News:

.

Main Menu

Locomotive

Started by Ionut, October 29, 2016, 07:48:50 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Discutii despre locomotivele de pe caile ferate romanesti.

alinuttt

Locomotive LDE(Locomotiva diesel electrica) DA060 in Tirgu Mures:
060-0908-8

Placuta pe care e inscriptionat numarul locomotivei:

060 DA 1194:



alinuttt

Locomotiva folosita pentru manevre a statiei Tirgu Mures:
LDH

Ionut

Cea mai noua locomotiva cu motoare asincrone construita in Romania. Dupa cum vedeti este vorba de LEMA 025 produsa la Softronic Craiova Romania pentru CER Hungary. LEMA 025 a iesit ieri pentru prima oara in probe pe M900, dupa terminarea probelor de traseu si realizarea tuturor reglajelor, va fi predata beneficiarului. Locomotiva a fost inmatriculata provizoriu in Romania, urmand ulterior sa fie inmatriculata in Ungaria. In anul 2016 de la Softronic Craiova Romania au iesit LEMA 022, 023, 024 si 025, 026 e si ea in lucru dar nu cred ca va fi finalizata constructia in 2016.





Jurnal Feroviar

frunzaverde

Tractiunea o sa fie o problema intr-un viitor destul de apropiat printre toti operatorii. Deja problemele se vad din ce in ce mai mult - numarul de incendii, defectiuni rezultand in imobilizari etc. crescand pentru toti operatorii, indiferent de calitatea intretinerii.

Parcul e vechi (din cate stiu, anul median de fabricatie e 1978 pentru locomotive) si uzat de conditiile proaste de exploatare si de intretinerea care a fost asa cum a fost. Achizitiile noi au fost foarte sporadice pentru (aproape) toti operatorii, iar modernizarile au fost doar prelungiri ale duratei de viata, in nici un caz reimprospatari complete.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

Vice33

O mică intrebare: Ce vrea să spună fraza "Pe distanţa Craiova-Bucureşti Nord circulă cu locomotivă electrică la roata in stare inactiva". Este vorba de trenul IR 1836-1, să înţeleg că între Craiova şi Buc. Nord se circulă cu locomotivă Diesel?

Mulţumesc.

frunzaverde

#6
^
Adica trenul are doua locomotive, din care una este cu pantograful jos si motoarele oprite, neparticipand in vreun fel la tractarea trenului. Nu inseamna ca locomotiva activa ("la tractiune") este diesel; locomotiva activa apare in livret ca fiind tot electrica.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

Vice33

#7
^
De unde se atasează a doua locomotivă si de ce circulă IR1836/1837 cu 2 locomotive?

Phenol

#8
La IR 1836 a doua locomotiva se ataseaza in Craiova, daca nu ma insel duce inapoi la Bucuresti vagoanele si locomotiva sosita cu IR 1599.
Nu trebuie confundat cu IR 1837.

stefanudrea

Mi-a placut mult si am zis sa va arat si voua. Avea dupa ea numai vagoane de marfa DB. Iesire din gara Drobeta Turnu Severin, cam ora 19.30 in 21 aprilie.

Trimis de pe al meu Lenovo K33a48 folosind Tapatalk


frunzaverde

^
Aia e o Ludmila! Material sovietic facut pentru est-germani. Nu stiam ca vreun operator din Romania sa aiba asa ceva!
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

yetiman

Locomotiva Diesel seria 651015-5, numita "Stefan cel Mare", locomotiva a operatorului privat DB Schenker Rail Romania.


Sursa Forum Trenuri
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

stefanudrea

Deci sunt mai multe. A mea era Carol I

Trimis de pe al meu Lenovo K33a48 folosind Tapatalk


yetiman

#13
Cel putin inca cinci:
Elisabeta Rizea, Nicolae Balcescu, Mihai Viteazul, Iancu de Hunedoara, Vlad Tepes  :)








,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

perfidus

Super!
Ma intreb cati romani stiu cine a fost/ce a facut Elisabeta Rizea, ca de ceilalti au mai auzit.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat