[B] Parcarile din Bucuresti

Started by Ionut, October 17, 2011, 06:17:45 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Cristi N

#135
La Piata Sudului a inceput santierul unei parcari supraterane.

Randarea viitoarei constructii


Terenul ocupat de santier este hasurat cu gri. Ar fi interesant de suprapus si planul statiei de metrou care este in aceiasi zona, nu cred ca statia ar putea suporta o greutate suplimentara.


Azi dimineata era imprejmuita cu gard doar portiunea de spatiu verde


Probabil azi se ocupa si de cealalta parte unde era deja parcare, care acum era surpinzator de goala


Aici se vede si motivul, un agent de la locala care avea grija sa nu mai intre alte masini

panzer

Șoseaua Pantelimon din București, redată, parțial, traficului. Poliția și-a amintit că Legea nu este discutabilă!

QuoteDe câtvea zile, pe Șoseaua Pantelimon din Sectorul 2 al Capitalei, poliția locală a început eliberarea carosabilului de mașinile parcate în zonele cu staționarea interzisă. Aplicarea, în sfârșit, a Legii a dus la o circulație fluentă și reducerea pericolului de accidente.

Atentie la modul de operare:
QuoteDe pe 30 noiembrie însă, câteva maşini ale poliţiei locale au început să patruleze în zonă, iar agenţii au informat propietarii maşinilor parcate despre amenzile pe care le riscă parcând maşina neregulamentar.
I-au informat verbal doar. Ultra civilizat. :gj:

La fel si pe Iancului acum cateva luni. Asteptam cu interes: Gara Herastrau, Dimitrie Pompei si FdG. Ca tot este acelasi sector 2.

Imi aduc aminte de Tipping Point: au facut curat in metroul de la New York si a scazut dramatic numarul de infractiuni si de oameni care circula fara bilet. Gradul de conformare a naturii umane e superb. Sau cum zice englezul "What goes around comes around!"

Doar o floare. Nu vine primavara. Dar merica ca si Proof of Concept.

voicul

Nu e doar o floare sau deja sunt multe flori prin sector.
Depinde pe Barbu Vacarescu la Promenada ... rar si foarte rar mai vad cate 1 masina pe avarii. Deci lumea nu mai parcheaza.

Dar Park & Ride din Pantelimon ...?

ghrt

Park and Ride din Pantelimon este doar un vis, vor mai trece ani buni până la finalizare, dacă va mai fi făcut.
Acum se poate parca relativ uşor în parcarea centrului comercial, oficial nu e voie dar cât timp nu rămâne peste noapte... iar locuri sunt întotdeauna destule.
În cartier este aproape saturat de maşini şi vor fi necesare parcări suplimentare.

Problema cu acel Park&Ride este că e aproape inutil. Va deservi cel mult locuitorii din Dobroeşti. Ceea ce cred că ar ajuta mult ar fi prelungirea tramvaiului (că a metroului nu cred că se va mai face în următorii zeci de ani) până după pod, în orş Pantelimon, spre Selgros, şi construirea acolo a unui Park&Ride.
Cont (aproape) inactiv.

panzer

Primul experiment cu Park & Ride il vom vedea si analiza pe Bucurestii Noi. Acolo se lucreaza. O sa mai depinda un pic si daca termina lucrarile la sistemele de siguranta a circulatiei la Metrou (dealine parca 18 Ianuarie 2017). Deocamdata frecventa trenurilor pe M4 este destul de scazuta.

FYI: Se lucreaza foarte alert si la stradutele paralele cu bulevardul Bucurestii Noi. Cele care au dus 3 ani traficul deviat si care evident ca s-au deteriorat.

Eu unul cred ca P&R vor avea succes in timp: parcarea de la IMGB este mereu plina. Pe la 6:45 sa gasesti loc in ea. Oamenii merg pana la Sun Plaza si isi lasa acolo masinile. (Park and ride gratuit!, shhh, nu spuneti la nimeni!). Dar ramane sa vedem.

Depinde si de gradul de civilizatie. Daca P&R va deveni un rai al vanztorilor ambulanti, toaleta publica sansele sunt sa nu aiba succes. Chiar nu stiu daca e prevazut macar cu toalete.

In acest sens parcarea de la Otopeni Sosiri mi se pare cea mai jalnica dpdv al curateniei. La Otopeni avem paza (atat civila cat si armata) sisteme de supraveghere video, toalete in terminal, serviciu de curatenie si miroase in parcare ca la ferma de porci. In nici o alta parcare nu miroase asa. Or fi si oamenii de vina dar nici ei nu fac curatenie niciodata, nu vopsesc peretii, etc. E un cerc vicios (vezi mai sus despre New York). Si chiar azi am citit ce profituri are compania care opereaza Otopeniul.  >:(
Chiar nu pot schimba sistemul pe cele 3 etaje de scari, din var simplu in ceva usor de intretinut si spalat cu scule profesioniste?

Lyvyoo

Pe Mosilor au disparut echipajele care gonisera amatorii de parcare ilegala, pe sectorul Obor - Dacia. Ba mai mult, acum miniautobuzele lui Pandele de Voluntari si-au mutat capatul de linie pe prima banda de pe Mosilor, imediat cum iesi din intersectia Obor, goniti fiind de pe banda 1 din Colentina / intersectie Obor, unde blocau iesirea spre dreapta in Stefan.

TibiV

O nou idee "blonda"...

