[B] Parcarile din Bucuresti

Started by Ionut, October 17, 2011, 06:17:45 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

Am fost surprins sa observ Politia , de 3 ori in ultimele 2 saptamani, dand amenzi pe stradutele dintre Unirea si Cocor.
Pana acum veneau cam la 3 luni, asa ca amenda era mult mai mica decat parcarea la Cocor/Unirii.

Daca pe fiecare strada ar trece cate 1 politist in fiecare saptamana, atunci unii ar mai renunta la masina. Dar pentru o amarata de amenda, se fac 3-4 poze si procesul din spate, pentru identificarea proprietarului si trimiterea amenzii consuma timp.

Sunt de parere ca PMB ar trebui sa amenajeze mai multe parcari (pe stradutele unde acum se parcheaza ilegal sunt doar cateva puncte unde masinile parcate chiar incurca) si sa puna acele automate de parcare/sistem prin sms.
Si revenit la metoda de blocare a rotilor. Este de departe cea mai eficienta.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

Politia parcarilor e o ramura dedicata in foarte multe tari si orase din lume. Sunt atatea faze in filme despre asta.

Nu stiu de ce nu s-ar putea infiinta ceva de genul asta si la noi. E bine ca pentru masinile ridicate abuziv la preturi exorbitate era tot timpul un politist pe strada si unul la depozit sa-ti dea amenda.
Drumurile noastre POATE;

__dir

Neoficial de pe 15.08.2016 se inchid parcarile legale de pe Panduri (spitalul Burghele) /Progresului si cele ilegale (banda 1).

Exista din 2015 un proiect prin care cei de la PS5 vor sa taie copacii de pe zona mediana si acolo sa fie amenajate parcare.

nirolf

#33
Super, deci nu s-a făcut tramvai pe acolo ca să nu stricăm spațiul verde (care pentru asta fusese lăsat), dar îl stricăm pentru parcări. Și asta ca să aducem și mai mult trafic (poluare) printre blocuri (o bandă în plus). E bine, fix invers față de orice țară normală.

dr4qul4

Acum vad si eu ca park&ride-ul de la Granitul e exact in mijlocul drumului...
Eu unul ma asteptam sa-l faca la metrou nu la capatul de tramvai. Este o distanta sub 1km, dar de ajuns cat sa te faca sa nu lasi masina acolo...
Ce nu inteleg eu, este cum vor sa faca 420?! De locuri de parcare in acel spațiu...si cum se va iesi/intra din parcare?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024


Ionut

Aici ar trebui sa fie?
Mi se pare o amplasare foarte buna insa parca lucrarile sunt blocate sau ceva. Nu?

TibiV

#37
Da, exact ala este locul.

Blocajul vine din "razgandeala" PMB si "comutarea"proiectului de la parcare subterana la una supraterana.

133 313 este "doctor" in reabilitarea Sos.Pantelimon, nu vreau sa ii iau "painea de la gura"... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

133 313

#38
Nu dati cu parul daca citez o promisiune de campanie a actualului primar.
"La rectificarea bugetara din septembrie 2016 se vor aloca bani pentru park&ride, moment de la care se va executa in 4 luni". A fost si la televizor, de pe santier. Evident, partea cu 4 luni este fantezie curata.
Comutarea parcarii din subteran la suprafata vine mai repede la observatiile metroistilor banuiesc, sa nu iasa ca la Universitate, intai parcare si pe urma... mai vedem cum facem cu M5.

133 313

#39
Septembrie a trecut... unde-i rectificarea?  >:(
Eu am crezut ca banii taiati de la Piata Sudului (si implicit prelungirea intervalului de executare cu 2 ani) se duc la Granitul dar aparent s-au dus... de tot.

GDPR

Sfanta naivitate, cumva te-a dezamagit Firea?  :lol:

133 313

#41
Dezamgit? Io m-am nascut "pe vremea ailalta" si am prins tranzitia inca prin scoli... Pe mine nici armaghedonul nu ma poate dezamagi. Dar vreau cu siguranta sa aflu care este rata "neincasarii" la municipalitate.  O:-) Basca parcarea asta este trantita gard in gard cu parcarea Cora... rezultatul este evident pentru oricine.
P.S. Parcarea aia dupa cum o vedeti in poza e la nivel de planuri arhitecturale, nu p.u.z., nu autorizatie de construire. Chestia este ca formalitatile astea pana acum ar fi trebuit sa fie gata.
Orisicum veste "buna" este ca vom avea o schema penala cu doua bidirectionale de la Chisinau la Granitul.

TibiV

Da, auzisem ca in tara asta (si mai ales in orasul asta) doar inteligenta si bunul-simt sunt limitate...
Nesimtirea, mai ales in cazul taximetristilor, este insa nelimitata.... "Fara numar, fara numar...!"  >:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

200.000 locuri de parcare si 1 milion de masini - Bucuresti

Problema ar fi ca sunt parcari de Trinitate (nemarcate evident): proprietarul, masina si credinta ca daca parchezi de mai multe ori pe acelasi loc ... e al tau!
Exemple: Drumul Taberei, Militari ...

Exista vreo modalitate online (nu am injurat pe nimeni, pun si eu o intrebare :)) de a vedea pe zone ce locuri sunt cumparate de la primarie si care nu?


Ionut

^ Nu este o harta a parcarilor din Bucuresti. Poate se incumeta cineva sa o faca. :D

Am trecut azi pe la park&ride Pantelimon, m-am uitat cu jind la panourile de santier cu frumoase poze. Nicio miscare.