News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Termocentrale

Started by silviu321, February 11, 2015, 11:32:45 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.



NGC

Quote from: adrian rosca on November 02, 2016, 11:30:13 AM
PS Despre licitatia Romgazului nu pot sa spun nimic, pentru ca nu am urmarit-o. Am cautat insa acum pe SEAP, dar nu am gasit nimic. Ciudat, nu?

Lasa ca stiu eu. :p

[168981] / 05.08.2016 - "Dezvoltarea CTE Iernut prin constructia unei centrale termoelectrice noi, cu ciclu combinat cu turbine cu gaze"

GDPR

Aha, mersi. Cica procedura ar fi inca in desfasurare, de aia n-am gasit-o.

Ionut

Pomana electorala sau chiar ar fi de impact?




TVA la energie termică ar putea fi redusă de la 20% la 9% - proiect

Mai mulţi parlamentari liberali propun, într-un proiect de lege, reducerea TVA la energia termică de la 20% la 9%. Iniţiatorii precizează că de la 1 ianuarie 2016, TVA la energie termică este 20%, iar pentru livrarea apei potabile este percepută o cotă redusă de 9% şi este necesară aplicarea unei cote a TVA egală pentru cele două, 'având în vedere importanţa energiei termice ca element esenţial pentru îmbunătăţirea traiului populaţiei'.

Economica.net

GDPR

#20
Eu as fi pus problema altfel: pretul gigacaloriei e mare si din cauza asta multi locatari nu platesc. De aici firmele de distributie agent termic nu au bani si intra in insolventa, tragand dupa ele in efect de domino si producatorii de agent termic. Rezultat final: colapsul sistemului!

Asa ca reducerea tva-ului ar avea sens pentru ca atunci costul gigacaloriei la consumatorul final ar fi mai mic, oamenii ar putea plati si sistemul n-ar mai intra in blocaj. Evident ca in paralel trebuie facuta restructurarea si modernizarea sistemului, ajutarea celor mai nevoiasi care chiar chiar nu au de unde plati, dar si penalizarea drastica a consumatorilor cu posibilitati care nu platesc.

Nu stiu insa de ce distinsii liberali nu propun reducerea tva-ului la canalizare, pe principiul daca daca ce intra la matz are tva redus si ce iese sa aiba acelasi regim  :lol:
Si in felul asta n-ar mai aparea doua niveluri diferite de tva pe factura de la Apa Nova.  :)

GDPR

Ploile masive din cusul acestui an și infiltrațiile de apă au condus la surparea unuia din digurile de cenușă ale Termocentalei Paroșeni din zona Căprișoara.

http://ziarulexclusiv.ro/2016/11/03/digul-care-proteja-depozitul-de-cenusa-din-zona-caprisoara-s-a-surpat/


GDPR

Romgaz, despre atribuirea unui contract de 320 milioane de euro: Comisia de evaluare nu a avut cunostinta despre faptul ca Duro Felguera este investigata in Spania pentru spalare de bani si dare de mita

http://economie.hotnews.ro/stiri-energie-21400889-romgaz-despre-atribuirea-unui-contract-320-milioane-euro-comisia-evaluare-nu-avut-cunostinta-despre-faptul-duro-felguera-este-investigata-spania-pentru-spalare-bani-dare-mita.htm

GDPR

Alba neagra:

Curtea de Apel Alba Iulia: Complexul Energetic Hunedoara iese din insolvență

Curtea de Apel (CA) Alba Iulia a soluționat marți apelurile formulate împotriva hotărârilor pronunțate de judecătorul sindic al Tribunalului Hunedoara în dosarul de insolvență al Complexului Energetic Hunedoara (CEH) și a respins cererea privind deschiderea procedurii insolvenței, a declarat, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al CA Alba Iulia, Cosmin Muntean.

