[B] Termene si promisiuni de la metrou (ne)respectate

Started by Ionut, October 31, 2016, 06:55:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Oficialii ne obliga. Asa ca este cazul sa reactionam.
Incep eu:

Aldea, 30.10.2016, incep lucrarile la M6 in S2 2017 ("daca", nu e chiar promisiune)
Aldea, 30.10.2016, vom circula cu trenul la Aeroportul Otopeni in S2 2021 (daca se intampla declaratia anterioara)
Aldea, 30.10.2016, M5 Eroilor-Drumul Taberei in circulatie pana la final de 2017 ("vrem")
Aldea, 30.10.2016, vor fi ridicate restricţiile de circulaţie de la suprafaţă. Se va circula pe toate benzile în zona parcului Drumul Taberei şi în zona depoului de la Valea Ialomiţei, şi asta chiar din decembrie.
Aldea, 30.10.2016, pana la final de 2016 avem M4 pana la Straulesti in circulatie

Observati ca Aldea este destept, isi lasa portite de scapare.

GDPR

Mai era una care expira chiar azi: "Redăm traficul auto în zona Laminorului până la sfârșitul lui octombrie" (Aldea, 30.09.2016).

GDPR

Ok, chiar daca a fost o intarziere de 4-5 zile, sa zicem ca promisiunea de a reda traficul la Laminorului a fost (aproape) respectata.

subway

Daca si la autostrada Pitesti-Sibiu inregistram o intarziere de doar 4-5zile...nu ne suparam!!!
:lol:
:p

GDPR

 ^Pai calculul e simplu: pentru cei 400 de metri de la Laminorului avem 5 zile de intarizere, iar pentru cei 220m de la OS3 10 zile. Asa ca daca luam aceste doua proiecte recente ca si reper, pentru fiecare suta de metri de drum avem o intarziere medie de cca. 3 zile calendaristice. Ori PiSi are vreo 80 km lungime, asta insemnand o intarziere anticipata de, stai sa calculez, 2400 zile, adica circa 6.5 ani. Da, cam iese la socoteala!  :lol:

In alta ordine de idei, mai trecem o promisiune Metrorex la "neindeplinite" si anume scoaterea la licitatie a Studiului de Pre-Fezabilitate (SPF) si Studiu de Fezabilitate (SF) pentru constructia Liniei 4 de metrou: Lac Straulesti – Gara Progresu, tronsonul Gara de Nord – Gara Progresu pana pe 28.10.2016, asa cum suna anuntul de intentie de pe SEAP postat in data de 05.09.2016.


TibiV

Adrian, o mare surpriza dureroasa pentru mine !...
Speram ca anul viitor vor incepe santierul metroului in capul strazii mele (pe planse, voi avea statie la 400 de metri de casa !...)

Ce  dezamagire.... ;)
Eram convins ca in cativa ani imi vor face metrou la "botul calului"...  :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Goldmund

Ce termene (noi!)avem pentru achizitia noilor rame de metrou pentru M4, M5 si eventual M6?

subway

Pentru M4 nu e cazul, pentru M6 mai e destul pana la licitatie, stai sa inceapa mai intai constructia...