QuoteO nouă parcare, construită de Primăria Capitalei în locul autobazei RATB Floreasca


Primăria Capitalei vrea să construiască o parcare în locul autobazei RATB Floreasca situată în Sectorul 2, urmând ca aceasta să fie relocată în termen de un an, potrivit unui proiect de hotărâre aflat pe ordinea de zi a următoarei şedinţe a Consiliului General al Municipiului Bucureşti (CGMB).Proiectul care urmează să fie supus votului consilierilor prevede preluarea de la RATB a terenului din strada Donizetti nr. 8-10 din Sectorul 2, acolo unde funcţionează autobaza Floreasca, pentru realizarea unei parcări. Terenul are o suprafaţă de 19.580 de metri pătraţi. "Municipiul Bucureşti în acest moment se confruntă cu un deficit major de locuri de parcare şi din acest motiv se doreşte suplimentarea acestora în anumite zone, care se află în plină dezvoltare imobiliară. (...) Prin construirea acestei parcări, Municipiul Bucureşti doreşte să vină în sprijinul cetăţenilor în vederea fluidizării circulaţiei rutiere, cât şi a ambuteiajelor", se arată în proiectul de hotărâre. Potrivit adresei RATB ataşată la proiectul de hotărâre, Regia va reloca autobaza Florească în termen de maximum un an.

Adevarul
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

miahi

^^ Azi parcare, maine parteneriat public privat sa faca si un mall langa daca tot e parcare.

dr4qul4

Haideti sa va spun cum da Politia Locala amenzi pentru parcare.
Cum nu mai au voie sa ceara identificarea proprietarului dupa numarul de inmatriculare, si ca sa nu inghete langa masina pana ajunge soferul, au inceput sa puna o hartie in geam, prin care te invita la sediul lor ca sa te sanctioneze.  Te informeaza ca in cazul in care dai curs solicitarii poti primi doar avertisment sau posibilitatea de a plati jumatate din amenda.
Amuzant e ca se pare ca functioneaza. Unii chiar se prezinta  :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Consiliul General al Municipiului Bucureşti a aprobat, miercuri, documentaţia pentru Planul Urbanistic Zonal (PUZ) pentru o parcare de tip ,,Park&Ride" în zona Pantelimon din Bucureşti. Proiectul a fost aprobat cu 37 de voturi ,,pentru" şi 11 abţneri şi se numeşte ,,Nod Intermodal Cap Linie de Tramvai şi Metrou Park&Ride – Parcare Supraterană şi Terminal RATB Intersecţia Şos. Pantelimon cu Şos. Vergului Dudesti, sector 2"

,,Propunem Consiliului General al Municipiului Bucureşti aprobarea unui Plan Urbanistic Zonal referitor la Nodul Intermodal situat la intersecţia Şoselelor Pantelimon şi Vergului, un ansamblu care va încorpora atât staţia terminală a tramvaiului, staţia de metrou precum şi prima parcare supraterană de tip Park&Ride, care va avea o capacitate de 492 de locuri dispuse pe 3 niveluri. Acest tip de parcare, destinată atât bucureştenilor cât şi celor care tranziteaza Capitala, reprezintă o soluţie eficientă de fluidizare a traficului, prin oprirea la intrarea în Bucureşti a unui număr semnificativ de autovehicule, pasagerii acestora având la dispoziţie o alternativă viabilă, respectiv mijloace de transport public subterane şi de suprafaţă", a declarat primarul general, Gabriela Firea.

ZF

Cristi N

La 3 luni dupa ce au inchis parcarea de la Piata Sudului s-au apucat in sfarsit de lucru. Au taiat o parte din copaci si au inceput sapaturile.



In prima poza nu se vedea foarte bine volumul de pamant scos pana acum dar pare ca sunt niste zeci de m^3.



La inceputul lui ianuarie santierul a fost extins pe o portiune de trotuar blocand-ul.



In imprejmuirea noua sunt 2 gropi. Prima nu contine nimic interesant dar in a doua (cea dinspre metrou) pare sa fie un traseu de termoficare sau alte utilitati protejate de beton.




Ionut

Stii cum va arata? Vezi daca exista un panou informativ de santier cu randare 3D. Unele au... Merci mult de update, poate ne tii la curent! :cheers:

Cristi N

#147
Randarea si amplasarea pe harta sunt in primul post de pe pagina. In schimb nu am observat panoul de santier, cel obligatoriu prin lege.

Lucrarea e in drumul meu, pe masura ce avanseaza o sa vin cu update-uri.

Cristi N

Continua sapaturile, au ajuns cam la 3 sferturi din spatiul verde si inca nu s-au atins de zona betonata. Sapatura are ~ 1.2m adancime, cred ca asta e cota finala.

Prima poza este facuta de pe latura cu liftul de la metrou, au gasit si ceva "vestigii" sub forma de betoane.  :D


A doua poza este facuta de pe trotuarul sos. Berceni.


Din pacate nu am fost inspirat azi dimineata sa pozez si dinspre sos. Oltenitei, s-ar fi vazut ca lemnele din departare sunt cam la jumatatea trotuarului.

Cristi N

#149
La parcarea supraterana de la Piata Sudului nu s-a mai intamplat nimic interesant, dar au reinceput sa lucreze la proiectul de modificare a parcarilor pe sos. Berceni intre Piata Sudului si Aparatorii Patriei.

Pe aproximativ 3 sferturi din lungime se parca paralel cu bordura, in urma lucrarilor se vor modifica aceste locuri in parcare in spic.

Cu galben sunt marcate zonele unde au montat gard pe trotuar, iar in zona incercuita cu rosu au ingradit complet locurile de parcare si au eliberat de masini.


Portiunea marcata cu rosu, pe partea cu cimitrul.


In prim plan segmentul dintre intr. Berceni si str. Parincea pe partea cu blocurile


Acelasi segment din sens opus, vazut dinspre str. Parincea