Instanța din Alba Iulia a apreciat, potrivit motivării, că soluția de deschidere a respectivei proceduri este lovită de nulitate deoarece judecătorul sindic, recunoscând calitatea de parte în cauză a Sindicatului "Noroc Bun" Petroșani, nu s-a pronunțat asupra apărărilor acestuia.

https://www.agerpres.ro/justitie/2016/11/08/curtea-de-apel-alba-iulia-complexul-energetic-hunedoara-iese-din-insolventa-16-46-50

Ionut

Tot asa de campanie? ???




Romgaz: Noua termocentrală de la Iernut ar putea fi gata în anul 2020

Construcţia noii centrale a Romgaz de la Iernut ar putea începe peste 4-5 luni şi va dura trei ani, astfel că lucrările vor fi gata până în anul 2020, a declarat, miercuri, Virgil Metea, directorul general al companiei. 'Am anunţat de mult că intenţionăm să modernizăm centrala de la Iernut. Este un activ important al nostru. Modernizată, centrala va avea un rol foarte important în sistemul energetic. Momentan am semnat contractul şi suntem în situaţia în care demarăm investiţia. Vrem să ne depunem dosarul pentru a atrage fonduri din Planul Naţional de Investiţii', a spus Metea, în cadrul unor declaraţii de presă.

Potrivit acestuia, de la data începerii construcţiei, lucrările vor dura trei ani. 'Sperăm ca în 4-5 luni să o putem începe fizic şi toată partea formală să fie îndeplinită, inclusiv finalizarea proiectării', a adăugat oficialul producătorului de gaze.

Economica.net

dr4qul4

De cateva saptamani, in unele nopti, vine un miros ciudat de la CET Sud. Am impresia ca merge pe pacura! Mirosul este destul de innecacios si l-am simtit deja de 4-5 ori toamna aceasta. Poate cineva sa confirme?

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

GDPR

CEH în ceatã totalã / Societatea descoperitã total în fata creditorilor.

Mister total si legi care se bat cap în cap. Complexul Energetic Hunedoara a bifat o premierã nationalã. A iesit din insolventã de douã ori într-un singur an, fãrã a se redresa financiar. Nimeni nu stie ce e de fãcut, toatã lumea asteaptã motivarea instantei, însã în aceastã perioadã creditorii societãtii sunt cei mai avantajati. Acestia vor cere, din nou, blocarea conturilor CEH. Angajatii Complexului Energetic Hunedoara stau pe un butoi cu pulbere dupã iesirea societãtii din insolventã. Pânã la o motivare a instantei, societatea energeticã rãmâne fãrã nicio protectie.

http://cronicavj.ro/wp/?p=55605

https://www.youtube.com/watch?v=yR0lWICH3rY&list=RDyR0lWICH3rY#t=4

GDPR

Blocul 1 de la Turceni, scos definitiv din uz pentru încălcarea normelor UE. La inaugurarea din 1978 nu le respecta nici pe cele ceaușiste

Acționarii Complexului Energetic Oltenia, controlat de statul român prin Ministerul Energiei cu peste 78% din acțiuni, au fost convocați într-o AGA extraordinară pe 12 decembrie pentru a aproba retragerea definitivă din exploatare și scoaterea din funcțiune a blocului energetic nr. 1, de 330 MW, din cadrul sucursalei Electrocentrale Turceni, în condițiile în care investițiile necesare pentru respectarea normelor de mediu impuse de UE sunt estimate la 200 milioane euro. Blocul a fost pus în funcțiune în decembrie 1978, în urma unei investiții (în bani "ceaușiști") de aproape 2 miliarde lei, deși la data respectivă nu toate lucrările necesare fuseseră finalizate, iar obiectivul prezenta deficiențe de fabricație la utilaje și echipamente și nu respecta normele în vigoare privind consumul de combustibil.

http://www.profit.ro/povesti-cu-profit/energie/blocul-1-de-la-turceni-scos-definitiv-din-uz-pentru-incalcarea-normelor-ue-la-inaugurarea-din-1978-nu-le-respecta-nici-pe-cele-ceausiste-16049148

Ionut

#28
Ministerul Energiei vrea să schimbe consiliul de administrație al Romgaz
și să numească noii membri prin vot cumulativ


Ministerul Energiei vrea să schimbe consiliul de administrație al Romgaz, una din cele mai profitabile companii de stat, și să numească noul board prin vot cumulativ. Până în prezent, Ministerul Energiei a propus metoda votului cumulativ doar la Oil Terminal Constanța și la Romgaz. Cele trei propuneri ale Ministerului Energiei sunt: Florin Dănuț Buzatu, economist, fost director general la SAI Muntenia Invest, Florin Răzvan Stoicescu, partener la Mușat și Asociații, și Cornel Zeveleanu, diretor general adjunct în Ministerul Energiei, la Direcția de petrol și gaze.

Potrivit informațiilor obținute de News.ro, vor fi schimbați din consiliul de administrație al Romgaz doar doi membri, Aurora Negruț (care este în prezent președinte al CA) și Virgil Metea, care este și director general. Documentele Ministerului Energiei care fac referire la AGA din 15 noiembrie sunt adresate "doamnei Aurora Negruț, Președinte al Consiliului de Administrație", în timp ce proiectele de hotărâre ale AGA, transmise de același minister, sunt adresate doar generic "președintelui", fără a specifica numele acestuia. Din informațiile News.ro, fie secretarul de stat Aristotel Jude, fie fostul director general al companiei, Dumitru Chisăliță, va fi numit președinte al CA.

Profit.ro




Transgaz a înregistrat un profit net în scădere cu 6,7%, la 30 septembrie

Transgaz a înregistrat un profit net de peste 358,4 milioane lei, în primele nouă luni din acest an, în scădere cu 6,7% comparativ cu perioada similară a anului precendent, conform datelor neauditate transmise Bursei de Valori Bucureşti (BVB).

'Această creştere s-a datorat, în principal, veniturilor obţinute din activitatea de echilibrare şi a altor venituri din exploatare mai mari, pe seama prescrierii majorărilor de întârziere aferente unor dividende achitate cu întârziere din perioada 2000-2003. Începând cu al patrulea an al celei de-a treia perioade de reglementare (2015 - 2016), modul de alocare a venitului total care a stat la baza stabilirii tarifelor pentru activitatea de transport este de 60% pentru componenta fixă şi 40% pentru componenta volumetrică. Acest lucru conduce la o redistribuire a veniturilor din transport astfel: diminuarea veniturilor din transport în trimestrele de iarnă pe seama scăderii veniturilor din volumele transportate şi respectiv creşterea veniturilor din transport în trimestrele de vară pe seama creşterii veniturilor din rezervarea de capacitate comparativ cu anul gazier anterior', informează documentul citat.

Economica.net

Ionut

CET Govora și polonezii de la Ciech Soda au încheiat
un contract 360 milioane euro pe zece ani, pentru aburul industrial


Producătorul de energie CET Govora, aflat în insolvență, și polonezii de la Ciech Soda au încheiat un contract pe zece ani pentru furnizarea aburului industrial, valoarea totală a acestuia fiind de 360 milioane euro, a anunțat luni Euro Insol, administratorul judiciar al CET Govora. Contractul acoperă cheltuielile de funcționare ale CET Govora și nu vor exista probleme în furnizarea de apă caldă și căldură în Râmnicu Vâlcea, Băile Olănești și Călimănești-Căciulata, scrie News.ro.

,,Veniturile suplimentare pe care le generează noul contract încheiat între CET Govora și Ciech Soda vor permite furnizorului de agent termic să investească în următorii ani peste 48 milioane euro în instalații de desulfurare, denoxare și evacuare slam, investiție obligatorie în conformitate cu dispozițiile legale în domeniul protecției mediului", precizează Euro Insol.

Profit.ro