproape 4 ani pe A2, km 48 iesirea din benzinaria OMW sensul spre Constanta! Un incepator de Olt intrase frontal pe banda de accelerare si voia sa intre direct in banda 1 fara a mai parcurge acea distanta pe banda de accelerare si astfel sa obtina o viteza ridicata ce i-ar fi permis intrarea in siguranta in banda 1! Eram fix in spatele lui! Am asteptat ce am asteptat si am coborat si l-am intrebat ce vrea sa faca! I-am explicat cum trebuie facut si mi-a raspuns ca nu stie asa ceva ca nu a facut in scoala! Bine, sunt prea putine autostrazi in tara pentru a se putea invata uniform modul de circulatie pe autostrada! La vremea mea, existau doar 100 de km pe A1! Tot dupa ureche am invatat! In teorie se explica! Da' nu e tot una cu practica!

TVlad

Ca desteptul ala din Olt sint multi. Ar putea macar sa le treaca prin cap ca e linie continua si din principiu nu se trece peste ea. Chestia asta se invata la orice scoala de soferi, cu autostrada sau fara.

tom_sawyer

23 iun. 2023
Momentul producerii accidentului rutier grav de vineri din Pasul Mestecăniș a fost surprins de camerele de supraveghere din zonă. În filmarea obținută de reporterii Monitorului de Dorna se observă cum șoferul autoutilitarei, care se deplasa dinspre Pojorâta spre Iacobeni, a intrat cu viteză într-un viraj la dreapta, a derapat pe carosabil, a pătruns pe contrasens și s-a izbit violent de un autoturism care circula regulamentar pe banda de urcare de pe Mestecăniș.
www.monitoruldedorna.ro/?p=295084


Locul pe GoogleMaps

alin2pas

Sau după cum scrie în comunicatele seci ale poliției: ,,neadaptarea vitezei la condițiile de drum". Din păcate.

TVlad

Numeroase comentarii spun ca asfaltul e prost, de obicei alunecos indiferent de viteza. Cred ca merita tratata cu atentie chestiunea asta.

Leo-Ph

Pe Mestecanis am derapat si eu in februarie pe o zi insorita si cu carosabilul uscat.
Eram in urcare dinspre Pojorata chiar in curba din zona cu Groapa de gunoi.
Conduceam o Fabia 1 Combi cu 4 gume de iarna Hankook cu DOT 2023.


JohannDB

https://actualdecluj.ro/un-sofer-de-la-detasamentul-de-pompieri-turda-este-cercetat-disciplinar-era-sa-l-loveasca-trenul/................... Păi la ceva de acest gen, ar fi bine dacă s-ar legifera ca TRENUL să se strecoare printre mașini la trecerile la nivel..... Ce atâta prioritate pentru tren ???? Din ce se putea observa pe filmarea cu pricina, și echipajul ambulanței "Smurd" a frânat în extremis la trecerea de nivel, când locomotiva venea târâtă de inerția frânării de urgență.... Offffffffffff

CDV07