[B] Inelul expres median | "Autostrada suspendata"

Started by Ionut, October 31, 2011, 04:26:51 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

doryan93

​Consiliul General al Municipiului Bucuresti a aprobat, joi, Planul Urbanistic Zonal care stabileste traseul autostrazii suspendate, un proiect evaluat la peste 1,3 miliarde de euro.Drumul ar urma sa aiba 13,5 km si va merge pe inelul de cale ferata, de la podul de pe Soseaua Colentina, la complexul Europa, pana la Lacul Morii. Primarul Sorin OPrescu a declarat ca acest proiect se va realiza in parteneriat pubblic-privat, insa din 2011 pana acum inca nu a gasit un investitor.
http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-16089440-consiliul-general-municipiului-bucuresti-aprobat-traseul-autostrazii-suspendate-daca-gaseste-investitor-oprescu-poate-incepe-lucrarile.htm

iuli

Poate cineva sa ma lamureasca cum va functiona un PPP pentru o "autostrada" urbana? Ce va avea de castigat firma privata? Cum va recupera investitia?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

dr4qul4

va incasa o taxa - Buvigneta. asa cum se intampla si daca vrei sa intrii in centrul Londrei.
o sa-ti scaneze numarul, si daca te prinde ca nu platesti o sa-ti vina o amenda usturatoare acasa, sau poate chiar te opreste politia in trafic si-ti imobilizeaza masina pana la plata amenzii.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

sebba

astea-s vise electorale
o sa gaseasca investitor cand o sa castig eu la loto bugetul NASA pe urmatorii 25 de ani

io nu stiu ce au de gand, ce planuri, ce idei marete... eu vad doar ce se intampla, cum se intarzie lucrarile si cum se gasesc motive peste motive la amanarile amanrilor si tot asa si mai departe...
si cum istoria se repeta... va rog sa-mi permiteti sa fiu (e putin spus) rezervat fata de punerea in practica a acestui proiect
sa faca ei (el?) chestiile simple, abordabile ACUM, adica CB si ce mai e in paragina si neterminat sau chiar neinceput pe acolo
si cand va termina toate astea sa vorbeasca de autostrazi suspendate la propriu

sau nu m-am prins si termenul "suspendat" are de fapt celalalt inteles? atunci da, il cred! o suspenda inca inainte de a o incepe!
Sailing away! S/Y Haimana


bogdymol

#35
A facut Oprescu autostrada suspendata peste noapte? Ia uitati ce semne au aparut in Bucuresti:

   

Sunt curios unde apare acest indicator in Codul Rutier si care este semnificatia lui.

PS: pozele sunt facute de Cabral
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Nu trebuie sa fie un indicator care apare in Codul Rutier... nu e musai, poate fi un indicator "local". Inelul principal este de fapt inelul interior, centrul: Victoriei-Iancu de Hunedoara-St cel Mare-Mihai Bravu-Calea Vacaresti-Sos Oltenitei-Calea Serban Voda-Sos Viilor-Bd Tudor Vladimirescu-Grozavesti-Pasajul Basarab-Titulescu-Victoriei.

bogdymol

#37
Quote from: Ionut on December 16, 2013, 05:55:35 AM
Nu trebuie sa fie un indicator care apare in Codul Rutier... nu e musai, poate fi un indicator "local".

Pfffff... nici nu stiu ce sa-ti raspund. Ce-ar fi atunci ca fiecare oras sa-si faca propriile indicatoare de circulatie, daca nu-i "musai" sa le puna pe strada pe cele din Codul Rutier?

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Ei nu e acelasi lucru. :lol: WTF, stop albastru? :)

Era pur si simplu un indicator de tipul celor galbene din State. E doar informativ. Cele pe fond alb sau acel caramiziu inchis sunt informative, obiective locale. Pe mine nu ma deranjeaza, ba chiar cred ca e o idee buna. Evident, trebuie si o campanie de informare... ca altfel nu stie lumea ce-i aia inel central and stuff.

bogdymol

Bine bine... puneti semne cate vreti pe inel si pe langa inel. Dar cu fluidizarea traficului ce faceti? Tot bara la bara se va circula si tot bizonii vor fenta legea in continuare in Bucuresti, cu sau fara semnul cu "Inelul principal".

N-ar fi mai eficiente niste camere de supraveghere a traficului in principalele intersectii care sa faca 2 lucruri:
- schimbarea timpilor de semaforizare in functie de trafic
- trimiterea de amenzi acasa la bizoni
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

dr4qul4

@Bogdymol, problema aici este ca multi bizoni au masinile inmatriculate in Bulgaria asa ca nu ai cum sa le trimiti amenda acasa  :lol:

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

bogdymol

^ Pana se gaseste o metoda de sanctionare si a bizonilor cu numere straine, se poate incepe cu bizonii cu numere locale. Si tot ar fi o imbunatatire semnificativa a traficului.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Tavi

Dom-ne, bine că nu l-a desenat cu maron (inelul principal) că atunci erau de poveste. :rofl:

Ionut

@bogdymol: sunt multe intersectii cu camere in Bucuresti pe arterele principale. Bd Magheru (asta nu e pe inel, e diametrala nord-sud) este, daca nu ma insel, primul sincronizat (de la Universitate si pana la Victoriei mergi brici, chiar si cu trafic foarte intens). Deci sunt deja zone sincronizate in B automat, cu camere. Exista un centru de control pentru trafic. Treaba OK pentru Romania, parerea mea. Evident sunt multe de facut.

Hai sa nu abuzam topicul asta, desi na, saracu' nu prea are alta soarta... :D

Vice33

Ce se mai aude cu acest proiect...nici o veste din 2013...e blocat/suspendat/lipsa de fonduri? Stie cineva?