[B] Parcarile din Bucuresti

Started by Ionut, October 17, 2011, 06:17:45 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

Se pare nu doar ca se ridica masinile abandonate din B, dar se si vand la licitatie.
Stie cineva unde/cand se fac aceste licitatii? Nu toate masinile abandonate sunt si rable :)

TibiV

Masinile abandonate sunt in mod sigur rable...

Dar statul vinde si super-masini la pret de chilipir...

Este vorba mai ales de cele confiscate in urma executarii silite sau a unor infractiuni...
Inainte le vindea ANAF, dar au vazut ca nu prididesc cu ce tot confisca (au avut si Maybach...) si Fiscul nici nu are un "marketing" foarte bun... :)

Asa ca au infiintat ANABI = "Agenția Națională de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate", in subordinea Ministerului Justitiei...
https://anabi.just.ro/
Poti sa cumperi si case sau blocuri intregi, fabrici si uzine, cereale sau cherestea... ;)
Listele lor de vanzari iti dau dureri de cap... :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

elcraft

Quote from: TibiV on July 14, 2017, 03:01:25 AM
Politia locala are voie (conform deciziei ICCJ) doar sa transpire langa masina mea pana am eu chef sa vin si sa plec de acolo... N-am chef, sa transpire "aia de la locala" cat vor...

Surprinzator, daca vine POLITIA RUTIERA, poate decide "instant" ca sunt parcat neregulamentar. Si ei (atentie (DOAR ei, adica DOAR Politia Rutiera...) pot dispune ridicarea masinii parcate anapoda...
Iar politia rutiera e ocupata doar sa stea personal cu radarul intr-o tara fara infrastructura, in loc sa-si monteze niste camere si sa se mai ocupe si de altceva.

voicul

Oare plata prin SMS va fi?

Firea, anunţ pentru şoferii care parchează aiurea: Se va taxa tot din toamnă

Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a declarat marţi că oamenii preferă să parcheze pe domeniul public pentru că acesta nu este taxat, deşi există parcări publice şi private, precizând că din această toamnă, în zonele în care există parcări "nu se va mai putea parca gratuit".

"Ştim exact unde există parcări publice şi private, dar cetăţenii preferă să parcheze pe domeniul public pentru că acesta nu este taxat. Începând din toamnă, această (...) variantă nu va mai fi posibilă, pentru că acolo unde există parcări publice sau private, în arealul respectiv, nu se va mai putea parca gratuit, ca până în acest moment", a declarat Gabriela Firea.

Primarul General al Capitalei a precizat că în perioada următoare se vor impune o serie de măsuri menite să ducă la fluidizarea traficului, scrie Mediafax.

Printre aceste măsuri se numără montarea de semafoare "verde intermitent", care să permită în marile intersecţii efectuarea virajului la dreapta sau conectarea a peste 400 de intersecţii semaforizate la centrul de management al traficului.

Preluat: http://www.money.ro/firea-anunt-pentru-soferii-care-parcheaza-aiurea-se-va-taxa-tot-din-toamna/

TibiV

Quote
"Ştim exact unde există parcări publice şi private..."

Cred ca au muncit un an, de la investirea noului primar, ca sa afle acest secret strasnic pazit: unde sunt parcarile !
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Te rog sa nu faci misto de acest lucru:
Zeci de mii de soferi cauta in fiecare zi "unde sunt locurile de parcare in B" si nu prea le gasesc.
Cum iti explici altfel ca parcam pe trotuar?

TibiV

Nu fac misto... (Nu fac prea tare...)
Doar ma bucur ca primarul general a identificat parcarile "publice si private"...
(Pe alea private poate sa si le bage undeva, caci in majoritatea lor nu ai acces nici daca ai treaba la ei...)

Astept cu emotie sa ne spuna si noua primarul general unde anume sunt parcarile alea, caci noi, soferii de rand, nu le gasim....

Ti se pare un "misto" deplasat ?!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Chiar nu este, mai ales ca in mare am zis acelasi lucru.

Singura parcare care ar putea fi: cea de la Universitate. Acolo probabil e mai tot timpul jumatate goala.

AdrianB1

Quote from: voicul on July 18, 2017, 11:36:04 PM
Cum iti explici altfel ca parcam pe trotuar?
Explicatia e simpla: nesimtirea.

subway

Se pregateste reinvierea a doua proiecte de parcari subterane in regim de concesiune, Alba Iulia si Perla...

TibiV

Daca le fac tot la tarif de 5-10 lei/ora, dar fara sa dea drumul la "ridicari de masini parcate aiurea", pot sa renunte de acum... ;)
"Gasesc eu un petec verde gratuit, doar n-o sa le platesc prostilor 10 lei pe ora ?!..." zice ala/aia din Cayenne...
:lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

parcarile de la unirii si cococr sunt tot timpul libere dar unora le e lene sa bage masina in parcare.
Mai ieftine sunt cele 3 parcari publice de la intersectia mosilor cu sf vineri. mereu se gasesc locuri acolo si costa doar 1,5 lei/ora.
si exemplele pot continua.
vrei cu masina in centru? plateste
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

voicul

In sectoarele 2, 4 si in viitorul apropiat si 3 se ridica masinile. De principiu cele parcate foarte nesimtit: treceri de pietoni, spatiu verde, blocare trafic.

TibiV

#103
Pe bune ?!?!
"Nea Nicu" ?....

Sa vad "minunea" si vorbim pe urma...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AFC

^De vreo 2 saptamani, pe Oltenitei sta Politia Locala si avertizeaza verbal si scris soferii sa elibereze partea carosabila altfel risca amenda si ridicarea masinilor. E vorba de zonele cu indicatoare de stationare interzisa ( by the way sub ele apare Luni -Vineri si un interval oral gen 08.00-18.00- nu sunt sigur). Mie imi place cum arata soseaua eliberata, sper sa-i tina si sa o mentina asa. Vreau sa vad si la noi regulile respectate ca in vest si fara justificari cretine de genul " unde sa parcam ?". Daca faci comentariul asta "afara" iti racesti gura degeaba. Chestia asta se intampla pe toata distanta intre intersectia cu Turnu Magurele si Eroii Revolutiei.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell